Prahou prošly tisíce sokolů

Praha - Průvodem Prahou dnes začal XV. všesokolský slet. Potrvá do 7. července. Průvod vyrazil z Václavského náměstí, poté prošel přes Národní třídu k Rudolfinu a na Staroměstské náměstí. Podle údajů organizátorů se počet účastníků se blíží 15 tisícům. U příležitosti oslav 150 let od založení Sokola odpoledne sloužil v katedrále svatého Víta sloužit mši pražský kardinál Dominik Duka.

V průvodu sokolové nesli historické prapory, vedle četných sokolských stejnokrojů se objevily i kroje lidové, hrála živá hudba. Část pochodujících několikrát předvedla mexickou vlnu. U Rudolfina se účastníci pozdravili s pražským arcibiskupem kardinálem Dominikem Dukou a dalšími významnými zástupci obce sokolské. Průvodu se účastnili zástupci všech celkem 42 českých a moravských sokolských žup. Zahraniční hosté přijeli z 15 zemí, zastoupeny byly například Rakousko, Slovinsko, Kanada, USA, Austrálie či Dánsko.

Video Reportáž Antonína Šimůnka
video

Reportáž Antonína Šimůnka

 „Šest sletů jsem prožil a to mě posiluje v takové víře, že člověk má být společenský a hledat zdraví po stránce tělesné a duševní v Sokole,“ prohlásil pro ČT účastník pochodu 91letý Jan Přidal, který do Sokola vstoupil v pěti lech po vzoru otce.

Sokolský průvod
Zdroj: ČTK
Autor: Stanislav Zbyněk

Kardinál Dominik Duka také pozdravil průvod. „Důvod, proč zde jsem, je, abych skutečně vzdal hold těm, kteří nejen drželi prapor sportu a tělovýchovy v této zemi, ale kterým především vždy záleželo na tom, aby zde žili čestní a stateční lidé,“ uvedl pro ČT.

Všesokolský sletSoučástí zahájení sletu bude také odpolední mše v katedrále svatého Víta, pódiová vystoupení na nádvoří Tyršova domu na Újezdě, kde je sídlo Sokola, nebo noční průvod s lampiony na Petřín.


Program je připravený na celý týden. Hlavní hřeb, tedy vystoupení tisíců cvičenců, ale přijde až na samém konci sletu 5. a 6. července. Ve vršovickém Edenu vystoupí třeba seniorky s písní Jen pro ten dnešní den. Záštitu nad akcí převzali prezident Václav Klaus a ministerstvo školství.

Sokolský slet ve vysílání ČT
Zdroj: ČT24

Cílem Sokola je harmonický rozvoj každé osobnosti. V současnosti čítá jeho členská základna zhruba 180 tisíc členů sdružených do 42 žup a zhruba 1 120 jednot. Více než polovina členů je mládež do 26 let. Kromě sportovních oddílů patří pod Sokola i desítky folklorních, hudebních a divadelních souborů.

Sokolský průvod
Zdroj: ČTK
Autor: Stanislav Zbyněk