Soud poslal Kušnierze za braní úplatků na 7,5 roku do vězení

Ústí nad Labem - Ústecký krajský soud uznal bývalého ředitele dotačního úřadu Severozápad Petra Kušnierze vinným z přijímání úplatků. Podle soudu chtěl po žadatelích o dotace minimálně 1,7 milionu korun jako úplatek, podle rozsudku pak také 255 tisíc fyzicky převzal. Soudkyně krajského soudu Kamila Elsnicová přečetla výši trestu pro Kušnierze 7,5 roku ve věznici s ostrahou, rovněž mu soud uložil peněžitý trest 750 tisíc korun. Vinnými uznal i zbylých šest obžalovaných, tři komplicové dostali pětileté vězení, tři žadatelé podmíněné tresty. Vynesené tresty dokonce přitvrzují oproti požadavkům státního zástupce. Na místě se proti rozsudku odvolali advokáti Kušnierze a dalších dvou obžalovaných, ostatní si nechali lhůtu na rozhodnutí.

Kušnierz s úplatky operoval už jako Gandalovičův náměstek

Soud se případu věnoval od loňského prosince a v podstatě dal za pravdu obžalobě. Podle té chtěl Kušnierz prostřednictvím tří kamarádů po žadatelích provize z přidělených dotací. Soudkyně Elsnicová při čtení rozsudku konstatovala, že žádali minimálně o 1,7 milionu korun a velkou část z toho skutečně převzali; Kušnierz sám fyzicky převzal 255 tisíc korun. Zároveň zmínila, že Kušnierz si úplatky nechal slibovat už v době, kdy dělal náměstka ministra zemědělství Petra Gandaloviče (ODS).

Kušnierz dnes k soudu nedorazil, omluvil se. U předchozích jednání ale opakoval, že je nevinný a že kamarádi zřejmě zneužili jeho jméno. „Obhajoba obžalovaných byla jednoznačně vyvrácena,“ prohlásila soudkyně Elsnicová s tím, že obviněné usvědčily nejen odposlechy, ale také výpisy z bankovních kont a výpovědi svědků.

Petr Kušnierz (záznam z policejních odposlechů)

„Musíme dělat prachy, za ty se žije.“


Kušnierz si v průběhu jednání stěžoval na její údajnou podjatost, protože její bratr je známý ústecký aktivista bojující proti korupci a zvůli úřadů. Od minulého týdne je bývalý ředitel kvůli vyšetřování další dotační kauzy opět ve vazbě, kterou vykonává v Litoměřicích. Jedná se o případ šestnáctimilionové dotace pro mostecký hotel Cascade. Ve vazbě už strávil od loňského prvního zatčení přes 11 měsíců.

Soudkyně Kamila Elsnicová:

Soudkyně Kamila Elsnicová„Úřad sídlí v domě, jehož majitelem je ústecký kmotr Patrik Oulický (vlivný člen severočeské ODS, pozn. red.). Blíže prameni už by snad být ani nemohl… Navíc jmenování Kušnierze bylo dopředu domluvené a zřejmě to nebyla první podobná praktika… Je nezbytné, aby si ti, kteří jsou vystaveni pokušení, uvědomili, že za své činy budou pykat.“


Video Soud poslal Petra Kušnierze do vězení na 7,5 roku
video

Soud poslal Petra Kušnierze do vězení na 7,5 roku

Soud poslal Petra Kušnierze do vězení na 7,5 roku

z 12, 12.07.2012

David Ondráčka ve Studiu ČT24

Rozsudek v kauze úplatků v ROP Severozápad

Reportáž Jana Stuchlíka, Evy Hrnčířové a Vandy Kašové

Další tři obžalování - Václav Poláček, Roman Švec a Ukrajinec Vladislav Hleba - dostali pětileté nepodmíněné tresty a třísettisícové pokuty. Tři žadatelé o dotace dostali podmíněné tresty od jednoho do dvou let za to, že za prosazení svých projektů úředníky podpláceli.

Policie prošetřovala tři projekty - rodinný hotel pod Třebouňským kopcem na Karlovarsku s dotací asi 12 milionů korun, chomutovský Penzion Villa Mannesman s nepřidělenou dotací 15 milionů Kč a rekonstrukci fotbalového hřiště v Jirkově-Ervěnicích. Deset procent je u evropských dotací obvyklá provize, říkali podle obžaloby žadatelům.

Autor prvního z projektů, bývalý duatlonový reprezentant Martin Mikeš, časem se skupinou přestal spolupracovat a vše nahlásil policii; nakonec dostal roční podmínku a jako jediný vyvázl bez peněžitého trestu, soud mu ale navíc přičetl ještě půl roku za porušený zákaz řízení.

Ředitel české pobočky Transparency International David Ondráčka:

David Ondráčka„Ukazuje se, nejen na této kauze, ale i na řadě dalších poslední doby, že pokud policie a státní zastupitelství mají volné ruce, nebojí se jít do všech souvislostí jednotlivých kauz a nezastavují se ani před politicky exponovanými osobami. Myslím, že to je ochutnávka věcí příštích.“


Podle kritiků rozdělování dotací je podobných projektů mnohem víc. „Já hovořím stále o systémovém selhání, které bylo řízeno vysokými osobami ve vedení kraje a podnikateli, kteří se pohybují na hraně zákona,“ uvedl bývalý zaměstnanec Dotačního úřadu Ústí nad Labem Leo Steiner. Nové důkazy o pochybném zacházení s evropskými penězi by se přitom mohly objevit záhy; podle posledních informací se rozhodla promluvit další obviněná, dřívější Kušnierzova Irena Kotlanová.