Inspekce prověřuje únik hovoru Kalouska Mazánkovi

Praha - Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) zahájila trestní řízení v případu úniku hovoru ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) policejnímu vyšetřovateli kauzy nákupu letounů CASA Jiřímu Mazánkovi do týdeníku Respekt. Podezírá některého z policistů ze zneužití pravomoci úřední osoby, uvedla mluvčí inspekce Radka Sandorová.

Zdroj: isifa/Lidové noviny Autor: Ondřej Němec

Kalousek již dříve potvrdil, že s Mazánkem hovořil, jakýkoliv nátlak na policistu, o kterém sám vyšetřovatel mluvil, ale odmítl. Ohradil se také proti tomu, že měl on sám kriminalistovi sdělit, že u policie končí. Podle Kalouska jde o pomluvu a nepravdivé tvrzení a inspekce by měla zjistit, jak tvrzení vzniklo a jakým způsobem proniklo na veřejnost.

Podle Sandorové se inspekce v tomto případě nezabývá tím, zda bylo vyšetřovateli vyhrožováno. „V případě, že by bylo zjištěno podezření ze spáchání trestného činu jiné osoby, byla by tato informace postoupena policii,“ podotkla mluvčí.

Kubice: To, že se o rozhovoru dověděla média, je zvláštní

Vyšetřovatel kauzy CASA Jiří Mazánek se podle ministra vnitra Jana Kubiceho choval naprosto standardně, když záznam o telefonním hovoru zařadil do spisu a poskytl jej státnímu zástupci. Nicméně ministr se pozastavuje nad tím, jak se obsah spisu dostal do médií. „Úřední záznam, který byl mezi dvěma osobami, vyšetřovatel a státní zástupce – měl být v nějakém režimu, minimálně v režimu vyhrazeno, tak je zvláštní, že se to objevilo v tisku,“ řekl v rozhovoru pro ČT.

Kalousek také inspekci požádal, aby prověřila informace týdeníku Respekt, podle něhož se ještě před ministrovým telefonátem snažil člověk spojený s jeho úřadem detektivovy nadřízené na neveřejné schůzce v centrále protikorupční policie přesvědčit o nevině bývalé místopředsedkyně sněmovny Vlasty Parkanové (TOP 09). Šéf protikorupční policie Tomáš Martinec však v neděli v České televizi uvedl, že k takovéto schůzce podle dosavadního vnitřního prošetřování útvaru nedošlo. Ani GIBS se tímto podle Sandorové nezabývá.

Inspekce se v pátek na základě podnětu ministra vnitra Jana Kubiceho začala zabývat také třemi hovory Kalouska policejnímu prezidentovi Petru Lessymu. Ministr se ale s šéfem policie pře o obsah hovorů. Lessy tvrdí, že mu Kalousek volal kvůli kauze CASA. Kalousek zase, že s ním hovořil o pořízení nových policejních passatů. Lessy je kvůli tomu ochoten podstoupit vyšetření na detektoru lži.

Video Inspekce prošetřuje únik Kalouskova hovoru
video

Inspekce prošetřuje únik Kalouskova hovoru