Česko má třetí nejlepší neziskový sektor z postkomunistického bloku

Praha - V hodnocení rozvoje občanského sektoru si Česká republika v rámci postkomunistického bloku udržuje v posledních letech stabilní místo na prvních příčkách. Vyplynulo to z nového průzkumu Americké agentury pro mezinárodní rozvoj (USAID). Loni stejně jako předloni skončila ČR na třetím místě z necelé třicítky zemí střední a východní Evropy a asijských postsovětských republik. Česko s indexem 2,7, který má od roku 2005, loni předběhly jen první Estonsko (index 2,0) a druhé Polsko (index 2,2). Nejhůř bylo hodnoceno Bělorusko s indexem 5,9, a skončilo tak ve skupině zemí, kde se nezisková společnost nevyvíjí.

V posledních šesti letech je na tom český neziskový sektor o něco hůře než před vstupem do EU. V současnosti ho trápí hlavně zastaralý systém financování a jako všude jinde i dopady krize neboli menší přítok peněz, uvedl průzkum, a dopady vládních reforem a škrtů. Česku chybí také jednotný registr neziskových organizací.

Podle Marka Šedivého z organizace Neziskovky.cz největším úspěchem bude, až USAID Českou republiku z tohoto průzkumu vyřadí úplně. To bude znamenat, že se vyrovná západním zemím, kde je neziskový sektor tradiční a rozvinutý, dodal.

Marek Šedivý, ředitel Neziskovky.cz

„Je zajímavé, že počet dárců se zvyšuje, ale snižují se průměrné darované částky.“


Video Komentář Marka Šedivého
video

Komentář Marka Šedivého

„Výzkum asi odráží skutečnost. Dá se říci, že nejhůře dopadla oblast financování, a to právě v té oblasti sociálních služeb na nás v letošním roce dopadá nejvíce,“ míní Oldřich Haičman, ředitel Charity ČR, organizace s třímiliardovým obratem, která je s necelými 7 000 pracovníky největším zaměstnavatelem v neziskovém sektoru v zemi. „Je problém i s nesystémovostí přidělování financí. Stále ve službách a neziskovkách obecně panuje zastaralý systém dotací, které jsou pouze na jeden rok,“ dodal.

Zákony jsou pro neziskové organizace přívětivější

Naopak se v tuzemsku zlepšilo právní prostředí pro neziskové organizace, přijata byla třeba novela o veřejných sbírkách, chystá se úprava zákona umožňující změnu právní formy občanského sdružení na obecně prospěšnou společnost.

V porovnání s rokem 2010 podle Rady vlády pro nestátní neziskové organizace loni klesly v Česku granty a dotace ze státního rozpočtu pro nestátní neziskové organizace o 15 procent, kraje je krátily o devět procent. Poklesl i počet dárcovských SMS o 827 665 na 1 429 025. I když se u Čechů snížila ochota pomáhat neziskovému sektoru, objevili se noví mecenáši a dárcovské firmy.

Neziskový sektor
Neziskový sektor

Americká agentura pro mezinárodní rozvoj (USAID) poskytuje ekonomickou a humanitární pomoc po celém světě již téměř 50 let. Neziskovky.cz je obecně prospěšná společnost existující od roku 1993 a jejím posláním je rozvíjet neziskový sektor v České republice.