Odložení Drobilova případu uznalo i státní zastupitelství

Praha - Městské státní zastupitelství v Praze uznalo návrh kriminalistů odložit kauzu bývalého ministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS). Policisté vyšetřovali Drobila kvůli tomu, že chtěl uplatit exšéfa Státního fondu životního prostředí Libora Michálka poté, co ho sám Michálek upozornil na údajnou korupci ve svém úřadě prostřednictvím nahrávek. Dnešní odložení je podle zastupitelství pravomocné, a proto zamítá červnovou stížnost Michálka.

Žalobkyně podle oficiálního vyjádření uvedla, že podle nynějších důkazů není možné jednoznačně prokázat Drobilovu vinu a pokus o podplácení Michálka. Ke stejnému závěru dospěla dříve i obvodní státní zástupkyně pro Prahu 1.

Policie kauzu odložila již loni v červnu, nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman ji však znovu otevřel a uložil kriminalistům doplnit dokazování. Drobil tehdy uvedl, že věří, že bude po doplnění definitivně očištěn. Také současné rozhodnutí může Zeman v rámci prověrky skončené věci přezkoumat.

Michálek v prosinci 2010 upozornil na údajnou korupci na SFŽP prostřednictvím tajných nahrávek. Drobilův poradce Martin Knetig na nich popisuje, jak se dostat k penězům na financování další kariéry svého šéfa a ODS. Michálek pak řekl o svých podezřeních ministrovi i s tím, že si rozmluvy nahrál. Drobil ho údajně požádal, aby záznamy zničil. Nabídl pak prý Michálkovi místo svého náměstka.

Drobil se kvůli aféře distancoval od Knetiga. Tvrdil, že poradce nejednal na základě jeho instrukcí. Odvolal také Michálka kvůli tomu, že rozhovory nahrával a záznamy pustil do médií. Nahrávky zveřejnila Mladá fronta DNES (MfD). Ministr po dohodě s premiérem Petrem Nečasem (ODS) rezignoval. Všechna obvinění však odmítl.