Trestanci s důchodem si stále na svůj pobyt za mřížemi nepřispívají

Praha – Ani půl roku poté, co na to upozornil Nejvyšší kontrolní úřad, si stát nedokázal efektivně zjistit, kterým vězňům zbytečně financuje jejich pobyt za mřížemi. Úřady totiž stále nemají přehled o tom, kteří odsouzení dostávají důchod a přitom by mohli aspoň částečně přispívat na desetitisícové částky. Přeplněné a podfinancované české věznice tak dál zbytečně přicházejí o peníze v řádech desítek milionů korun.

Státní kasu stojí jeden vězeň měsíčně 30 tisíc korun. Podle zákona by trestanci měli alespoň část nákladů hradit a těm, kterým stát vyplácí důchod, může Vězeňská služba strhávat měsíčně až 1 500 korun. Nejvyšší kontrolní úřad ale už na začátku roku upozornil, že dozorci v mnoha případech ani neví, kterým vězňům mohou brát.

Ministerstvo spravedlnosti tvrdilo, že náprava už proběhla. Změna zákona totiž od nového roku třeba sociální správě, finančním úřadům nebo pojišťovnám přikazuje, aby s vězeňskou službou spolupracovaly a informace jí dávaly. „Měla by mít větší páky, jak se dozvědět o majetkových poměrech odsouzených,“ představovala nové pravomoci dozorců mluvčí rezortu Veronika Ludvíková na počátku února.

Úřady s Vězeňskou službou stále nespolupracují

Pár měsíců praxe ovšem ukázalo, že páky nefungují a Vězeňská služba pořád není schopná od úřadů včas dostat informace o tom, kolik důchodců za mřížemi má. „Administrativní procedury jsou složité a časově náročné, z čehož v důsledku není možné mít průběžně aktuální data,“ vysvětluje nyní mluvčí služby Gabriela Pohlová. K pobírání důchodu se podle Vězeňské služby zatím přiznalo 1 063 vězňů. Podle odhadů by jich ale za mřížemi mohlo být až třikrát tolik. Vězeňství tudíž dál ročně může přicházet i o desítky milionů korun.

Video Stát neví, kolik má za mřížemi důchodců
video

Stát neví, kolik má za mřížemi důchodců

Ministerstvo proto znovu slibuje další řešení. „Zavádíme přímý přístup do důchodových agend tak, aby Vězeňská služba již nebyla závislá na vyřízení své žádosti, ale aby informace o důchodech odsouzených měla k dispozici přímo a nepřetržitě,“ plánuje první náměstek Daniel Volák. Novela teď míří do sněmovny, přímý přístup k informacím o důchodech trestanců by dozorci mohli mít už od začátku příštího roku.