V pondělí udeří tropy plnou silou - až 38 stupňů

Praha - Začátek pracovního týdne bude tropický. Teploty totiž vyšplhají až na mimořádných 38 stupňů Celsia. Situace bude asi nejhorší ve středních Čechách a Ústeckém kraji, varují meteorologové. Výstraha před horkem ale platí pro celé Česko. Hrozí požáry, zdravotní kolapsy i silné bouřky. Nejvyšší teplota na území ČR byla naměřena 27. července 1983 v Praze-Uhřiněvsi, a to 40,2 stupně Celsia.

Už v sobotu Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upozorňoval na nebezpečné teploty, dnes ovšem na svém webu oznámil, že riziko ještě vzrostlo. Výstraha ústavu před extrémně nebezpečnými teplotami platí v pondělí od 12:00 do 20:00 pro Prahu, Středočeský a Ústecký kraj a výstraha před vysokými až velmi vysokými teplotami pro celou ČR dnes a v pondělí po stejný časový úsek.

„Nejvyšší denní teploty budou 34 až 38 stupňů Celsia. Očekáváme, že v Praze, Středočeském a Ústeckém kraji teploty v pondělí na většině území překročí 37 stupňů, na východě Moravy a Slezska bude kolem 32 stupňů,“ uvedli meteorologové. Teploty přesahující 31 stupňů Celsia se budou objevovat až do konce týdne.

Vysoké teploty a sucho budou postupně zvyšovat nebezpečí vzniku a šíření požárů. ČHMÚ dnes vydal výstrahu před požáry pro celé Česko, která platí od dnešních 11:00 do odvolání. „Vysoké riziko požárů dnes panuje v Jihomoravském a Ústeckém kraji, v Praze, na západě Středočeského a na východě Karlovarského kraje,“ doplnil ústav. Místy se ale zase mohou objevit silné bouřky, počínaje nocí z pondělí na úterý.

Rekordy padaly už v neděli, vedra zasáhla celou Evropu

Teplotní rekordy padaly už dnes. Nejvyšší teplotu, 36,4 stupně Celsia, naměřili meteorologové v Řeži v okrese Praha-východ. Absolutní rekord pro tento den, kdy bylo v roce 1943 v Písku zaznamenáno 37,6 stupně, ale zatím vydržel. Vlna extrémních veder zasáhla celou Evropu, ve Francii naměřili až 42,3 stupně.


Odborníci radí vypít kolem tří litrů nealko nápojů

Horko navíc zvyšuje i riziko kolapsu, hlavně u dětí, nemocných lidí, starších osob či zvířat. „Doporučujeme nenechávat děti, ale i zvířata, na přímém slunci, zejména ve stojících automobilech,“ uvedl ČHMÚ.

Lidé by podle meteorologů neměli dlouho pobývat na přímém slunci v poledních a odpoledních hodinách a omezit tělesnou zátěž. Také by měli dostatečně pít - děti s váhou do 20 kilogramů 1,5 až dva litry denně a starší děti a dospělí kolem tří litrů. Ledově vychlazené nápoje ale nejsou vhodné, ČHMÚ doporučil neslazené, nealkoholické a neperlivé nápoje bez kofeinu. Při použití klimatizace by měl rozdíl teplot mezi venkovním a klimatizovaným prostředím činit nejvýše pět stupňů Celsia.

Pracovníci ústavu oznámili, že množství ozónu naměřené dnes je pod dlouhodobým průměrem, dokonce extrémně podprůměrné. „Při pobytu na přímém slunci by měli lidé používat ochranné prostředky - krémy s vysokým UV filtrem, sluneční brýle a pokrývky hlavy,“ sdělili meteorologové.

Video Česko čekají tropy
video

Česko čekají tropy