Olomouc: Koalice s komunisty je nejlepší řešení, tvrdí vítězná ČSSD

Praha - V Olomouckém kraji chce vítězná sociální demokracie poprvé vládnout s komunisty. „Vyhodnotili jsme si programové průniky s jednotlivými politickými stranami, posoudili jsme pečlivě navrhované personální návrhy a se vší zodpovědností jsme za vyjednávací tým navrhli jako jediné možné řešení uzavřít koalici s KSČM,“ říká kandidát na hejtmana za ČSSD Jiří Rozbořil. Vyjednává se i v dalších krajích.

Sociální demokraté v Olomouckém kraji jednali po volbách  se všemi stranami, které se dostaly do zastupitelstva. Další jednání o koaliční spolupráci s KSČM jednohlasně schválil krajský výbor ČSSD, který naopak zamítl další vyjednávání s Koalicí pro Olomoucký kraj společně se starosty a s ODS. ČSSD by podle předběžné dohody měla získat funkci hejtmana a v krajské radě obsadit devět míst. KSČM pak má mít dva radní, do jejichž kompetence spadá školství a regionální rozvoj včetně zemědělství a životního prostředí.

Zástupci obou stran ještě budou v příštích dnech ladit podrobnosti koaliční spolupráce. Personální obsazení krajské rady proberou jejich zástupci v neděli odpoledne. Definitivní návrh koaliční spolupráce by mělo posvětit krajské vedení ČSSD a její zastupitelský klub v pondělí 29. října. V minulých krajských volbách vytvořila vítězná ČSSD koalici s ODS a lidovci. V opozici zůstali právě jen komunisté.

Rozložení mandátů v Olomouckém kraji
Zdroj: ČT24

Ve Středočeském kraji nevylučuje ODS spolupráci s ČSSD

Středočeská ODS připouští povolební spolupráci se sociálními demokraty, hlavním cílem je prý zabránit návratu komunistů do vedení kraje. Podle volebního lídra ODS Raduana Nwelatiho záleží případná dohoda především na programové shodě obou stran. Zítra se sejdou zástupci obou stran, přičemž ČSSD nabízí občanským demokratům podporu jednobarevné menšinové vlády.

Podle Nwelatiho si chce ODS tutu nabídku vyslechnout a zatím spolupráci nevylučuje: „Samozřejmě nás bude především zajímat program, který chtějí realizovat a jak chtějí řešit problémy, na něž jsme poukazovali předchozí čtyři roky, a podle toho se budeme rozhodovat, co dál,“ uvedl Nwelati. 

S tím souhlasí další člen vyjednávacího týmu ODS a kladenský primátor Dan Jiránek. „Budeme trvat na tom, abychom se nejdříve bavili o programu, protože to je pro nás rozhodující. O jménech či složení rady se můžeme bavit, až nalezneme programovou shodu. Opačný přístup je špatný,“ uvedl. Spory můžou nastat třeba kolem proplácení zdravotnických poplatků – zatímco ČSSD ho chce zachovat, tak občanští demokraté jsou proti.  

Sociální demokraté ve Středočeském kraji vyhráli, místo koalice ve vedení kraje ale chtějí vyjednat podporu jednobarevné menšinové vládě. Musí se proto domluvit buď s komunisty, nebo ODS. Schůzka s komunisty už proběhla, nicméně dohodu nepřinesla, protože KSČM požaduje pět míst v krajské radě.

Rozložení mandátů ve Středočeském kraji
Zdroj: ČT24

Vyjednává se i v dalších krajích

Na jihu Čech je pravděpodobnější spolupráce vítězné ČSSD s KSČM. Lídr sociálních demokratů Jiří Zimola odmítá jednat se zástupci trojdohody Jihočeši 2012, KDU-ČSL a TOP 09 jako s jedním celkem. Tím výrazně posílila naděje právě na vznik vládnoucí koalice ČSSD a KSČM. Zástupci trojdohody ale dnes večer přistoupili na to, že se se sociální demokracií setkají jako tři suverénní strany.

Vítězní komunisté v Ústeckém kraji chtějí trojkoalici s ČSSD a Severočechy.cz. Jednání s oběma stranami plánují na středu.

Plzeňském kraji sice jako v jediném vyhrála ODS, koalici ale zřejmě vytvoří KSČM a sociální demokraté. Definitivně jasno by mělo být ve čtvrtek, kdy se sejdou zástupci obou levicových stran.   

Video Reportáž Barbory Peterové
video

Reportáž Barbory Peterové

Žádná z větších stran by se nemusela dostat do krajské vlády v Libereckém kraji. V regionu je stále reálnější koalice uskupení Starostové pro Liberecký kraj a Změny pro Liberecký kraj, která by měla ve 45členném krajském zastupitelstvu většinu jediného hlasu. Starostové proto usilují o širší podporu - spolupráci chtějí nabídnout ODS a ČSSD. Jednání s nimi se uskuteční v úterý.   

Ve Zlínském kraji dnes jednali zástupci lidovců s vítěznou ČSSD a Stranou práv občanů ZEMANOVCI, kteří se již minulý týden dohodli na společném postupu. Lídr lidovců Jiří Čunek uvedl, že nabídka možného rozdělení křesel v radě v poměru čtyři pro ČSSD, tři pro lidovce a dvě pro SPOZ je pro stranu přijatelná.   

Pokud by v Moravskoslezském kraji vznikla koalice ČSSD a KSČM, obsadí sociální demokraté funkci hejtmana a získají křesla čtyř náměstků. Komunisté budou šéfovat dvěma resortům. Poměr hlasů v jedenáctičlenné krajské radě bude 7:4 ve prospěch sociální demokracie. Obě strany se podle lídra ČSSD Miroslava Nováka shodly, že by měl být hejtmanem právě on. ČSSD by měla vést resorty školství, zdravotnictví, dopravy a životního prostředí a regionálního rozvoje a evropských fondů. KSČM by v případě koaličního partnerství zůstala oblast sociálních věcí a kultury a nově by získala cestovní ruch, územní plánování a investice.

Královéhradeckém kraji by chtěli vítězní sociální demokraté o podobě koalice rozhodnout na čtvrtečním jednání krajského výkonného výboru. Po sérii schůzek se zástupci ODS, TOP 09 a hnutí Východočeši to uvedl hejtman Lubomír Franc. Už v sobotu se ČSSD sešla s komunisty a Koalicí pro Královéhradecký kraj.   

V Pardubickém kraji pokračují jednání vítězné ČSSD s potenciálními koaličními partnery - KSČM či Koalicí pro Pardubický kraj (KPK), kterou tvoří lidovci, SNK Evropští demokraté a politické hnutí Nestraníci. ČSSD se už domluvila na spolupráci se Stranou práv občanů ZEMANOVCI. Na úterý svolá lídr ČSSD zastupitelský klub, který zhodnotí dosavadní výsledky a rozhodne, se kterým z partnerů se bude pokračovat v dalším jednání.   

Na Vysočině krajský výkonný výbor ČSSD zřejmě ve středu rozhodne, zda vytvoří koalici s komunisty, nebo lidovci za případné účasti zástupců sdružení Pro Vysočinu. ČSSD může i pokračovat v dosavadní jednobarevné krajské vládě za tiché podpory KSČM.