Pomahač si odnese cenu za úspěchy v transplantační medicíně

Praha – Český plastický chirurg Bohdan Pomahač působící v USA obdrží výroční cenu za rozvoj transplantační medicíny. Tu mu chce udělit Česká transplantační nadace za to, že jako první na světě provedl úspěšnou transplantaci obličeje. Ocenění za rozvoj medicíny v tomto oboru mu předají na zítřejším sympoziu na pražském Strahově. Pomahač si cení zájmu o svoji práci a zdůraznil, že toto uznání je pro něj obrovská pocta.

„Rozhodli jsme se udělit mu výroční cenu, protože udělal mimořádný výkon a provedl první transplantaci celého obličeje v USA,“ vysvětlil předseda správní rady nadace Štefan Vítko. Zároveň zdůraznil, že Bohdan Pomahač jako první člověk na světě provedl několik úspěšných transplantací obličeje, které byly do té doby považovány za operaci nemožnou.

Pacientům se po operaci daří skvěle

Pomahač dosud provedl se svým týmem v bostonské nemocnici Brigham and Women's hospital čtyři transplantace obličejů a transplantaci obou horních končetin v úrovni předloktí. „Všichni pacienti jsou déle než rok od operace, ten úplně první 3,5 roku. Všem se daří skvěle, naprosto předčili očekávání, která jsme měli, zejména z hlediska návratu funkce, tak i toho, že mají prakticky minimální nebo žádné komplikace,“ uvedl Pomahač. Patrné je u všech vylepšení funkce, citlivosti i pohyblivosti obličeje.

Bohdan Pomahač v IKEMu
Zdroj: ČT24

Obzvlášť velkou radost má z muže, kterému transplantoval obličej jako prvnímu před více než třemi lety. „Je na tom fantasticky, setkává se zase s dcerou, chodí na koncerty, do kasina, žije úplně normálně,“ dodal chirurg. Transplantace obličeje je podle Vítka z hlediska technického naprosté mistrovství. „S tím v porovnání třeba ledviny jsou jednoduché, tady jsou to desítky nervů,“ podotkl.

Bohdan Pomahač

  • Narodil se v roce 1971 v Ostravě
  • Studoval Lékařskou fakultu Palackého univerzity v Olomouci
  • Už během studia byl na stáži v Bostonu a Massachusetts
  • Po skončení studia se do Spojených sátů vrátil a nastoupil do nemocnice Brigham and Women's hospital
  • O transplantaci obličeje se začal zajímat v roce 2004
  • Po několika částečných transplantacích obličeje provedl 22. 3. 2011 první celkovou transplantaci obličeje ve Spojených státech

Celkově bylo na světě transplantováno přes 20 obličejů a asi 60 rukou. Úspěch těchto operací značí také fakt, že všichni pacienti dostávají jen minimum léků na potlačení imunity, které mají velmi málo nežádoucích účinků. „Takže obecně máme velmi příjemný pocit z toho, jak se našim pacientům daří, a doufáme, že tato pozitivní zkušenost přispěje k tomu, že budeme schopni naše techniky rozvíjet dále a nabídnout více pacientům v budoucnu, kteří to budou potřebovat,“ shrnul.

Veřejnost se často obává, že při transplantaci dojde k přenosu podoby dárce na operovaného. To Pomahač popírá. Každý pacient má specifický tvar lebky, což ovlivní i tvar měkkých tkání. Rodinám dárce nehrozí, že by poznaly svého zemřelého příbuzného. Pacienti si na novou tvář velmi rychle zvykli. Úrazem ztratili podobu a nyní mají hlavně touhu vypadat lidsky. „Jsou až úzkostliví, aby o to (novou tvář) nepřišli, berou léky a starají se o sebe,“ řekl Pomahač.

Pomahače takto ocenila Česká transplantační nadace. Ta od roku 1998 vyznamenává české i zahraniční vědce, kteří posunuli transplantační medicínu zase o kus dál. Z českých kapacit tuto cenu dostali V. Kočandrle a V. Bartoš, kteří u nás provedli první úspěšné transplantace ledviny nebo slinivky břišní.

2 minuty
Reportáž Ley Surovcové
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Začíná cyklistická sezona. Jaká pravidla je třeba na kole dodržovat?

Jarní počasí posledních týdnů už přivádí na české silnice ve vyšší míře cyklisty. Ti jsou podle policie v silničním provozu velmi zranitelnou skupinou. Jen za loňský rok se stalo 4315 havárií, jichž byli součástí. Pro jízdu na kole platí v tuzemsku řada pravidel. Cyklisté jsou totiž z hlediska zákona řidiči nemotorových vozidel. BESIP i policie upozorňují také na to, že ačkoliv je helma pro dospělé osoby na kole nepovinná, může zachraňovat životy.
před 13 mminutami

Hrad Trosky a okolí už pociťují nápor fanoušků hry Kingdom Come

Více odpadků i problémy s parkováním. Na hrad Trosky v Českém ráji i do nedaleké obce míří díky oblíbené počítačové hře Kingdom Come 2 stále více turistů. Jak České televizi potvrdil starosta Troskovic Martin Svadbík, obec se na jejich nápor už připravuje. Plánují třeba vybudovat další parkovací místa. Posílí také hlídky na hranici přírodní rezervace Apolena, která se též ve hře objevuje. Vstup do ní je ale zakázaný.
před 1 hhodinou

Digitální svět či nárůst individualismu přináší víc stresorů, říká ředitel NÚDZ

Na stresory a následně i duševní zdraví mají vliv celospolečenské trendy, jako je například přechod společnosti do digitálního světa, míní ředitel Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) Petr Winkler. V Interview ČT24 popsal, že v Česku stejně jako v ostatních vyspělých zemích dochází v posledních letech k nárůstu duševních problémů a onemocnění u dětí a adolescentů. Podle něj tento trend ještě urychlila pandemie covidu-19, avšak zdůraznil, že existoval ještě před jejím vypuknutím.
před 10 hhodinami

O novou formu partnerství je větší zájem než o registrované

Za první tři měsíce letošního roku v Česku uzavřelo nový typ svazku, takzvané partnerství, 473 stejnopohlavních párů, potvrdila ČT mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá. Institut partnerství nahradil letos v lednu registrované partnerství, které mohly páry uzavírat od roku 2006. Z údajů matrik vyplývá, že zájem o nový svazek je zatím téměř čtyřnásobný ve srovnání s původním registrovaným partnerstvím. To za stejné období loni uzavřelo 125 párů. Podle mluvčího iniciativy Jsme fér Filipa Mildeho nový institut zajišťuje větší právní a sociální jistoty.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Hasiči na Moravě pokračují v úklidu po přívalových deštích

Obce v Jihomoravském kraji zasažené čtvrtečními přívalovými dešti sčítají škody, čistí silnice a chodníky od nánosů bahna. Někde voda zatopila i desítky domů. Hasiči ve čtvrtek zasahovali například ve Veselí nad Moravou a několika dalších obcích na Hodonínsku, také ale třeba v Rájci-Jestřebí na Blanensku. Voda zatopila domy, sklepy, zahrady, chodníky a silnice. Lidé, kteří nedokážou nepříznivou situaci zvládnout sami, můžou získat mimořádnou dávku až 72 900 korun, uvedlo ministerstvo práce.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

V katedrále svatého Víta se konala mše za papeže Františka

Ve zcela zaplněné katedrále sv. Víta na Pražském hradě vyzdobené květinami a portrétem zesnulého se lidé v pátek rozloučili s papežem Františkem. Mši za papeže slavil apoštolský nuncius v České republice Jude Thaddeus Okolo. Obětní dary přinesly také děti z české pobočky církevní organizace Papežská misijní díla. Mezi dary byly mísy s ovocem i rýží, chléb, květiny či plyšový beránek. Obřad zahájily údery zvonu, který se rozezněl ve svatovítské katedrále i 21. dubna, v den, kdy papež František zemřel ve věku 88 let.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Hasičům se podařilo uhasit skládku u Rynholce

Rozsáhlý požár plastů v areálu společnosti Ekologie u Rynholce na Rakovnicku je téměř po čtyřech dnech uhašen, hasiči a těžká technika postupně odjíždějí. Na skládku budou ještě týden dojíždět na kontroly a je nařízena týdenní dohlídka, uvedl mluvčí hasičů Jan Sýkora.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Počet odkladů povinné školní docházky se omezí. Je to dobrý krok, míní analytik

Sněmovna i hlasy opozice v pátek schválila novelu, která má omezit odklady zahájení povinné školní docházky nebo zavést slovní hodnocení malých žáků místo známkování. Do budoucna by tak měl být odklad podle novely možný jen tehdy, pokud zdravotní stav dítěte, například závažné fyzické či psychické postižení, neumožňuje účast ve výuce. Naopak poslanci znovu nedokončili schvalování převodu financování nepedagogů, které chtěla uspíšit koalice. Plány jí překazilo opoziční hnutí ANO.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...