Evropské peníze školám - některé ZŠ zřejmě podváděly

Praha - Desítkám základních škol hrozí, že budou muset vracet peníze z evropských fondů. Ministerstvo školství totiž nyní kontroluje, na co přesně použily školy dotace z projektu Evropské peníze školám – a ukazuje se, že některé školy při svých projektech podváděly. Konkrétní výsledky resort sdělí, až budou kontroly u konce.

Evropské peníze mohly školy použít na modernizaci a podporu čtení, matematiky, přírodovědy nebo cizích jazyků. O dotaci požádaly skoro čtyři tisíce mimopražských základních škol. Dotace od státu jim totiž často nestačí ani na nové učebnice. Školy peníze utratily třeba za interaktivní tabule, nové počítače a elektronické výukové materiály.

Jenže právě výukové materiály budou zřejmě největším kamenem úrazu. Ministerstvo zkontrolovalo už přes pět set projektů a u desítek zjistilo, že peníze nesloužily svému účelu. „Častokrát se stávalo, že zkopírovali celý výukový materiál z webu,“ vysvětlil mluvčí ministerstva školství Marek Zeman. 

Problémy s dotacemi nemají jen základní školy. Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) nedávno kritizoval ministerstvo školství, že nastavilo velmi volné podmínky programu na rozvoj a obnovu vysokých škol. Univerzity tak u některých projektů i dvojnásobně překročily rozpočet - mohly totiž nakupovat nemovitosti, aniž by doložily, že je potřebují. Karlova univerzita tak získala se souhlasem resortu dva objekty za 372 milionů, NKÚ je ale našel prázdné. Ministerstvo se hájí tím, že kontrola byla zaměřena na programy zahájené již v roce 2003, v novém programu prý už podmínky přidělování dotací zpřísnilo.

Video Reportáž Ivana Lukáše
video

Reportáž Ivana Lukáše