Kongres vyzval rebely, aby respektovali většinu

Brno - Kongres ODS vyzval rebelující poslance, aby respektovali většinové stanovisko sněmovního klubu. Jejich sólo akce prý vyvolává hrozbu pádu vlády, a tedy i dalšího odlivu voličů. Nejvyšší orgán ODS také podpořil schválení majetkového vyrovnání s církvemi v tomto volebním období. Neuspěl návrh žádající poslance, aby znovu schválili prezidentem vetovaný prováděcí zákon ke druhému pilíři důchodové reformy.

Brněnský kongres v závěru svého víkendového jednání také konstatoval, že prioritou ODS je pokračování vlády v nynější koalici s TOP 09 a LIDEM. Na základě programu Cesta k důvěře, který delegátům představil staronový předseda Petr Nečas ale chce strana jednat s koaličními partnery o úpravě vládního programového prohlášení.

Aktuálního sporu v poslaneckém klubu se týkalo několik usnesení. Kongres vyzval „takzvané rebelující poslance, aby upustili od své sólové akce a respektovali většinové stanovisko poslaneckého klubu“. Jejich počínání podle usnesení kongresu „vyvolává hrozbu pádu vlády, a tedy i dalšího poklesu voličské přízně ODS a ztrátu koaličního potenciálu v budoucnosti“.

Neprošel naopak návrh usnesení, který konkrétně doporučoval ministrům a zákonodárcům strany, aby podpořili „vládní stabilizační balíček obsahující mimořádná a přechodně koaličně dohodnutá opatření“.

Do výkonné rady ODS nebyli zvoleni Pavel Dlouhý, Ivan Langer, Petr Tluchoř a Marek Šnajdr. Od delegátů stranického kongresu v Brně nezískali dostatečný počet hlasů. Tluchoř a Šnajdr přitom patří k takzvaným rebelujícím poslancům, kteří odmítají zvýšení DPH. U Langra se uvažovalo, že by se po kongresu mohl vrátit do širšího vedení ODS. Dlouhý je vlivný podnikatel z jižních Čech, kterého média označují za „kmotra“.

Výkonná rada je jedním z vrcholných orgánů občanských demokratů. Své zástupce v ní mají všechny regionální organizace strany. Podílí se na politickém směřování ODS. Tluchoř a Šnajdr patří ke skupině „rebelů“. Delegáti současného kongresu je dnes vyzvali, aby již nekladli odpor a hlasovali o daňovém balíčku v souladu se stranickými kolegy. Kongres k tomu schválil i usnesení.


Kongres v sérii usnesení podpořil předsedu strany a premiéra Petra Nečase v jeho postoji k návrhu evropské bankovní unie, kterou delegáti označili za „přímé ohrožení českých střadatelů“. Politiky ODS zavázal kongres tak, aby při jednání o budoucí podobě EU vždy jednali tak, aby zabránili jakýmkoliv „přímým i nepřímým finančním dopadům“, které by projekt bankovní unie mohl mít v budoucnu na ČR, státní finance i soukromý sektor.

Kongres odmítl snahu Evropské komise o zvýšení českého příspěvku

ODS má ve vztahu k EU prosazovat princip méně regulací a více liberalizace. „Odmítáme jednotnou daňovou nebo sociální politiku.“ Kongres také odmítl snahu Evropské komise o zvýšení českého příspěvku do evropského rozpočtu ve chvíli, kdy země realizuje nutná, ale bolestivá úsporná fiskální opatření.

Kongres podpořil dodržení strategie snižování deficitu veřejných financí pod tři procenta hrubého domácího produktu v roce 2013 a podpořil schválení finanční ústavy, které by měla nastavit „mantinely a brzdy vůči rozhazovačné rozpočtové politice“. Kongres požádal všechny členy strany, aby podporovali prezidentského kandidáta ODS Přemysla Sobotku.

Video Kongres vyzval rebely, aby respektovali většinu
video

Kongres vyzval rebely, aby respektovali většinu

Kongres vyzval rebely, aby respektovali většinu

23. kongres ODS tématem Událostí ČT