Tykadlové déjà vu. Smetana znovu obviněn za vyhýbání se vězení

Olomouc - Bývalého řidiče olomoucké MHD Romana Smetanu, který byl odsouzen za pomalování předvolebních plakátů politiků, policisté podruhé obvinili kvůli vyhýbání se vězení. Obvinění se tentokrát vztahuje ke skutečnosti, že se vyhýbal nástupu do vězení po podzimním přerušení trestu (a vydal se až po krajských volbách). Kvůli prvnímu unikání spravedlnosti jej už čeká soud. Nyní si odpykává zbytek trestu ve vězení, žalář by měl opustit před svátky.

O druhém obvinění pro řidiče Smetanu informoval žalobce z olomouckého státního zastupitelství Jiří Jančík. „Policie zahájila trestní stíhání, nyní se vyslechne pan obviněný a vyšetřování by mělo být ukončeno,“ uvedl státní zástupce. Smetana je obviněn z maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, kde je sazba až tři roky vězení.

Známý „tykadlový“ řidič se vězení vyhýbal dvakrát. Poprvé měl nastoupit do vězení na konci března, policii se vydal sám asi po měsíci po odborářské demonstraci v Praze. Za toto prodlení nyní míří před soud. Aktuální obvinění se týká případu z minulého měsíce. Do vězení se měl po přerušení trestu vrátit 8. října, což neučinil. Policie jej zadržela o týden později v Praze, v době krátce po krajských volbách.

Smetana svůj postoj k nástupu do vězení již dříve odůvodňoval tím, že je podle něj nesmyslné, aby vůbec nějaký trest dostal. Tvrdí, že volební inzerce je jen komunikací politiků s voliči. A on s nimi prý jako volič touto cestou komunikoval. Trest si má Smetana odpykat proto, že odmítl vykonat veřejně prospěšné práce, které mu společně s náhradou škody za poničení plakátů před volbami v roce 2010 soudkyně uložila. Kromě nápisů politikům přikresloval tykadla. Případem se zabýval kromě Nejvyššího soudu i prezident, jemuž Smetanovi příznivci podali žádost o milost. Prezident jim nevyhověl.