Jak se bude jmenovat? Eliška porazila Terezu

Praha – Vůbec nejpopulárnější jména pro novorozence byla v loňském roce Eliška a Jakub. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu, podle nějž Elišku jako jméno pro své dítě vybralo 2 304 rodin, Jakubů přišlo na svět 2 889. V případě dívčích jmen se jedná o velkou změnu v rodičovských preferencích, neboť dlouhých třináct let se největší přízni těšila Tereza.

Zdroj: ČTK/AP Autor: Corpus Christi Caller-Times, Michael Zamora

Eliška a Jakub byla nejčastější jména i v letošním lednu. V první pětce dívčích jmen figuruje vedle Elišky a Terezy také Adéla, Natálie a Anna. A pokud se loni narození chlapci nejmenují Jakub, jedná se zejména o Jany, Tomáše, Adamy a Lukáše.

„Při vymýšlení jmen pro své potomky projevují čeští rodiče větší kreativitu u dcer než u synů. V roce 2011 dostaly dívky 1  317 a chlapci 1 130 různých křestních jmen. Chlapci v Česku dostávají často jméno po otci, zatímco děvčata po matkách jen zřídka,“ uvádí Tomáš Chrámecký z ČSÚ. Podle něj se čtyři z pěti Zdeňků, Milanů a Miroslavů mohou pochlubit tím, že nesou jméno po otci. Mezi často děděná jména patří i Jaroslav, Roman, Jiří nebo Karel.

U dívek ovšem toto pravidlo neplatí. Mezi první desítkou jmen dcer a matek se shodují jen tři – Kateřina (sedmé nejčastější), Lucie (osmé) a Veronika (desáté).

Nejčastější jména dětí
Nejčastější jména dětí

Eliška porazila Terezu o pouhá tři miminka

Eliška zvítězila v oblíbenosti celkem v osmi krajích, mimo jiné uspěla ve všech čtyřech moravských, naopak v Praze se umístila až za Terezou a Annou. V rámci celé ČR Eliška Terezu porazila jen s minimálním náskokem, novorozených Terezek bylo pouze o tři méně. Jakub byl na prvním místě žebříčku v devíti krajích, čtyři moravské se na něm shodly stejně jako na Elišce.

Objevila se i řada netradičních křestních jmen, vedle přílivu cizinců k některým z nich rodiče očividně inspirovaly oblíbené filmy a seriály. Mezi dívkami se tak objevily třeba Azjargal, Colette, Qi nebo Šeherezáda. Někteří chlapci se zase mohou pyšnit jmény Mateo, Ozzy či Gandash.

Oblíbenost jmen dětí narozených v lednu sleduje ČSÚ od roku 1999. Podle odborníků je vítězství Elišky velkým překvapením, protože poprvé po 13 letech odsunula na druhé místo Terezu. V první desítce se v lednu poprvé objevila Nela, zato ji, rovněž poprvé, opustila Kateřina. „U chlapců se na medailových pozicích proti loňsku nezměnilo nic,“ uvedl ČSÚ.

  • Popularita dívčích jmen podle krajů
    Popularita dívčích jmen podle krajů zdroj: ČSÚ
  • Popularita chlapeckých jmen podle krajů
    Popularita chlapeckých jmen podle krajů zdroj: ČSÚ