ČSSD znovu zkouší majetková přiznání pro lidi s vysokými příjmy

Praha – Sociální demokraté chtějí opět zavést majetková přiznání, ta by měli podávat lidé vlastnící nemovitosti za více než 20 milionů korun nebo cenné papíry v hodnotě nad pět milionů korun. Majetek pocházející z nedoložených příjmů pak chce ČSSD zdanit 76 procenty. Sociální demokraté už s podobnými návrhy narazili ve sněmovně, teď to zkoušejí v Senátu, kde mají většinu. V horní komoře by měl návrh přijít na pořad prosincové schůze. Pokud by však návrh v Senátu prošel, tak ho sněmovna vůbec nemusí zařadit na program svého jednání.

Podle místopředsedy senátorského klubu ČSSD Miroslava Nenutila přispějí majetková přiznání k vyšší prevenci daňových úniků a pomůžou také zjistit, zda majetek nepochází z „nezákonných prostředků“. Přiznání by podléhaly jednak bytové a nebytové prostory, jednak podíly v družstvech a cenné papíry. Miroslav Antl (za ČSSD), který má předsedat senátnímu ústavně-právnímu výboru, očekává diskusi o výši navrhovaného 20milionového a 5milionového limitu. Obdobný návrh už byl prý předložen za vlády Miloše Zemana. 

Se snahou zavést majetková přiznání sociální demokracie naposledy narazila loni v prosinci ve sněmovně. Tehdejší návrh počítal s tím, že by lidé museli dokládat výši příjmů, pokud by si pořídili v jednom roce cenné papíry, podíly ve firmách nebo účasti v družstvech v souhrnu za více než pět milionů korun nebo reality dražší než 15 milionů korun. Také tyto návrhy počítaly se sankcí v podobě 76procentního zdanění.

Video Studio ČT24 o návrhu ČSSD na majetková přiznání
video

Studio ČT24 o návrhu ČSSD na majetková přiznání

Podle kritiků by však bylo možné zákon obcházet. Vláda navíc upozornila na nebezpečí protiústavního dvojího zdanění. Miroslav Antl ovšem oponuje, že by majetková přiznání měla postihovat pouze nezdaněný majetek - u toho zdaněného by to podle Antla fungovalo tak, že by majitel pouze doložil, že majetek zdanil, a byl by mimo podezření. Antl také zdůraznil, že není možná retroaktivita, čili že by lidé prokazovali původ majetku zpětně. Zní to prý sice pěkně, ale z právnického hlediska to není možné.