Metanol je stále mezi lidmi, policie se bojí Vánoc

Praha – Podle odhadů je mezi lidmi stále kolem pěti tisíc litrů závadného alkoholu. Policie s ohledem na blížící se Vánoce a Nový rok, kdy pití alkoholu stoupá, nabádá k opatrnosti. Po požití alkoholu obsahujícího metanol zemřelo v Česku celkem 36 lidí.

„Nevíme, zda je alkohol někde uschován, nebo zlikvidován,“ varuje veřejnost šéf vyšetřovacího týmu Metyl Václav Kučera. Lidé by měli pít alkohol jen z prověřených zdrojů. 

Od konce září, kdy skončila prohibice, zemřelo totiž dalších jedenáct lidí (poslední případ z Příbrami se ale do celkového počtu obětí nezapočítává, 54letý muž z ubytovny se otrávil průmyslovou chemikálií - prostředkem, který se používá ke zvýšení výkonu motorů u leteckých modelů). Dvě oběti pily závadný alkohol z prodejny v Nedvědově ulici v Olomouci, zbylých osm se ale otrávilo alkoholem, který měly doma. „Jedná se stále o původní zdroj, o alkohol, který byl odložený,“ uvedl Kučera s tím, že není jednoduché zjistit, odkud tento alkohol pocházel. Policie se o něm dozvěděla totiž až poté, kdy lidé umřeli.

Do řady vánočního cukroví se také přidává alkohol, zde by žádné riziko ale hrozit nemělo. Metanol se totiž už při 65 stupních vypařuje, uvedla přednostka toxikologické poradny Daniela Pelcová. Lidé by měli být obezřetnější při přidávání alkoholu do krémů a nepečených dortů. 

Série otrav metanolem v Česku vypukla na začátku září, dosud si vyžádala 36 mrtvých, víc jak devadesát lidí skončilo v nemocnici. Podle policie nejsou oběti pančovaného alkoholu jen lidé z nižších sociálních skupin. Nejmladší oběti bylo 21 let, nejstarší 80. V souvislosti s kauzou je stíháno 65 lidí, zhruba polovina z nich vazebně. Stále probíhají kontroly alkoholu v obchodech.

Video Policie k vyšetřování otrav metylalkoholem
video

Policie k vyšetřování otrav metylalkoholem

Policie k vyšetřování otrav metylalkoholem

Reportáž Karla Rožánka