Soud poslal Krejčíře kvůli daňovým únikům na 11 let do vězení

Praha - Pražský městský soud uznal uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře vinným z více než půlmiliardového daňového úniku jihlavské společnosti M5 a uložil mu souhrnný 11letý trest ve vězení, do kterého už jsou započítané i další přechozí verdikty za jiné podvody. Zároveň mu nařídil zaplatit pokutu ve výši tři miliony korun. Rozsudek zatím není pravomocný.

Spolu s Krejčířem si rozsudek vyslechli také jednatel jihlavské společnosti M5 Milan Vítek a Jaroslav Kovář. Soud jim udělil tresty ve výši sedm a 7,5 roku vězení. Kovář má navíc zaplatit 4,9 milionu korun. Z daňového úniku je obžalován také další jednatel M5 Martin Haimann, jeho případ však byl vyloučen k samostatnému projednání.   

Čtveřice podle obžaloby od listopadu 2001 do ledna 2002 zneužívala povolení nezajišťovat celní dluh. Znamená to, že muži nemuseli na hranicích hotově platit clo. Přitom je nejistila třetí osoba - spediční firma či banka. Zákon takové povolení umožňoval, avšak celní dluh musel být uhrazen do deseti dnů. Obvinění ale prý peníze nespláceli, podle státního zástupce tak zkrátili stát na daních o 533 milionů korun.

Podle soudce Pavla Bendy celou akci vymysleli a zorganizovali Krejčíř s Kovářem. Krejčíř prý navíc policii při vyšetřování výrazně pomohl tím, že si dělal o transakcích písemné poznámky, které detektivové našli při domovních prohlídkách. Haimann a Vítek údajně působili jako tzv. bílí koně. 

Krejčíř také podle obžaloby na konci roku 1999 vylákal pod příslibem padesátimilionového úvěru od ředitele společnosti Stavo Artikel šek na šest milionů korun jako krátkodobou půjčku. Na uvedenou částku vystavil směnku, kterou pak podle spisu pod smyšlenou záminkou od ředitele společnosti vylákal a půjčku nesplatil. Viněn je i z nedovoleného ozbrojování, policie u něho při domovní prohlídce našla například samopal, ale také ukradené obrazy.    

Kontroverzní podnikatel už byl v minulosti pravomocně odsouzen za daňové delikty a za podvod s akciemi Teplárny Otrokovice. Letos v květnu pak dostal osmiletý trest za vyvedení stomilionového majetku ze společnosti Technology Leasing. Miliardář ale policii utekl v červnu 2005 při domovní prohlídce, od dubna 2007 pobývá v Jihoafrické republice, kam přicestoval na falešný pas.