Kliničtí psychologové léčí duši, teď se ale cítí sami ohroženi

Praha/Brno – Kliničtí psychologové bijí na poplach, novela zákona z pera ministerstva zdravotnictví má totiž výrazně omezit odbornost i počet pracovníků v oboru. Odborníci se cítí ohroženi, zdůrazňují ovšem negativní dopad především na pacienty. Ministerstvo zdravotnictví považuje obavy za zbytečné.

„(Připravovaný zákon) hovoří vlastně o rušení odborného dohledu. Klinická psychologie by nemohla garantovat odbornost klinických psychologů a rozhodně by docházelo k poškozování pacientů, protože naše práce je především o zkušenostech,“ upozorňuje prezidentka Asociace klinických psychologů Hana Jáhnová.

Kliničtí psychologové neskrývají obavy ze zániku svého oboru. Aby porozuměli duši, poznávají i somatické aspekty člověka. Medicínské znalosti získávají v současnosti na půdě nemocnic pod vedením školitele; nový zákon by ale nic podobného nevyžadoval a odbornost by podle nich výrazně poklesla. Obrátili se s výzvou na ministra Leoše Hegera (TOP 09) i otevřeným dopisem na premiéra Petra Nečase (ODS). „Do dnešního dne tento dopis podepsalo více než 170 psychologů,“ přiblížila Hana Jáhnová.

Ministerstvo ale obavy psychologů považuje za zbytečné. „Degradace oboru se nebojíme, protože podmínky vzdělání se nemění. Není tedy nejmenší důvod, proč by mělo k degradaci oboru dojít,“ říká za resort mluvčí Vlastimil Sršeň. Novelu zákona chce mít ministerstvo hotovu do konce roku, ještě předtím proběhne připomínkové řízení, které by mohlo jeho znění pozměnit.