Kliničtí psychologové léčí duši, teď se ale cítí sami ohroženi

Praha/Brno – Kliničtí psychologové bijí na poplach, novela zákona z pera ministerstva zdravotnictví má totiž výrazně omezit odbornost i počet pracovníků v oboru. Odborníci se cítí ohroženi, zdůrazňují ovšem negativní dopad především na pacienty. Ministerstvo zdravotnictví považuje obavy za zbytečné.

„(Připravovaný zákon) hovoří vlastně o rušení odborného dohledu. Klinická psychologie by nemohla garantovat odbornost klinických psychologů a rozhodně by docházelo k poškozování pacientů, protože naše práce je především o zkušenostech,“ upozorňuje prezidentka Asociace klinických psychologů Hana Jáhnová.

Kliničtí psychologové neskrývají obavy ze zániku svého oboru. Aby porozuměli duši, poznávají i somatické aspekty člověka. Medicínské znalosti získávají v současnosti na půdě nemocnic pod vedením školitele; nový zákon by ale nic podobného nevyžadoval a odbornost by podle nich výrazně poklesla. Obrátili se s výzvou na ministra Leoše Hegera (TOP 09) i otevřeným dopisem na premiéra Petra Nečase (ODS). „Do dnešního dne tento dopis podepsalo více než 170 psychologů,“ přiblížila Hana Jáhnová.

Video Reportáž Zuzany Janákové a Ivany Šmelové
video

Reportáž Zuzany Janákové a Ivany Šmelové

Ministerstvo ale obavy psychologů považuje za zbytečné. „Degradace oboru se nebojíme, protože podmínky vzdělání se nemění. Není tedy nejmenší důvod, proč by mělo k degradaci oboru dojít,“ říká za resort mluvčí Vlastimil Sršeň. Novelu zákona chce mít ministerstvo hotovu do konce roku, ještě předtím proběhne připomínkové řízení, které by mohlo jeho znění pozměnit.