Do rybníka předvánočních peněženek vyplouvají kapsářské štiky

Praha – Ve vodě předvánočního shonu se jako každý rok pasou štiky – kapsáři. Lidé obvykle zas tak obezřetní na své věci nebývají, okradenými se často stávají v několika sekundách. Přes 15 let bojuje třeba v centru Prahy s kapsáři tzv. tým Kapsa. V těchto dnech a až do konce roku budou policisté před kapsáři varovat lidi v obchodních centrech a v ulicích větších měst.

Záběry z bezpečnostních kamer ukazují ženu kradoucí peněženku z kočárku nebo dobrotivou seniorku, která vysvětluje dvěma ženám cestu k jejich údajnému cíli, zatímco jí jedna z nich krade peněženku.

Komisaři týmu Kapsa působí nyní v ulicích nepřetržitě. Tvrdí, že kapsáře potkávají doslova na každém kroku. Dají se prý poznat podle typického chování. „Lidi se třeba dívají do výloh, ale kapsáři sledují, co má kdo u sebe - batoh, tašku, případně kam kdo dává peněženku,“ popisuje jeden z nich.

Šéf oddělení obecné kriminality Petr Kolár: „Zhruba polovina jsou Češi, polovina cizinci z Rumunska, Bulharska, Polska. Podezřelé kapsářky z bulharské komunity sem přijíždí na dva, tři dny až týden, pak se vracejí zpět do své země. To opakují zpravidla jednou za měsíc až dva.“


Video Kapsáři tématem Událostí
video

Kapsáři tématem Událostí

Kapsáři bývají pozorní ke svému okolí. Jakmile je někdo pozoruje, velice rychle si toho všimnou. Odhalit a dopadnout kapsáře přímo v terénu pomáhá komisařům právě i kamerový systém, u kterého sedí policista v přímém spojení s nimi v terénu. Po krádeži pak pachatele zastavují, ukradené věci vrací a kapsář putuje za mříže.