Ministrem obrany bude Picek. Peake o ničem neví

Praha - Novým ministrem obrany bude nynější první náměstek na ministerstvu a bývalý náčelník Generálního štábu AČR Vlastimil Picek. S informací přišla Česká tisková kancelář (ČTK). Dosud resort dočasně vedl premiér Petr Nečas (ODS), který se na Pickově jméně už shodl s ministrem zahraničí a lídrem koaliční TOP 09 Karlem Schwarzenbergem. Picek před 14. hodinou dorazil do Strakovy akademie, kde strávil zhruba půl hodiny. Předseda vlády odpoledne odlétá na jednání Evropské rady do Bruselu. Vicepremiérka Karolína Peake pro ČT řekla, že se žádného jednání o Pickově případném jmenování neúčastnila, ani na žádné nebyla pozvána.

Krátce před Pickem do Strakovy akademie dorazil ředitel Národního úřadu pro vyzbrojování Pavel Bulant. Podle informací ČTK měl Nečas s představiteli ministerstva obrany jednat také o prodloužení pronájmu švédských nadzvukových stíhaček Gripen. Předseda vlády odpoledne odlétá na jednání Evropské rady do Bruselu. Na okraj zasedání by mohl jednat se švédským
premiérem Fredrikem Reinfeldtem o podmínkách nového kontraktu.

„Je to na panu premiérovi, aby vám to oficiálně potvrdil,“ reagoval na dotaz ČT Karel Schwarzenberg. Ministerstvu šéfuje premiér od konce prosince, tehdy po osmi dnech ve funkci odvolal Karolínu Peake (LIDEM) na Nečasův návrh prezident Václav Klaus. Ztratila prý premiérovu důvěru poté, co krátce po svém nástupu uskutečnila několik personálních změn, mimo jiné odvolala právě Picka z postu prvního náměstka. Nečas, který se poté ujal vedení resortu, Picka do funkce vzápětí vrátil.

„Za poslední tři měsíce jsem nebyla přítomna žádnému jednání zástupců koaličních stran, kde by se ministerstvo obrany řešilo. Vzhledem k tomu, že Petr Nečas opakovaně veřejně deklaroval, že ministrem se stane pouze takový nezávislý odborník, na němž se shodnou všichni tři předsedové koaličních stran, považovala bych to za porušení, když ne té vnitřní dohody, které se bohužel porušují neustále, tak alepsoň veřejně dané deklarace,“ řekla Peake ve Studiu ČT24.

Video Ministrem obrany má být Vlastimil Picek
video

Ministrem obrany má být Vlastimil Picek

Ministrem obrany má být Vlastimil Picek

z 16, 14.03.2013

Karolína Peake o situaci kolem ministra obrany

Reportáž Karla Rožánka

Peake připouští, že mezi Nečasem a Schwarzenbergem mohlo k nějakým jednáním dojít. Považuje ale přinejmenším za slušnost dodržet stanovený slib, že se na novém ministrovi shodnou koaliční lídři. „Pokud se tak nestane a generál Picek bude přesto jmenován, budu to zkrátka považovat za velikou chybu a porušení jasně deklarované dohody ze strany Petra Nečase,“ dodala Peake.

Karolína Peake:

Petr Nečas a Karolína Peake„Pokud někdo očekává, že strana LIDEM, nebo já osobně, odejdeme z vlády, protože Petr Nečas nedrží dohody, pak bychom to museli udělat už mnohokrát v minulosti… Nepředpokládám, že tak učiníme tentokrát.“


Podle stínového ministra obrany Jana Hamáčka z ČSSD poškozovalo „bezvládí“ resort a vysílalo špatný signál zahraničním partnerům. „ČSSD je proto ráda, že premiér Petr Nečas našel po třech měsících dostatek politické odvahy a podle zpráv z médií konečně našel vhodného kandidáta na ministra obrany,“ reagoval Hamáček. Od nového ministra očekává, že v nejbližší době představí veřejnosti i politické opozici své priority a přijme co nejdříve taková opatření, která ministerstvo stabilizují.

Ministerstvo hledá šéfa dlouho

Předseda vlády nového ministra, kterým má podle jeho představ být nestranický odborník, hledal tři měsíce. Zdůvodňoval to tím, že nad jeho jménem potřebuje shodu všech tří koaličních partnerů. Jednání se prý zdržovala mimo jiné kvůli prezidentské kandidatuře lídra TOP 09 a ministra zahraničí Schwarzenberga.

Někdejší náčelník generálního štábu Picek má na ministerstvu na starosti každodenní chod resortu, kromě jiného například vedl vyjednávání se Švédskem o pokračování pronájmu nadzvukových stíhaček.