Řidiči půjdou na první povinnou prohlídku až v 65 letech

Praha - Neprofesionální řidiči z řad seniorů budou muset chodit na první povinnou zdravotní prohlídku až v 65 letech, a nikoli již v 60 letech, jak je tomu nyní. Příslušnou novelu silničního zákona schválil Senát, nyní zamíří k podpisu prezidentovi. Další prohlídce se budou muset řidiči podrobit stejně jako dosud v 68 letech a pak pokaždé po dvou letech.

Zvýšení věkové hranice navrhla horní komora. Senátoři původně chtěli zvýšit tento věk až na 68 let, poslanci ale hranici snížili na 65 let. Do novely navíc doplnili i placené psychologické vyšetření pro řidiče, kteří přišli o řidičský průkaz a pro jeho znovuzískání musí vyšetření podstoupit. K této části měli někteří senátoři výhrady, novela ale nakonec prošla horní komorou beze změn. Poslanci v rámci úprav novely rozhodli i o tom, že náklady na psychologické vyšetření řidičů nákladních aut, kteří jsou zaměstnáni u některého dopravce, hradí jejich zaměstnavatel.

Novelu předložili senátoři Tomáš Grulich a Jiří Oberfalzer (ODS). Povinné kontroly zdravotní způsobilosti neprofesionálních řidičů v 60 letech věku jsou podle nich přežitkem. „Věk odchodu do důchodu se již řadu let prodlužuje a bude v blízké budoucnosti dosahovat 65 let. Jsou-li lidé do 65 let v kondici pracovat, je neadekvátní pochybovat o jejich schopnosti řídit,“ uvedli už dříve.

Video Řidiče čeká přezkoušení
video

Řidiče čeká přezkoušení