Modré světlo – stopař rakoviny močového měchýře

Praha – Lékaři urologické kliniky Fakultní nemocnice Motol dovedou odhalit modrým světlem víc případů rakoviny močového měchýře, takže se i víc pacientů může začít včas léčit. Takzvaná fluorescenční cystoskopie je v ČR dostupná od loňska ve 12 nemocnicích.

„Klinický výzkum prokázal třicetiprocentní nárůst v odhalení zhoubných buněk v močových cestách oproti běžně užívanému bílému světlu, což zvýšilo úspěšnost odhalení těchto buněk až na 96 procent,“ uvedl přednosta kliniky a předseda České urologické společnosti profesor Marek Babjuk.

Při cystoskopii vyšetřuje lékař vnitřek močového měchýře a močových cest za pomoci optického přístroje, složeného z ohebné trubice, zdroje světla a optiky. Speciální přípravek vyvolá specifické zabarvení zhoubných buněk v močových cestách, takže je lékař může vidět. Odebere vzorek tkáně k dalšímu vyšetření, kterým se potvrdí, zda onemocnění je zhoubné a případně o jaký typ onemocnění jde.

Postup představuje významný posun v odhalování zhoubné nemoci, míní profesor. Klinické zkušenosti podle něj potvrzují výrazné zlepšení odhalování napadených buněk i možnost jejich odstranění. Tím také kleslo riziko návratu této rakoviny.

Fluorescenční cytoskopie
Fluorescenční cytoskopie

Nádory močového měchýře představují nejčastější nádory močového ústrojí. Za třicet let vzrostly v ČR počty případů na 100 tisíc obyvatel více než dvojnásobně, z 8,4 v roce 1977 na 20,7 v roce 2010, z toho u mužů ze 14,19 na 30,8 a u žen z 2,95 na 10,9. Průměrný věk při zjištění nemoci je 65 let, u 85 procent pacientů je nádor jen místní, u 15 procent se rozšířil dál do těla.

  • V počátcích jsou potíže minimální, typickým varováním je krev v moči, bolesti v podbřišku a časté močení. Kuřáci mají čtyřikrát vyšší riziko než nekuřáci.