Modré světlo – stopař rakoviny močového měchýře

Praha – Lékaři urologické kliniky Fakultní nemocnice Motol dovedou odhalit modrým světlem víc případů rakoviny močového měchýře, takže se i víc pacientů může začít včas léčit. Takzvaná fluorescenční cystoskopie je v ČR dostupná od loňska ve 12 nemocnicích.

„Klinický výzkum prokázal třicetiprocentní nárůst v odhalení zhoubných buněk v močových cestách oproti běžně užívanému bílému světlu, což zvýšilo úspěšnost odhalení těchto buněk až na 96 procent,“ uvedl přednosta kliniky a předseda České urologické společnosti profesor Marek Babjuk.

Při cystoskopii vyšetřuje lékař vnitřek močového měchýře a močových cest za pomoci optického přístroje, složeného z ohebné trubice, zdroje světla a optiky. Speciální přípravek vyvolá specifické zabarvení zhoubných buněk v močových cestách, takže je lékař může vidět. Odebere vzorek tkáně k dalšímu vyšetření, kterým se potvrdí, zda onemocnění je zhoubné a případně o jaký typ onemocnění jde.

Postup představuje významný posun v odhalování zhoubné nemoci, míní profesor. Klinické zkušenosti podle něj potvrzují výrazné zlepšení odhalování napadených buněk i možnost jejich odstranění. Tím také kleslo riziko návratu této rakoviny.

Fluorescenční cytoskopie
Fluorescenční cytoskopie

Nádory močového měchýře představují nejčastější nádory močového ústrojí. Za třicet let vzrostly v ČR počty případů na 100 tisíc obyvatel více než dvojnásobně, z 8,4 v roce 1977 na 20,7 v roce 2010, z toho u mužů ze 14,19 na 30,8 a u žen z 2,95 na 10,9. Průměrný věk při zjištění nemoci je 65 let, u 85 procent pacientů je nádor jen místní, u 15 procent se rozšířil dál do těla.

  • V počátcích jsou potíže minimální, typickým varováním je krev v moči, bolesti v podbřišku a časté močení. Kuřáci mají čtyřikrát vyšší riziko než nekuřáci.

Video Modré světlo jako nový pomocník při léčbě rakoviny močového měchýře
video

Modré světlo jako nový pomocník při léčbě rakoviny močového měchýře