Sobotka: Fischer by měl ve vládě skončit

Praha - Nový ministr financí Jan Fischer by měl podle předsedy sociální demokracie Bohuslava Sobotky ve vládě skončit. V opačném případě by to pro ČSSD mohlo znamenat nepřekonatelnou překážku při hlasování o podpoře úřednické vlády. Šéf sociálních demokratů to prohlásil v dnešních novinách. Sobotkovi se nelíbí, jak narychlo získal Fischer peníze na splacení dluhů po své prezidentské kampani a že část z nich vložili dárci na účet v hotovosti. Fischer mu to chce vysvětlit osobně, příští týden se chce kvůli tomu se Sobotkou sejít.

Na splacení dluhů získal Jan Fischer peníze během necelého týdne. Za šest dnů mu na transparentní účet k prezidentské kampani přišlo přes 5 milionů korun, a to v době, kdy už se o něm spekulovalo jako o možném ministrovi financí. Podle předsedy sociálních demokratů je kvůli tomu nevěrohodný a z vlády by měl odejít, řekl Lidovým novinám, Mladé frontě Dnes a Právu. Jak se ČSSD k hlasování o důvěře postaví, zatím není podle Sobotky jisté.

Podle deníku Právo otázky podpory vládě řešil Sobotka v úterý s předsedou KSČM Vojtěchem Filipem. Komunisté už delší dobu naznačují, že by Rusnokovu týmu podporu dát mohli. Strany dosavadní vládní koalice, které tvrdí, že dohromady disponují 101 hlasem pro jejich kandidátku na premiérku Miroslavu Němcovou, úřednický kabinet podpořit neplánují. 

Video ČSSD zřejmě nepodpoří vládu s Fischerem
video

ČSSD zřejmě nepodpoří vládu s Fischerem

ČSSD zřejmě nepodpoří vládu s Fischerem

130713

Marek Benda a Jeroným Tejc hosty Událostí, komentářů (1. část)

Marek Benda a Jeroným Tejc hosty Událostí, komentářů (2. část)

Sobotka také naznačuje, že si Fischera mohl někdo koupit, aby poskytl Rusnokově vládě tvář. „Je otázka, jestli vyřešení Fischerova dluhu nesouvisí právě s tím, že byl vybrán do Rusnokovy vlády. Druhá varianta je, že jsou tady lidé, kteří spojují další fungování pana Fischera v exekutivě s nějakými konkrétními očekáváními. To jsou všechno argumenty pro to, aby Jan Fischer z vlády odešel,“ řekl Sobotka. „Pokud by se něco takového stalo komukoli z ministrů Topolánkovy nebo Nečasovy vlády, tak by už sociální demokracie nepochybně vyvolávala hlasování o nedůvěře vládě,“ dodává šéf ČSSD v Právu. 

„Na základě dnešního prohlášení pana Sobotky se s panem předsedou pan ministr (Fischer) spojil a nabídl mu na příští týden osobní schůzku, na které mu chce všechny případné pochybnosti vysvětlit,“ uvedl mluvčí ministerstva financí Ondřej Šrámek.

Rusnok v tom, jak Fischer financoval kampaň, problém nevidí. „Myslím, že jsme transparentní a budeme transparentní vláda. Jsou to věci, které Jan Fischer řešil ze své minulosti. Podle mého je vyřešil. Nemám, co bych k tomu dodal,“ řekl Lidovým novinám. 

Jan FischerPo neúspěšné kandidatuře v lednových prezidentských volbách se Fischerovi v zákonné lhůtě nepodařilo splatit všechny náklady na kampaň. Až na začátku července, tedy v době, kdy dostal nabídku vést ministerstvo financí, přišlo na účet jeho kampaně několik darů v řádu milionů korun. Na transparentním účtu ale u některých milionových darů konkrétní jméno chybí. Média uvedla, že peníze u anonymních transakcí poslal podnikatel Ladislav Dráb, pro jehož energetickou skupinu CE Group Fischer pracoval. Postupně věnoval Fischerovi přes 4,2 milionu korun. Dráb chystá obří zásobník zemního plynu na Vysočině a má zájem, aby ho využíval stát, jedná o tom s ministerstvem průmyslu.


Se sháněním důvěry pro úřednickou vládu chce Rusnokovi pomoct i prezident. „Předpokládám, že na Hrad pozvu předsedy všech poslaneckých klubů, protože jsou to právě oni, kteří ovlivňují postoj těchto klubů k hlasování o důvěře,“ uvedl Zeman. S přesvědčováním poslanců ale Zeman nezačne dřív než po mimořádné schůzi o rozpuštění dolní komory. Ta proběhne už tuto středu. Proti budou zřejmě hlasovat strany bývalé koalice. O vyslovení důvěry kabinetu Rusnoka by měli poslanci rozhodnout začátkem srpna.