Změna nemocničních poplatků má ve sněmovně dveře otevřené

Praha – Poslanecká sněmovna je připravená schválit změnu zákona o výši poplatků za den v nemocnici. Vyplývá to z vyjádření představitelů sněmovních stran, které oslovila Česká televize. Zvýšení nemocničních poplatků z šedesáti na sto korun zrušil Ústavní soud počátkem měsíce s platností od 1. ledna 2014, obnovením původního poplatku chtějí politici zabránit finančnímu výpadku v českém zdravotnictví. Pokud by změnu sněmovna neprosadila, nebudou pacienti za pobyt v nemocnici platit od nového roku vůbec.

Vyřešení hospitalizačních poplatků si za svou prioritu vzal nový ministr zdravotnictví Martin Holcát, který už pro dolní komoru připravuje příslušný zákon. „Návrh je osvobodit od poplatků děti do osmnácti let a ponechat těch šedesát korun. O tom asi bude velká diskuze,“ připouští ministr. „Budeme mluvit i s ministerstvem financí a myslím si, že tak do dvou měsíců by návrhy měly být připraveny.“

Změny musí ministerstvo provést na základě nálezu Ústavního soudu, který hospitalizační poplatky k 1. lednu 2014 zrušil. Na nejvíce ohrožené nesmí podle soudu dopadat placení tak tvrdě. Pokud ministerstvo nestihne změny prosadit do konce roku, nebudou pacienti od ledna platit za den v nemocnici nic.

Pro snížení regulačních poplatků je jak bývalá vládní koalice, tak levicová opozice, která připouští, že plošné zrušení poplatků, jež dříve sama prosazovala, by znamenalo výraznou finanční ztrátu pro české zdravotnictví.

  • Bohuslav Sobotka (ČSSD): „Zrušení poplatků by pouze prohloubilo ztrátový stav nemocnic a to si myslím nikdo nepřeje.“
  • Petr Gazdík (TOP 09): „Odpuštění poplatků bylo něco, co pan ministr navrhoval dlouhodobě. Sněmovna i v roztříštěné politické situaci zákon schválí a situaci vyřeší.“
  • Karolína Peake (LIDEM): „Zrušení poplatku za děti jsme podporovali už za minulé koalice, o částce, na niž by se měla snížit ze 100 pro dospělé, se zřejmě budeme bavit, ale ke změně kvůli usnesení ústavního soudu dojít musí.“

Diskusi o zachování poplatků za pobyt v nemocnici ve snížené taxe potom připouští i komunistická strana a Věci veřejné.

I samo snížení poplatku totiž nemocnicím zkomplikuje chod; při snížení na 60 korun by ročně tratily až tři čtvrtě miliardy korun (loni vybraly 1,9 miliardy) a výpadek by mohl vzrůst, kdyby přestaly platit děti do 18 let. Zdravotnictví spotřebuje za rok kolem 290 miliard korun.

3 minuty
Reportáž Lenky Drmotové
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Před 35 lety začala operace Pouštní bouře

Koalice osmadvaceti zemí včetně Československa pod vedením Spojených států a s mandátem Rady bezpečnosti OSN zahájila před 35 lety osvobození Kuvajtu okupovaného Irákem. Pro tuzemské vojáky byla operace Pouštní bouře první bojová mise po pádu totality, zhruba dvě stě jich zajišťovalo chemický a radiační průzkum. Jednotka složená z profesionálů i vojáků základní služby byla rozmístěna nedaleko první linie, hned druhý den po zahájení operace jeden z členů jednotky zahynul. Válka v zálivu skončila osvobozením Kuvajtu koncem února, českoslovenští vojáci se vrátili v květnu.
před 1 hhodinou

Novým šéfem ODS je Kupka. Prvním místopředsedou se stal Portlík

Občanští demokraté v sobotu na kongresu v Praze zvolili novým lídrem strany dosavadního místopředsedu Martina Kupku, po dvanácti letech vystřídal v čele strany expremiéra Petra Fialu. Neuspěl Kupkův protikandidát, kterým byl místostarosta městského obvodu Ostrava-Jih Radim Ivan. Strana si v sobotu zvolila také prvního místopředsedu, kterým se stal starosta Prahy 9 Tomáš Portlík.
06:00Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Post šéfa Pirátů obhájil Hřib. „Míříme do příští vlády,“ řekl po zvolení

Funkci předsedy opozičních Pirátů obhájil na celostátním fóru strany v Prachaticích poslanec Zdeněk Hřib. Jeho vyzyvatelem byl místostarosta městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz David Witosz. Hřib v projevu po zvolení prohlásil, že Piráti míří do příští vlády. Místopředsedy strany byli zvoleni poslanec Martin Šmída, místopředsedkyně poslaneckého klubu Kateřina Stojanová, podnikatel Jiří Hlavenka a šéfka poslaneckého klubu strany Olga Richterová.
06:00Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Vondráček kritizuje Hrad za „kádrovací materiál“ k Turkovi. Lipavský mluví o šedé zóně v ústavě

Šéf sněmovního zahraničního výboru Radek Vondráček (ANO) a exministr zahraničí Jan Lipavský (za ODS) debatovali v Událostech, komentářích o situaci okolo vládního zmocněnce pro klimatickou politiku Filipa Turka (za Motoristy) a jeho nejmenování ministrem. Podle Vondráčka je odůvodnění Hradu k nejmenování Turka ministrem „kádrovací materiál“. „Měli bychom ctít, že ústava v tomto případě ten prostor nejmenovat prezidentovi nedává, i když je přímo volený občany,“ vyzval. Lipavský se kloní k tomu, že by měl prezident premiérovi v případě jmenování ministrů vyhovět, ale ta určitá šedá zóna v ústavě podle něj dává prostor k politickým jednáním. „Andrej Babiš (ANO) v tomto případě nečiní další kroky a netrvá na tom, aby byl Turek jmenován ministrem,“ podotknul. Debatu, v níž probrali také návštěvu prezidenta Petra Pavla na Ukrajině či nezvolení předsedy STAN Víta Rakušana místopředsedou sněmovny, moderovala Tereza Řezníčková.
před 9 hhodinami

Volodymyr Zelenskyj předal Petru Pavlovi řád za zásluhy o Ukrajinu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po pátečním jednání v Kyjevě předal českému prezidentovi Petru Pavlovi Řád knížete Jaroslava Moudrého nejvyššího stupně za osobní přínos ke spolupráci a za obhajobu územní celistvosti země. Ukrajina udělila Pavlovi tento řád již loni v srpnu, ale oficiálně si ho převzal až nyní. Český prezident pokračuje druhým dnem v návštěvě země. Podle něj česká iniciativa zajišťuje polovinu dodávek munice pro ukrajinskou armádu.
včeraAktualizovánovčera v 20:17

Čech vězněný ve Venezuele Jan Darmovzal byl propuštěn

Po několika týdnech intenzivního vyjednávání se podařilo propustit Čecha Jana Darmovzala vězněného ve Venezuele. Na mimořádném brífinku to ve sněmovně oznámili ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) a premiér Andrej Babiš (ANO). Český občan byl dle Macinky propuštěn v pátek okolo 04:00 SEČ a je v docela uspokojivém zdravotním stavu v Caracasu. Česko pro něj do země posílá letadlo. Macinka později Radiožurnálu sdělil, že letoun do Prahy přepraví i dalších šest propuštěných jiných národností.
včeraAktualizovánovčera v 19:44

Pavel: Česká iniciativa dodává Kyjevu půlku munice. Zelenskyj za ni děkoval

Česká muniční iniciativa zajišťuje polovinu dodávek velkorážní munice pro ukrajinskou armádu, řekl prezident Petr Pavel po pátečním setkání se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským v Kyjevě. Ten ocenil, že bude projekt pokračovat i za nové vládní koalice. Hlavy státu hovořily také o stavu mírových jednání či situaci v ukrajinské energetice, která se potýká s problémy v důsledku ruských útoků.
včeraAktualizovánovčera v 19:29

Sněmovna vyzvala Pavla ke jmenování ministrů. Postoj Hradu nezměnila

Sněmovna vyzvala prezidenta Petra Pavla, aby jmenoval ministry podle návrhů premiéra. Výzva se týká čestného prezidenta Motoristů Filipa Turka, kterého Pavel kvůli jeho postojům a výrokům odmítl jmenovat ministrem životního prostředí. Hrad vzal usnesení na vědomí, sněmovna má ke stanovisku právo, nemůže ale prý prezidentovi ukládat povinnosti. Názor prezidenta dokument nezměnil, poznamenal Hrad.
včeraAktualizovánovčera v 18:48
Načítání...