Lupiči okradli válečného veterána, vzali mu Řády bílého lva

Praha - O několik státních vyznamenání, včetně dvou Řádů bílého lva, okradli veterána v Praze dva muži. Seniora oloupili na konci června přímo v domově pro válečné vysloužilce. Do jeho pokoje se dostali pod záminkou opravy toalety. Policisté prosí veřejnost o pomoc při pátrání po pachatelích.

Dva zloději přišli do pokoje válečného veterána 28. června a tvrdili, že mají opravit záchod. „Jeden z pachatelů seniora vylákal z pokoje, aby mu ukázal, co přišli opravovat. Druhý v tu chvíli odcizil ze skříně vojenské sako, které zdobily medaile,“ popsal krádež policejní mluvčí Tomáš Hulan.

Mezi ukradenými vyznamenáními byly medaile Za zásluhy a Za hrdinství, ale také nejvyšší české státní ocenění - Řád bílého lva. Některé z medailí byly ze zlata, hodnota odcizených vyznamenání činí podle policie dohromady asi 100 000 korun. Velká je ovšem i citová újma. „Na medaile, které byly obrazně řečeno mapou jeho života, byl poškozený patřičně hrdý,“ dodal Hulan. 

Policisté dvojici zlodějů hledají a prosí o pomoc kohokoli, kdo by mohl mít o totožnosti nebo pohybu pachatelů jakékoli informace. Zveřejnili i jejich fotografie, avšak velmi špatné kvality. Jeden z mužů byl ve věku kolem 60 let, v době krádeže měl na sobě tmavě zelené oblečení, na hlavě tmavou kšiltovku a na očích brýle. Druhý ze zlodějů byl podle svědků mladší, oblečen byl do bílé tříčtvrteční bundy s kapucí, tmavých kalhot a šedého svetru a na hlavě měl také kšiltovku.