Rychetský: Sněmovnu rozpouští prezident, s rozhodnutím nelze váhat

Praha – V případě, že se poslanci skutečně shodnou na tom, že schválí rozpuštění Poslanecké sněmovny, pak je povinností prezidenta republiky sněmovnu rozpustit a vypsat nové volby. Prezident by neměl s rozhodnutím o rozpuštění sněmovny váhat. Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský v rozhovoru pro ČT24 uvedl, že nepřichází v úvahu, aby hlava státu se svým rozhodnutím otálela týdny či měsíce. „Rozdíl mezi okamžikem, kdy sněmovna přijme usnesení, a okamžikem, kdy prezident vydá rozhodnutí, ten nemůže být počítán na týdny, ale maximálně na týden,“ objasnil prezidentův manévrovací prostor. Zároveň upřesnil, že sněmovna končí okamžikem, kdy ji rozpustí prezident republiky, nikoliv tehdy, když si to sama odhlasuje.

S návrhem na rozpuštění sněmovny musí souhlasit třípětinová většina všech poslanců, tedy 120 zákonodárců. Rozpuštění dolní komory je potom na prezidentovi, kterému ale ústava nedává žádnou lhůtu, do kdy tak musí učinit. Ústava pouze definuje, do kdy se mají konat volby. „Byla-li Poslanecká sněmovna rozpuštěna, konají se volby do šedesáti dnů po jejím rozpuštění,“ píše se v ústavě.

Podle Rychetského se tak děje bezprostředně po rozhodnutí prezidenta. „Je povinnost prezidenta sněmovnu rozpustit a není pochyb o tom, že v tomto případě současně vypsat termín voleb tak, aby se konaly od jeho rozhodnutí o rozpuštění Poslanecké sněmovny do šedesáti dnů,“ konstatoval. Není tak v žádném případě možné vlastní rozhodnutí prezidenta odkládat v řádu měsíců, ale pouze v čase nezbytném pro organizační přípravu pro realizaci nových voleb.

Prezident Miloš Zeman
Zdroj: David Taneček/ČTK

S tím souhlasí i ústavní právník Marek Antoš, podle kterého je prezident tímto rozhodnutím vázán a měl by tak učinit bez zbytečného odkladu. Nevidí ale důvod, proč by Zeman, který rozpuštění prosazoval, v této věci proces zdržoval. „Nedokážu si představit, co by mělo být tím důvodem, proč by prezident nepostupoval bezodkladně. Po všech těch dezinterpretacích ústavy si ale lze představit cokoliv,“ doplnil Antoš.

Zemana mohou zdržet jen organizační záležitosti

Rozhodnutí o rozpuštění Poslanecké sněmovny může Zeman vydat až v okamžiku, kdy mu ministr vnitra a statistický úřad potvrdí, v jakém termínu jsou schopni volby připravit. S tím by neměl podle Rychetského Zeman v žádném případě otálet. „Ten časový rozdíl mezi okamžikem, kdy sněmovna přijme usnesení a okamžikem, kdy prezident to rozhodnutí, ten nemůže být počítán na týdny, ale na týden,“ dodal.

Maximálně do týdne, tvrdí Michal Hašek

Sociální demokraté jsou přesvědčení, že jestli Poslanecká sněmovna odhlasuje svoje rozpuštění, prezident republiky ho potvrdí maximálně do týdne. Ve Dvaceti minutách Radiožurnálu to dnes prohlásil statutární místopředseda ČSSD Michal Hašek. Miloš Zeman to prý řekl jemu a Bohuslavu Sobotkovi, když minulý měsíc jednali v Lánech.

Rozhodnutí o rozpuštění sněmovny je z části podmíněno součinností s exekutivou. Zeman si tak bude muset včas obstarat veškeré podklady a záruky k tomu, aby vláda byla skutečně schopna ve stanoveném termínu volby připravit. Rozhodnutí o vypsání termínu nových voleb je totiž zároveň vázáno na kontrasignaci ze strany předsedy vlády.

Ústava
Zdroj: ČT24

Rychetský také připomněl, že legislativní proces ani zdaleka nekončí ve chvíli, kdy sněmovna ve třetím čtení vysloví souhlas s osnovami zákonů, které projednává. „Musí tam být ještě další prostor pro jednání Senátu. Legislativní proces musí být dokončen ještě za trvání současné sněmovny. Jinak proces nevratně končí a není možné v něm pokračovat, jakmile přestane existovat Poslanecká sněmovna,“ zdůraznil Rychetský.

Sněmovnu se poslancům nevyplatí rozpustit, pokud chtějí prosadit zákon

Úvahy poslanců o tom, ve kterém termínu se rozhodnou hlasovat o svém rozpuštění, by podle Rychetského měly být podmíněny skutečností, zda opravdu mají zájem, aby některé normy stihl projednat i Senát. Ten má na to lhůtu třicet dnů. „Kdyby k rozpuštění sněmovny došlo zhruba příští týden a kdyby příští týden stihla sněmovna ve třetím čtení ty osnovy schválit, tak by zmařilo jejich vstoupení v platnost, protože musí zůstat ještě legislativní prostor těch minimálně třicet dnů, které ústava dává Senátu,“ uvedl Rychetský.

Podobný názor má také Antoš. „Je-li Poslanecká sněmovna rozpuštěna, tak všechny návrhy, které jsou rozjednané v Poslanecké sněmovně, padají pod stůl a není již možné se k nim po volbách vrátit,“ dodal. Na Senát do té doby přechází pravomoc přijímat zákonná opatření ve věcech, které nesnesou odkladu, a to výhradně na návrh vlády. Pokud by sněmovna v povolebním složení tato opatření nepotvrdila, normy by pozbyly platnosti. To se ale nikdy nestalo, protože Poslanecká sněmovna ještě nebyla tímto způsobem nikdy rozpuštěna.

Možnost rozpuštění sněmovny zavedla ústavní novela přijatá před čtyřmi lety. Poslanci se na ní shodli po verdiktu Ústavního soudu, který na podnět tehdejšího poslance Miloše Melčáka zrušil předčasné volby po pádu kabinetu Mirka Topolánka (ODS). Poslanci k nim chtěli dospět ústavním zákonem o zkrácení volebního období. Melčák ale tehdy zákon úspěšně napadl se zdůvodněním, že zasahuje do jeho poslaneckých práv.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

PŘEHLEDNĚ: Za co smí lékař požadovat poplatek

Za co je možné si u lékaře připlatit a za co už ne? To má upřesnit novela zákona o zdravotních službách, kterou čeká závěrečné schvalování ve sněmovně. Poskytovatelům péče výslovně zakazuje, aby za úkon hrazený pojišťovnou vybírali peníze i od lidí nebo je odmítli bez zaplacení registrovat. Za porušení zavádí postih. Řada poplatků je nelegální už dnes.
před 4 hhodinami

Začíná cyklistická sezona. Jaká pravidla je třeba na kole dodržovat?

Jarní počasí posledních týdnů už přivádí na české silnice ve vyšší míře cyklisty. Ti jsou podle policie v silničním provozu velmi zranitelnou skupinou. Jen za loňský rok se stalo 4315 havárií, jichž byli součástí. Pro jízdu na kole platí v tuzemsku řada pravidel. Cyklisté jsou totiž z hlediska zákona řidiči nemotorových vozidel. BESIP i policie upozorňují také na to, že ačkoliv je helma pro dospělé osoby na kole nepovinná, může zachraňovat životy.
před 5 hhodinami

Hrad Trosky a okolí už pociťují nápor fanoušků hry Kingdom Come

Více odpadků i problémy s parkováním. Na hrad Trosky v Českém ráji i do nedaleké obce míří díky oblíbené počítačové hře Kingdom Come 2 stále více turistů. Jak České televizi potvrdil starosta Troskovic Martin Svadbík, obec se na jejich nápor už připravuje. Plánují třeba vybudovat další parkovací místa. Posílí také hlídky na hranici přírodní rezervace Apolena, která se též ve hře objevuje. Vstup do ní je ale zakázaný.
před 6 hhodinami

Digitální svět či nárůst individualismu přináší víc stresorů, říká ředitel NÚDZ

Na stresory a následně i duševní zdraví mají vliv celospolečenské trendy, jako je například přechod společnosti do digitálního světa, míní ředitel Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) Petr Winkler. V Interview ČT24 popsal, že v Česku stejně jako v ostatních vyspělých zemích dochází v posledních letech k nárůstu duševních problémů a onemocnění u dětí a adolescentů. Podle něj tento trend ještě urychlila pandemie covidu-19, avšak zdůraznil, že existoval ještě před jejím vypuknutím.
před 15 hhodinami

O novou formu partnerství je větší zájem než o registrované

Za první tři měsíce letošního roku v Česku uzavřelo nový typ svazku, takzvané partnerství, 473 stejnopohlavních párů, potvrdila ČT mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá. Institut partnerství nahradil letos v lednu registrované partnerství, které mohly páry uzavírat od roku 2006. Z údajů matrik vyplývá, že zájem o nový svazek je zatím téměř čtyřnásobný ve srovnání s původním registrovaným partnerstvím. To za stejné období loni uzavřelo 125 párů. Podle mluvčího iniciativy Jsme fér Filipa Mildeho nový institut zajišťuje větší právní a sociální jistoty.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Hasiči na Moravě pokračují v úklidu po přívalových deštích

Obce v Jihomoravském kraji zasažené čtvrtečními přívalovými dešti sčítají škody, čistí silnice a chodníky od nánosů bahna. Někde voda zatopila i desítky domů. Hasiči ve čtvrtek zasahovali například ve Veselí nad Moravou a několika dalších obcích na Hodonínsku, také ale třeba v Rájci-Jestřebí na Blanensku. Voda zatopila domy, sklepy, zahrady, chodníky a silnice. Lidé, kteří nedokážou nepříznivou situaci zvládnout sami, můžou získat mimořádnou dávku až 72 900 korun, uvedlo ministerstvo práce.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

V katedrále svatého Víta se konala mše za papeže Františka

Ve zcela zaplněné katedrále sv. Víta na Pražském hradě vyzdobené květinami a portrétem zesnulého se lidé v pátek rozloučili s papežem Františkem. Mši za papeže slavil apoštolský nuncius v České republice Jude Thaddeus Okolo. Obětní dary přinesly také děti z české pobočky církevní organizace Papežská misijní díla. Mezi dary byly mísy s ovocem i rýží, chléb, květiny či plyšový beránek. Obřad zahájily údery zvonu, který se rozezněl ve svatovítské katedrále i 21. dubna, v den, kdy papež František zemřel ve věku 88 let.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Hasičům se podařilo uhasit skládku u Rynholce

Rozsáhlý požár plastů v areálu společnosti Ekologie u Rynholce na Rakovnicku je téměř po čtyřech dnech uhašen, hasiči a těžká technika postupně odjíždějí. Na skládku budou ještě týden dojíždět na kontroly a je nařízena týdenní dohlídka, uvedl mluvčí hasičů Jan Sýkora.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami
Načítání...