Do zdravotnictví ještě letos přiteče 1,5 miliardy, pomůžou nemocnicím

Praha - Zdravotnictví dostane ještě letos 800 milionů korun z navýšených odvodů státu a 700 milionů poskytne vláda v bezúročné půjčce Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP). Celkem si tak zdravotnictví ještě letos polepší o 1,5 miliardy korun, se kterými nepočítalo, uvedl ministr zdravotnictví v demisi Martin Holcát. Platba za státní pojištěnce byla zvýšena zákonným opatřením, které vstoupí v platnost 1. listopadu. Naopak včerejší nález Ústavního soudu, který zrušil úhradovou vyhlášku, prý zdravotnictví připraví v příštím roce asi o pět miliard.

„Zhruba půl miliardy z těchto peněz dostane VZP, zbytek bude náležet ostatním pojišťovnám. Suma pomůže eliminovat některé nejakutnější problémy českých nemocnic. Zažehnat by měla například odkládání plateb pojišťoven za péči a prodlužování čekacích dob u plánovaných operací,“ vysvětloval ministr. 

Finanční půjčku pro VZP schválila vláda ve středu, pojišťovna ovšem žádala 2,5 miliardy korun, protože právě tolik jí na konci roku bude chybět. Peníze mají přispět k tomu, aby VZP udržela lhůty splatnosti za péči.   

Holcát jednal o přílivu peněz s ředitelem VZP Zdeňkem Kabátkem. „Dílem půjde o finance, které získá VZP navýšením plateb za státní pojištěnce, a tedy je nebude státu vracet, dílem půjde o faktickou půjčku státu,“ doplnil ministr. Pojišťovna by měla z těchto zdrojů získat ještě letos 1,2 miliardy. Navíc může být půjčka pro VZP ještě navýšena, pokud se najdou rezervy ve státním rozpočtu. Ministr financí v demisi Jan Fischer předběžně přislíbil jednu miliardu. 

Ve zdravotním pojištění se očekává na konci roku schodek osm až deset miliard, celkem resort spotřebuje 290 miliard korun. Navýšení odvodů státu za děti či důchodce 4,7 miliardy očekávaný schodek pokryje jen zčásti. Holcát už dříve řekl, že k sanaci systému by přispěl i odkup nedobytných pohledávek zdravotních pojišťoven. Současné ministerstvo ho však nemůže uskutečnit, alespoň ho tedy chystá. Odkupovat by se mohly pohledávky za zhruba pět miliard, ty mají podle Holcáta reálný podklad, celkem ale pohledávky přesahují 30 miliard korun.

Kvůli nálezu Ústavního soudu budou chybět další miliardy

Podle Holcáta navíc budou ve zdravotnictví chybět další miliardy kvůli včerejšímu verdiktu Ústavního soudu, který zrušil regulaci na zdravotní péči. Příští rok tak resort přijde o dalších pět miliard a do tří let prý dokonce o třicet - na to ve zdravotním systému není dostatek financí. „Ministerstvo zatím nemělo čas podrobně vyhlášku prostudovat. Já mám obavu, že jsou tam do určité míry dotčeny regulace a že to maličko ohrožuje financování zdravotnictví,“ řekl Holcát. Rozumí tomu, že lékaři zrušení regulací vítají, z hlediska rozpočtu a hospodaření ale jsou regulace podle ministra určitě nutné.   

Ministerstvo teď chystá rámcové podmínky úhradové vyhlášky pro příští rok podle zadání Ústavního soudu, příští týden je předá pojišťovnám, aby je do 8. prosince zapracovaly do svých zdravotně pojistných plánů. Podle Holcáta budou muset zřejmě politici rozhodnout o přilití dalších peněz do zdravotnictví. Znovu by tak mohly stoupnout odvody státu za děti, důchodce či nezaměstnané, mohla by se zvýšit spoluúčast pacientů nebo umožnit připojištění.   

Ústavní soud zrušil letošní vyhlášku jako protiústavní. Soudcům vadí snížení úhrad za tu péči, kterou vykážou lékaři nad dohodnutý limit, či odlišné úhrady pro smluvní a nesmluvní zařízení. Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek potvrdil, že aplikace výroku soudu do úhradové vyhlášky výrazně zvýší náklady VZP. Prezident Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček doplnil, že bez regulací hrozí nekontrolované poskytování zdravotní péče. „Když regulace nebudou moci být použity, budeme jednat, jaké jiné mantinely nastavit,“ shrnul.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zkušené italské letectvo se ukáže na Dnech NATO v Ostravě

Itálie bude zvláštní partnerskou zemí na Dnech NATO v Ostravě v druhé polovině září. Italské letectvo má asi pět stovek letadel a vrtulníků a podílí se na protivzdušné obraně, kybernetické bezpečnosti a vesmírném programu Severoatlantické aliance. S českými protějšky by se piloti mohli podělit třeba o zkušenosti se stíhačkami F-35.
před 1 hhodinou

MotoGP čelilo náporu fanoušků. Kolony se tvořily i při odjezdu

Masarykův okruh u Brna ráno a dopoledne čelil silnému náporu fanoušků MotoGP, doprava v okolí kolabovala, stála i D1 a problém byl i s parkováním. V okolí okruhu parkovalo podle policie téměř devět tisíc vozidel a návštěvnost tak výrazně překonala páteční čísla. Dopravní komplikace doprovázely i odjezd a policisté je čekají i v neděli, a proto vyzývají návštěvníky, aby počítali se zdržením a vyrazili dřív nebo využili MHD. Velký počet fanoušků zaměstnal také zdravotníky. V jejich péči skončilo během akce sto lidí.
12:16Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Je důležité, že EU balík schválila, říká Hulicius. Rusko sankce bolí, míní Matesová

Osmnáctý sankční balík proti Rusku byl schválen, slovenský premiér Robert Fico stáhl po jednání s Evropskou komisí veto. „Pozitivní je, že se Evropská shoda nalezla,“ řekl v 90’ ČT24 moderované Nikolou Reindlovou náměstek ministra zahraničí Eduard Hulicius. Ekonomka Jana Matesová uvedla, že pravidla pro zacházení s podezřelým ruským kapitálem na území EU jsou stanovena, ale v Česku zatím nedomestikována.
před 7 hhodinami

Plat premiéra a šéfů parlamentu by mohl poprvé přesáhnout 300 tisíc

Platy vrcholných politiků by mohly příští rok vzrůst o zhruba pět procent. Předsedové vlády a šéfové parlamentních komor by vůbec poprvé pobírali více než tři sta tisíc korun hrubého měsíčně. Plat řadového poslance by vzrostl o 5500 na 115 tisíc korun. Prezident by dostával 383 200 korun, o 18 200 víc než letos. Vyplývá to z výpočtu ČTK z platného znění platového zákona.
před 13 hhodinami

Povrchové prameniště bude pitnou vodou zásobovat celý Libňatov

Dobrovolníci roky udržovali a čistili povrchové prameniště v Libňatově na Trutnovsku. Voda z něj však tekla bez užitku do potoka. Nyní se to obec rozhodla změnit. Voda je totiž velmi kvalitní, a tak ji začala využívat jako pitnou. Přes čerpací stanici míří voda z místního prameniště do asi dvou stovek libňatovských odběrných míst, kompletně pak bude obec zásobována během několika týdnů. Po přepojení by zde měli vyrábět vodu za desetikorunu, zatímco nyní ji kupovali za necelých 25 korun. Úspora pro obec má být přibližně čtvrt milionu ročně.
před 13 hhodinami

Málo ryb v moři nebo spláchnuté brýle. Cestovní kanceláře řeší kuriózní stížnosti na zájezdy

Spláchnuté sluneční brýle, málo ryb v moři nebo černoši na pláži v Africe. České cestovní kanceláře už obdržely první reklamace letních dovolených. Jak ale upozorňuje Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA), dvě třetiny stížností jsou neoprávněných. Mezi nimi jsou i ty kuriózní. Cestovní kanceláře upozorňují, že problémy by měli lidé řešit už na místě během dovolené.
před 15 hhodinami

Vesnických prodejen ročně zaniknou desítky, pomáhají jim dotace

Jen loni zavřelo 160 malých venkovských obchůdků. Na snahu je podpořit tak letos ministerstvo průmyslu a obchodu uvolnilo padesát milionů korun. Peníze mohou dostat provozovatelé v obcích do tří tisíc obyvatel a jen s jedinou prodejnou. A dotace vyčleňují i některé kraje, například na Vysočině nabízí podporu pro vesnice s méně než pětistovkou obyvatel. Kraj letos rozdělil zatím devět milionů.
před 16 hhodinami

Masarykův okruh v Brně čelil kvůli MotoGP prvnímu náporu fanoušků

Brněnský Masarykův okruh, kam se po pěti letech vrací mistrovství světa silničních motocyklů, čelil v pátek dopoledne prvnímu náporu fanoušků, což se projevilo také silným provozem v jeho okolí. Páteční tréninky byly poznamenány deštivým počasím, kvůli kterému zůstalo dopoledne uzavřené také největší parkoviště na takzvaném Jelínkově poli. Policisté tak směřovali motorizované návštěvníky MotoGP na zpevněné parkovací plochy.
včeraAktualizovánovčera v 22:22
Načítání...