Pokud dostanou přidáno jen nemocnice, tak hrozí protesty i praktičtí lékaři

Praha – Praktičtí lékaři pohrozili, že jsou připraveni podpořit protesty svých kolegů ze soukromých ambulancí, pokud by ministerstvo zdravotnictví v úhradové vyhlášce na příští rok přidalo peníze jen nemocnicím. Koalice soukromých lékařů pohrozila „masovými protesty“, kdyby víc peněz putovalo jen do zadlužených nemocnic. Podle ní se takové informace objevily. Ministr v demisi Martin Holcát ovšem doktorům odpověděl, že se jejich požadavky ve vyhlášce zohlední.

„Úhrady od zdravotních pojišťoven stagnují již čtvrtým rokem. Soukromá zdravotnická zařízení nebyla nikdy oddlužena tak jako nemocnice,“ uvedli praktici ve svém prohlášení. Podle nich kvůli změnám DPH a růstu cen příjmy jejich praxí reálně klesly a zbývají jim peníze jen na základní provoz. Chybí jim tak na investice do rozvoje a zkvalitnění péče i do udržení mezd sestrám, píšou lékaři.   

Zdravotnictví by mohlo mít příští rok o deset miliard korun víc než letos, tedy celkem kolem 230 miliard. Vláda už schválila zvýšení odvodů zdravotního pojištění, které platí stát za děti, důchodce či nezaměstnané. „Pokud adekvátní část z navýšených finančních prostředků vládou nebude alokována do primární péče, přítomní všeobecní praktičtí lékaři jsou připraveni podpořit případné protestní akce,“ uzavírají doktoři své prohlášení.   

Koalice soukromých lékařů, která zastřešuje stomatologickou komoru a sdružení ambulantních specialistů, praktiků, dětských doktorů a gynekologů, napsala minulý týden Holcátovi otevřený dopis. V něm pohrozila „masovými protesty“, pokud by vyhláška na příští rok přidala peníze jen nemocnicím. Upozorňovala, že ambulance trpí nedostatkem peněz stejně jako lůžková zařízení, na rozdíl od nich ale podporu od státu, krajů či obcí nemají. Proto ministra vyzvali, aby ordinace ve vyhlášce „nijak nediskriminoval“ a peníze rozdělil rovným dílem. 

Martin Holcát ale odpověděl, že jeho resort požadavky lékařů respektuje. Úhrady prý neklesnou a regulace se nezhorší. „Nelze ovšem vyhovět každému požadavku v plném rozsahu. Při jejich respektování by bylo potřeba dostat do systému dalších 40 až 50 miliard korun,“ uvedl Holcát. Podle něj jsou tedy nutné kompromisy. Pomoc nemocnicím by ale neměla být na úkor jiných lékařů, podotkl ministr v demisi.   

Ministerstvo teď už téměř hotovou vyhlášku na příští rok předělává. Podle Ústavního soudu jsou totiž regulace protiústavní. Soudcům vadí například to, že lékaři dostávají zaplaceno méně za péči, kterou poskytli nad dohodnutý objem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Déšť zastavil vlaky v Jizerských horách, na Liberecku tahala auta těžká technika

Silné bouřky mohly v sobotu zasáhnout většinu Čech. Intenzivní déšť postihl odpoledne třeba oblast Jizerských hor v Libereckém kraji. U Bílého Potoka pod Smrkem spláchl kamení na železnici a zhruba na hodinu zastavil vlaky mezi Bílým Potokem a Raspenavou. Provoz už byl obnoven. V neděli a pondělí pak hrozí velmi vydatné deště na Moravě a ve Slezsku, mohou po nich stoupnout hladiny toků. V Beskydech může napršet až 110 litrů na každý metr čtvereční.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

„Mně nic není!“ Lékaři v IKEMu chlapci transplantovali játra a ledviny naráz

Výjimečnou transplantaci jater a ledviny provedli v pražském IKEMu devítiletému chlapci jménem Sergiu. Orgány mu selhávaly kvůli dědičné nemoci. Lékaři teď potvrdili, že byl zákrok úspěšný. Dětský program funguje ve spolupráci s Thomayerovou nemocnicí.
před 7 hhodinami

Národní knihovna se chystá na digitalizaci Kosmovy kroniky

Národní knihovna pokračuje v digitalizaci svého fondu. Dokončených už má téměř osmdesát milionů stran. Podle odhadů instituce je to takřka třetina všech spisů. S ostatními organizacemi v rámci České digitální knihovny je nyní k dispozici sto osmdesát milionů stran. O tiskoviny, které jsou v dobrém stavu, se postará robotický skener. Zvládne až 300 stran za hodinu. To je dvakrát až třikrát tolik, než umožňuje manuální práce. Ta se naopak využije tam, kde je nakládání se svazky obtížnější. V naskenované verzi má knihovna například Dalimilovu kroniku, druhou nejstarší v českých zemích. Ta úplně nejstarší, Kosmova, zamíří k digitalizaci v září.
před 8 hhodinami

Do lesa „na brigádu“. Lidé prodávají borůvky i houby

Do lesů vyrazili sběrači. Mnozí pro radost, ale mnozí také pro přivýdělek. Například ceny borůvek se letos pohybují nejčastěji od dvou do tří stovek za kilogram. Potkat lze i houbaře. Někteří z nich nabízejí plné košíky do restaurací nebo na trzích, často kolem dvou set korun za kilo. Pro prodej však také platí určitá pravidla.
před 8 hhodinami

Sapa už je turistické místo, říká režisér prvního českého viet-filmu

Režisér a scenárista Dužan Duong přinesl s lehkostí a vtipem autentický pohled do vietnamské komunity očima první generace, která vyrostla v Čechách. První tuzemský celovečerní viet-film s názvem Letní škola, 2001 se od čtvrtka promítá v kinech. Režisér v Událostech, komentářích moderovaných Danielem Takáčem prozradil, že herce sháněl mimo jiné po večerkách, nehtových studiích i na Facebooku. Z velké pražské tržnice Sapa se podle Duonga stalo „turistické místo“.
před 16 hhodinami

Silničáři rozšiřují omezení pro kamiony na další dálniční úseky

Silničáři dávají značky zakazující předjíždění kamionů na další úseky dálnic D1 a D2. Některé přibyly během tohoto měsíce. Chybí ještě na D2 u Brna. Šoféři nákladních aut s opatřením polemizují, podle nich někde spíš přispívá ke komplikacím a kolonám. V Jihomoravském kraji nyní silničáři rozšířili zákaz na čtyřiceti kilometrech dálnic. Loni na už označených úsecích udělili za předjíždění 1700 pokut. Letos zatím jen šedesát.
před 20 hhodinami

Před 75 lety vyhnali komunisté z klášterů tisíce řeholnic. Začala „Akce Ř“

Před 75 lety, 26. července 1950, začala první etapa nezákonného zavírání ženských klášterů a rušení ženských řeholních řádů v komunistickém Československu, nazvaná jako „Akce Ř“. Trvala až do poloviny srpna 1950, druhá vlna se udála v noci z 27. na 28. září 1950. Do soustřeďovacích středisek bylo převezeno přes čtyři tisíce řádových sester.
před 20 hhodinami

Dostupnost zdravotní péče na venkově mají zlepšit mladí lékaři

O svém budoucím působišti nejsou rozhodnuté dvě třetiny praktických lékařů na startu kariéry. Dostupnost péče mimo velká města mají zlepšit mladé posily. Láká je projekt Institutu postgraduálního vzdělávání, který poběží do poloviny roku 2028. Týdenní zaučení v ordinaci na venkově už za sebou mají první medici a začínající praktici. Plánem je, aby stáže absolvovalo 150 z nich každý rok, tedy celkem 450 za tři roky.
před 21 hhodinami
Načítání...