Na výměnu starých řidičáků zbývá měsíc, úřady otevřou i o víkendu

Praha/Ostrava – Na výměnu starých řidičských průkazů za nové zbývá poslední měsíc. Podle ministerstva dopravy si nový doklad ještě nevyřídilo asi 350 000 lidí, některé úřady už proto výjimečně otevřely i o víkendu. Řidiči musí povinně vyměnit průkazy, které byly vydané v období od 1. ledna 2001 do 30. dubna 2004.

Otevřené soboty využili na dopravním odboru v Ostravě hlavně ti, kteří bydlí daleko od úřadu nebo pracují mimo město. Přímo v Ostravě zbývá vyměnit víc než 9 000 řidičáků. Zatímco při poslední povinné výměně dokladů v roce 2010 na přepážky chodilo v běžných úředních dnech, tedy v pondělí a ve středu, až 700 lidí, letos jsou to pouze 300.

Že lidé nechávají výměnu průkazů na poslední chvíli, potvrzuje i ministerstvo dopravy. A už teď upozorňuje – všichni řidiči si své doklady do konce roku vyměnit nestihnou. Například v Praze by si muselo během jednoho měsíce vyřídit řidičský průkaz asi 40 000 lidí, což není v silách úředníků.

Mluvčí resortu dopravy Tomáš Neřold nicméně upozorňuje, že řidiči bez platného průkazu s žádnými úlevami počítat nemůžou. „Pokud budou jezdit v lednu s nevyměněným řidičákem, hrozí jim pokuta 2 000 na místě, 2 500 ve správním řízení,“ uvedl Neřold.

CO JE POTŘEBA VĚDĚT

Výměnu řidičského průkazu provádí obecní úřad obce s rozšířenou působností příslušný podle místa trvalého pobytu držitele. Pro vyřízení nového dokladu si přineste:

  • jednu barevnou nebo černobílou fotografii průkazkového formátu 3,5 x 4,5 cm
  • stávající řidičský průkaz
  • doklad totožnosti
  • vyplněnou žádost o vydání řidičského průkazu, která je k dispozici přímo na úřadě

Zákonná lhůta pro vydání nového průkazu je 20 dnů od podání žádosti. Výměna řidičského průkazu v této standardní lhůtě není zpoplatněna. Potřebujete-li dostat nový řidičák dříve (do 5 pracovních dnů od podání žádosti), zaplatíte poplatek 500 korun.

Veškeré informace naleznete na www.vymentesiridicak.cz.


Video Výměna řidičských průkazů tématem Událostí
video

Výměna řidičských průkazů tématem Událostí