Kontroverzní Rittig zvažuje definitivně odejít z Česka

Praha – Lobbista Ivo Rittig vážně uvažuje o definitivním odchodu z České republiky. Zmínil to v rozhovoru pro Českou televizi ve svém sídle s tím, že mu vleklý případ a mediální tlak mimo jiné zhoršuje jeho obchodní zájmy a živnost. Kontroverzní podnikatel nepřímo figuruje v rozsáhlé kauze kolem Jany Nagyové-Nečasové. Podle náznaků policie by přitom o možném stíhání některého z lobbistů mohlo být jasno během několika týdnů.

Právě u nich údajně vše začalo. Policie nasadila rozsáhlé odposlechy na známá pražská jména, o kterých se v souvislosti s vlivem na lukrativní zakázky mluvilo už dlouho. Roman Janoušek, Tomáš Hrdlička a právě Rittig, respektive jejich zázemí, se stalo jedním z hlavních cílů červnové policejní razie. Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) tehdy zasahoval ve vilách, v kancelářích včetně pražské Galerie Myšák nebo v sídlech Povodí Vltavy a Lesů ČR.  Poslednímu zmiňovanému prý už po několika měsících dochází trpělivost. „My a moji obchodní partneři velmi zvažujeme, že zkrátka z této republiky odejdeme,“ zmiňuje Rittig.

Rittig v minulém roce pobýval dlouhodobě v Monaku, odkud do České republiky jezdil spíše příležitostně. Také po policejní razii se on a Janoušek s Hrdličkou objevují na veřejnosti sporadicky. Sám Rittig vede jednání takřka výhradně v luxusně zařízených prostorách svého domu – v jedné místnosti dokonce se zabezpečením proti odposlechům.

Ivo Rittig ve svém sídle, kde často jednal s politiky
Zdroj: ČT24

Známý pražský podnikatel na kameru ČT přiznal, že právě zde ještě před zásahem hostil některé politiky a také Janu Nagyovou (Nečasovou), nyní hlavní obžalovanou v celé kauze. „Paní Nagyová tady skutečně jednou nebo dvakrát byla. Dali jsme si tady spolu kávu nebo láhev bílého vína,“ zmiňuje Rittig v místnosti jen na dohled od garáže s několika vozy. Sama Nagyová o něm na odposleších mluvila jako o „garážmistru“.

Nehledě na možný průběh a obsah vzájemného setkání, Rittig zatím na rozdíl od Nagyové-Nečasové nebyl z ničeho obviněn. A právě to mnozí vytýkají i hlavnímu žalobci celé kauzy Ivo Ištvanovi. Ten opakovaně uváděl, že právě aktivity tzv. pražských „kmotrů“ stály na počátku rozsáhlého vyšetřování. Místo nich cílí na lidi okolo: naposledy třeba exšéfa pražských žalobců Vlastimila Rampulu nebo někdejšího náměstka na ministerstvu vnitra Michala Moroze, jak uvedl těsně před Vánocemi týdeník Euro.

Zatímco Ištvanovi je vytýkána spíše liknavost, zásahové složky v čele s ÚOOZ čelily naopak kritice za údajně nepřiměřeně tvrdé metody. Šéf útvaru Robert Šlachta proto jako důkaz na svou obranu před časem v Otázkách Václava Moravce nechal zveřejnit část záznamu ze zásahu v bytě Nagyové-Nečasové. Více včetně videa ZDE.

Z nedávno zveřejněného textu žalobce Ištvana pro Ústavní soud však plyne řada nových informací o snaze ovlivňovat nejen zakázky, ale i justici. Z náznaků vyplývá, že se Rittig mohl právě s Morozem domlouvat na opětovném dosazení Rampuly do čela vrchního zastupitelství – to vše prý navíc za dozoru Nagyové.

Rampula v současnosti Rittiga právně zastupuje. Podnikatel ale odmítá, že by se s ním v inkriminované době znal. „Pro mě jako pro Ivo Rittiga je to pokus vrchních státních zástupců o politický převrat v této republice,“ komentoval

Zámožný muž Rittig zbohatl oficiálně na obchodech s módou, které provozoval v centru Prahy a na pražském letišti. Brzy se začal objevovat v zákulisí politických jednání, spojených především s ODS. Média ho v roce 2009 označila jako šedou eminenci Petra Bendla. Fond proti korupci později Rittiga obvinil, že na jeho účty přicházely desítky milionů korun za provize z pražského Dopravního podniku za tisk jízdenek a nákup nafty. Z každé jízdenky měla mít Rittigova firma sedmnáct haléřů a v souhrnu až miliardy korun. Obvinění Rittig odmítal.

Důležitým oborem pro Rittiga je solární byznys - především ve spojení s firmou Amun.Re. Její vlastnická struktura je velmi neprůhledná, figurují v ní ale jména napojená na Rittiga. Z tohoto oboru u něj měly končit stamiliony. Amun.Re prodala energetickému gigantu ČEZ předražené solární elektrárny - celkem za pět miliard korun - a také proto se o Rittigovi hovoří jako o jednom ze „solárních baronů“.

Už roky měl Rittig spolupracovat s šéfkou Nečasova kabinetu Janou Nagyovou. Na jeho pražské adrese protikorupční tým maskovaný kuklami během zátahu prováděl prohlídku. Podle mnohých znamená kontakt s Nagyovou jasné napojení na bývalého premiéra, podle Nečase jen to, že Nagyová plnila jeho příkaz – údajně chtěl bývalý premiér získat zákulisní informace z pražského podnikatelského suterénu.

  • Výsledkem rozsáhlých odposlechů byla loni v červnu zatčení exposlanců ODS Ivana Fuksy, Marka Šnajdra, Petra Tluchoře, tehdejší šéfky kabinetu premiéra Jany Nagyové (nyní Nečasové), někdejšího Fuksova náměstka na ministerstvu zemědělství Romana Bočka a pracovníků Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka, Milana Kovandy a Jana Pohůnka. Šlachta už záhy poté hovořil o tom, že šlo o nejnáročnější zásah jeho útvaru, na kterém pracovalo 400 policistů – a na tiskové konferenci den po razii naznačil, že se dá očekávat i další zatýkání. (Podrobněji o případu ZDE).

K tomu zatím nedošlo, nicméně se v souvislosti s kauzou objevují další jména. Kromě Moroze a Rampuly také třeba bývalý náměstek pražského vrchní zastupitelství Libor Grygárek. Ten mohl společně s Morozem domlouvat dosazení konkrétních lidí na strategické posty v bezpečnostních složkách a justici.

3 minuty
Natáčení s Ivo Rittigem - vyšetřování kauzy pokračuje
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Pacienti i lékaři na Příbramsku podvodně vykazovali péči

Celkem šestnáct lidí v případu podvodného vykazování péče v nemocnici na Pleši na Příbramsku doznalo vinu a státní zástupce jejich stíhání podmíněně zastavil. Na účet pro oběti trestných činů museli složit víc než jeden milion korun, uvedl pro ČT Jakub Bílý z příbramského okresního státního zastupitelství. V případu čelila obvinění i samotná nemocnice. Ta se předloni s žalobkyní Janou Jahodovou dohodla na patnáctimilionovém peněžitém trestu.
před 1 hhodinou

Hotel na Frýdecko-Místecku, kde se zřítil strop, se podle starosty rekonstruoval

Hotel Zámeček v Čeladné na Frýdecko-Místecku, kde se v noci na pátek zřítil strop a zbortily vnitřní konstrukce, se rekonstruoval. Hosté v něm ale byli ubytováni, uvedl starosta obce Pavol Lukša (Dobrá volba 2016). Majitel podle něj vnitřní úpravy oznámil s tím, že se nebude zasahovat do nosných konstrukcí. Při neštěstí utrpěli tři lidé ve věku 17, 18 a 29 let středně těžká zranění, v objektu bylo v době zřícení stropu dvacet lidí včetně cizinců. Příčinu policisté vyšetřují.
04:20Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Růst tržeb obchodníků meziročně zrychlil

Tržby v českém maloobchodě bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v březnu mírně zrychlily meziroční růst na 3,4 procenta po únorovém revidovaném zvýšení o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání stouply o 0,6 procenta, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). K meziročnímu růstu podle statistiků stejně jako o měsíc dřív nejvíc přispěl internetový prodej a prodej pohonných hmot.
před 2 hhodinami

OBRAZEM: Barikáda 2025 připomněla Pražské povstání

Ukázky bojů na barikádách na konci druhé světové války nabídla ve čtvrtek akce v pražských Nuslích Barikáda 2025. Zapojily se stovky účinkujících z vojenskohistorických klubů, k vidění byly dobová technika, uniformy i civilní oblečení tehdejších obyvatel. Před samotnou inscenací bojů si návštěvníci mohli zbraně i vozidla prohlédnout na dvoře nuselské sokolovny a v ulici na Květnici.
před 6 hhodinami

Konec války pro nyní stoletého hrdinu znamenal hlavně shledání s rodinou

Stoletý Miloslav Masopust je jedním z hrdinů druhé světové války. Jako volyňský Čech vstoupil do prvního československého armádního sboru na východní frontě. Nejtěžší boje prý zažil na Dukle. Poblíž Krosna ho střela zasáhla do nohy. Vyléčil se a na bojiště se vrátil jako dělostřelec. S pátým plukem se účastnil osvobození Slovenska a došel s ním až do Prahy. Konec války pro něj znamenal zejména shledání s rodinou.
před 6 hhodinami

Hawker Hurricane se vrátil do Česka. Jedinečné letadlo, říká vedoucí projektu

Přezdívá se mu dříč bitvy o Británii a také postrach bombardérů Luftwaffe. Letoun Hawker Hurricane se vrátil do muzea v Točné. Po dlouhé rekonstrukci zrenovovaný stíhací stroj z druhé světové války nahradil ten, který se v srpnu 2022 zřítil v Chebu. „Bylo to složité a nákladné, ale výsledkem je krásné letadlo v původním stavu,“ sdělil v Událostech, komentářích vedoucí projektu Jiří Horák. Zároveň vysvětlil, proč vše považuje za výjimečné.
před 7 hhodinami

Čeští politici i duchovní v nového papeže vkládají naději

Tuzemští politici věří, že papež Lev XIV. může spojovat. Nově zvolené hlavě katolické církve gratulují. Premiér Petr Fiala (ODS) papeži popřál, aby jeho působení světu přineslo pokoj a porozumění, šéfka sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) zase přála sílu chránit ty nejzranitelnější. Podle ministra zahraničí Jana Lipavského (nestr.) je zvolení v den 80. výročí konce jedné z nejhorších válek symbolické a představuje naději pro celý svět. Výběr nástupce zesnulého papeže Františka zhodnotili také pražský a olomoucký arcibiskup Jan Graubner a Josef Nuzík.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Prostřelená čepice připomíná hrdinství policisty-odbojáře

Hrdinství lidí z května 1945 připomínají zbraně či dopisy na rozloučenou. Jedním takovým předmětem je i rozstřílená čepice, jež patřila odbojáři a policistovi Ctiboru Andrásovi. Ten dostal rozkaz dovést z Bartolomějské ulice jednotku čtrnácti kolegů a dostat do vysílání rozhlasu zásadní vzkaz. Po cestě byl třikrát střelen do hlavy, nakonec ale přežil a získal řadu ocenění.
před 15 hhodinami
Načítání...