Ministryně sbírá připomínky k občanskému zákoníku

Praha – Po vstoupení nového občanského zákoníku do justiční praxe se pod tíhou dopadů sféra nehroutí, jak avizovala řada advokátů. Nejasnosti, zmatky a stížnosti na další zátěž se ale přesto objevují. Stěžují si třeba nemocnice, pro které přibyla řada úkonů, jako třeba souhlas každého pacienta před operací. Nemocnice se netají obavou z větší administrativy soudních sporů. Ministerstvo spravedlnosti řeší ale třeba i námitky nemocnic, které nemohou provádět pitvu bez předchozího souhlasu.

Video Ministryně sbírá připomínky k občanskému zákoníku
video

Ministryně sbírá připomínky k občanskému zákoníku

Třeba v olomoucké fakultní nemocnici se brání tomu, aby při nástupu do nemocnice předkládali pacientům k podpisu souhlas s pitvou. „Připadá nám to nemorální,“ konstatuje jednoduchý argument mluvčí Egon Havrlant.

Některé problémy řeší přesnější ministerský výklad. S tím už si ale nelze vystačit například v oblasti takzvaných svěřeneckých fondů, které nový kodex zavedl. Zakladateli umožňují vydělit část majetku a svěřit ho správci. Takové jmění pak ale oficiálně nikomu nepatří. Kritici v tomto bodě vidí otevřený prostor pro praní špinavých peněz a daňové úniky.

Ministryně Helena Válková (nestr. za ANO 2011) varování před potenciálními riziky slyší, věc hodlá její úřad posoudit. Ani ona ale jistě neví, zda do čerstvě účinných paragrafů bude zasahovat ještě v tomto roce. Rozhodovat se bude podle připomínek, které chce mít kompletně pohromadě do konce dubna.

Advokát Tomáš Těmín pro ČT: „Nový kodex bych nechal několik let takzvaně usadit. Až pak bych teprve přemýšlel o jeho novelizaci.“