Pošta pozvala své pracovnice na mamograf, některým zachránila život

Praha - Rakovinou prsu onemocní v Česku každá osmá žena. Velkou akci, která je zve na prohlídky, ale nespustily jen zdravotní pojišťovny. S vlastní prevenci přišel rovněž největší zaměstnavatel v zemi - Česká pošta. Firma kampaň zacílila na všech svých 25 tisíc pracovnic. U prvních z nich se už podařilo nádor včas odhalit.

Každá zaměstnankyně České pošty dostala dopis s nabídkou preventivní prohlídky na mamografii spolu s pozvánkou na seminář. Ženy si na kurzech mohly například vyzkoušet, jak na modelu nahmatat bulku.

Spolu s kolegyněmi šla na prohlídku i vedoucí pobočky v Praze 4 Martina Malá. V jejím věku si možnost karcinomu nepřipouštěla. Krátce po kontrole ale následovala chemoterapie. „Díky tomu jsem to zjistila a pak už všechno následovalo hrozně rychle… Nádor byl opravdu agresivní, během dvou měsíců vyrostl pomalu o tři centimetry. Kdo ví, jak by to jinak bylo, nemusela bych se teď tak dobře léčit,“ popsala ČT svůj příběh.

Ročně se v Česku objeví až sedm tisíc nových případů rakoviny prsu. Doktoři proto apelují na ženy, aby chodily na pravidelné prohlídky a nezanedbávaly samovyšetření. Díky němu může žena odhalit karcinom včas a naděje na úplné uzdravení je pak vysoká. „Dojde-li k včasnému záchytu, minimálně chemoterapii je možno zcela obejít. Samozřejmě celkově prognóza do budoucnosti vypadá úplně jinak,“ dodala primářka Breast Unit Prague Miroslava Skovajsová.

Video Pošta přišla s vlastní prevencí rakoviny
video

Pošta přišla s vlastní prevencí rakoviny

Statisíce pozvánek rozesílají i pojišťovny

Dopisy s pozvánkami na screening už od ledna rozesílají i zdravotní pojišťovny. Zaměřují se na vyšetření rakoviny prsu, děložního hrdla, tlustého střeva a konečníku. Dopis dostávají lidé, kterých se prevence týká, ale nechodí na ni. Pokud na vyšetření nepřijdou, dostanou dopis znovu. Pokud i přesto na screening nedorazí, žádná sankce jim nehrozí.

Pozvánku na vyšetření rakoviny prsu dostanou ženy od 45 do 70 let a rakoviny děložního hrdla od 25 do 70 let a na vyšetření rakoviny tlustého střeva a konečníku muži i ženy od 50 do 70 let. Dopis mohou lidé očekávat do června 2015.