Úspěch českých vědců: Na kloubní artrózu platí kmenové buňky

Praha – Kmenové buňky mohou úspěšně léčit kloubní artrózu. Potvrdil to mezinárodní výzkum vedený týmem českých vědců a lékařů. Léčbu testovali u více než 1 100 pacientů, kteří trpěli pokročilým stupněm osteoartrózy, a u téměř 80 procent zjistili, že se zdravotní potíže výrazně zmírnily. Polovina pacientů by přitom mohla jít na operaci umělé kloubní náhrady, nakonec ji téměř žádný pacient nepotřeboval. Nová metoda si však teprve hledá místo mezi standardními postupy, a proto ji neproplácejí zdravotní pojišťovny.

Video Pojišťovny zatím tento druh léčby nezaplatí
video

Pojišťovny zatím tento druh léčby nezaplatí

Studie se uskutečnila ve čtyřech zemích, začala v roce 2010 v USA. „Studii jsme koncipovali tak, aby byla co možná nejvíce bezpečná pro pacienty a přitom efektivní. Vycházeli jsme ze zkušenosti z veterinární medicíny, která zejména ve Spojených státech publikovala výsledky tisíce léčených psů s artrózou,“ uvedl profesor brněnské Masarykovy univerzity Jaroslav Michálek.

Osteoartróza je časté degenerativní onemocnění kloubů, které postihuje polovinu lidí starších 50 let. Projevuje se kulháním, bolestivostí či otoky především velkých kloubů, jako jsou kyčle, kolena či ramena. „Tato léčba je určena spíše pro časnější stádia artrózy. U nejtěžšího čtvrtého stádia nelze mluvit o zázraku, že by kmenové buňky samy o sobě mohly pacienta vyléčit. Zkvalitní mu život a sníží bolestivost,“ dodal Michálek.

V Česku se tato léčba provádí na pěti pracovištích. Zákrok se provádí ambulantně, žádné závažné vedlejší účinky lékaři nezaznamenali. Lékaři nejprve pacientovi odeberou tukovou tkáň – většinou z oblasti břicha nebo stehen - pomocí běžné liposukce. Tuková tkáň totiž obsahuje cévní zásobení, kolem kterého je řídké pojivo bohaté nejen na kmenové buňky. Vzniklý buněčný přípravek se pak aplikuje do bezprostřední blízkosti postiženého kloubu.

Léčba jednoho kloubu stojí zhruba 35 tisíc korun, pokud jich má pacient postižených víc, připlatí si ještě 15 tisíc za každý další. Zdravotní pojišťovny zatím odběr ani aplikaci kmenových buněk u artrózy neplatí. I proto už lékaři plánují další studie - až budou mít dostatek dat, tak chtějí o úhradě začít jednat.