Jak vám může změnit život StB?

Praha – Když bylo Lukášovi Tominovi 16 let, StB jej donutila mluvit. Řekl vše, co věděl o Chartě 77 a o činnosti svého otce disidenta Julia Tomina. Nicméně i šest let po revoluci trápily Lukáše deprese, které jej nakonec dovedly k sebevraždě. Tato ztráta samozřejmě zasáhla celou rodinu. Příběh jeho otce Julia Tomina, následovníka předního českého filozofa Jana Patočky, zdokumentovali Reportéři ČT. V době komunismu, kdy pořádal bytové semináře, nejednou skončil ve vězení, režim jej donutil i s rodinou emigrovat do Anglie, kde poté pracoval na Oxfordské univerzitě. Ani po návratu do Česka to ale neměl lehké. Detaily příběhu Aristotela z Bartolomějské zjišťovala Monika La Fey.

Pro Juliuse Tomina (75) byla filozofie vždy způsob života. Je vzdělaný, inteligentní. Překládal například filozofické spisy ze starořečtiny. Není proto divu, že se od něj chtěli učit i ostatní. Ti, co našli odvahu, se účastnili jeho bytových seminářů na Bartolomějské. Svůj život v té době přirovnává k životu v ghettu. Aleš Havlíček (filozof) říká: „Přednášky nekončily dobře. Tam zasahovala StB a končilo to vlastně tím, že Julius s nimi odmítl odejít a oni se k celé té věci postavili tak, že ho vlastně chytli za nohy a tahali ho po schodech dolů.“ Ostatní intelektuálové se snažili domluvit se, ale Julius se zapřel a odmítl komunikovat a od toho také neustoupil. 

Tomin: „Není možné, aby horší člověk poškodil člověka lepšího.“

Z Česka se dostal i s rodinou díky stipendiu, které mu poskytla Oxfordská univerzita. Odjezd rodiny Tominů doprovázel velký mediální zájem. Byl jim přislíben téměř pohádkový život, ale realita se lišila. Jeden z jeho synů říká: „To všechno byla lež. To všechno byla past.“ Dětem se alespoň dostalo vzdělání na chlapecké škole, a přestože Julius Tomin nezískal stálé místo, tak v sedmdesátých letech jako jeden z mála Československých vědců se může pochlubit cennými kontakty s nejprestižnější univerzitou. 

Manželka Zdena byla mluvčí Charty 77 po Václavu Havlovi, přestože ji dokonce fyzicky napadli, vydržela. Julius Tomin na svou ženu nedá dopustit; vždy ho podporovala a dávala mu pocit zázemí. 

Přibližně rok před odjezdem rodiny do Anglie bylo synovi Tominových – Lukášovi – šestnáct let a StB ho zavřela do cely. Donutili ho říct vše, co věděl o aktivitách Charty a svého otce, což pro něj bylo velice traumatizující. Ve Velké Británii se usadit nedokázal, nějakou dobu žil ve Francii, kde se ovšem také nenašel. Byl básník, což ho prý definovalo a žil buď ve velkém nadšení, nebo smutku. Roku 1991 se s velkým nadšením vrátil do Prahy, ale čtyři roky poté přišla katastrofa – Lukáš jakožto člověk, který vnímal vše velice emotivně, pravděpodobně neunesl deprese způsobené výslechy StB a ukončil svůj život skokem ze skály. Jeho maminka, Zdena Tominová dodává: „Lukáš tady chybí.“ 

12 minut
Aristoteles z Bartolomějské
Zdroj: ČT24

Více informací o výjimečném muži můžete najít na jeho oficiálních webových stránkách.

Julius Tomin (1938)

Studoval na Karlově univerzitě, kde získal titul PhDr. 

Byl ve vězení, protože odmítl nastoupit do armády kvůli svému silně pacifistickému přístupu. 

Pracoval jako lesník, ale byl i hostujícím lektorem na Havajské univerzitě.

Chartu 77 podepsal v prosinci 1976.

Je otcem tři synů a jedné dcery, jeho neteř Michala Marksová-Tominová je nynější ministryní práce a sociálních věcí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Nakažených žloutenkou typu A přibývá. Ochrání důsledná hygiena a očkování

Hygienici varují před prudkým nárůstem počtu nakažených žloutenkou typu A. Jen v Praze za první pololetí evidují přes 240 případů. Za celý loňský rok jich přitom bylo jen sedmatřicet. Nemoc obvykle začíná příznaky podobnými chřipce, následovat může žloutnutí bělma a pokožky. Chránit se lze důsledným dodržováním osobní hygieny a očkováním.
před 3 hhodinami

Část nemocnic stále řeší následky pátečního výpadku

Přestože se v nemocnicích v pátek kvůli rozsáhlému výpadku dodávek elektřiny spustily záložní zdroje, a nezbytná péče zůstala zajištěná, tak některá zařízení stejně zastavovala neakutní vyšetření na energeticky náročných přístrojích. Nejčastěji šlo o zobrazovací metody. Část pacientů tak dostala náhradní termíny. Rentgenová vyšetření přeplánovali například v Městci. Také v České Lípě posunuli dvěma pacientům vyšetření o několik dní, dalším dvěma dali termín až na konci července. Na pražské Bulovce hledali náhradní termín pro pět pacientů – většina z nich má už po zákroku, ten poslední ho absolvuje koncem tohoto týdne. Jednotky lidí v nejbližší době dostanou nový termín operace také v pražském IKEMu.
před 4 hhodinami

Důchodová reforma obstála před ÚS

Ústavní soud zamítl návrh poslanců ANO na zrušení důchodové reformy. Zákon kromě jiného postupně posouvá věkovou hranici pro odchod do penze. ANO mělo výhrady k obsahu zákona i k proceduře schvalování reformy. Podle ÚS projednávání zákona dostatečně vyvažovalo práva většiny a menšiny. Většina musí mít právo vládnout a menšina vyjádřit svůj názor, což bylo naplněno, řekl soudce zpravodaj Jiří Přibáň.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Vláda zakázala používat čínský DeepSeek ve státní správě

Vláda zakázala používat ve státní správě jakékoli produkty čínské společnosti DeepSeek. Rozhodla tak na základě doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), podle kterého existuje riziko při ochraně dat uživatelů produktů této společnosti. Po středečním jednání kabinetu to řekl premiér Petr Fiala (ODS).
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Vysoké školy dostanou miliardy na navýšení počtu studentů zdravotnických oborů

Vláda ve středu schválila vysokým školám 12,8 miliardy korun na navýšení počtu studentů zdravotnických nelékařských oborů na období dvanácti let. Do roku 2037 by tak mělo přibýt více než 22 tisíc absolventů těchto oborů, zejména zdravotních sester. Po jednání kabinetu to potvrdil premiér Petr Fiala (ODS).
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Vláda má seznamy českých firem, které dle Ukrajiny porušují protiruské sankce

Vláda má k dispozici seznamy českých firem, které podle Ukrajiny porušují protiruské sankce a dál dodávají své výrobky nebo materiál do Ruska. Úřady získané informace analyzují, konkrétní jména firem ovšem zveřejňovat nebudou. Česko kvůli tomu do nového sankčního balíčku prosazuje přísnější kontroly exportu zboží přes třetí země, uvedlo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Prezident Petr Pavel bude o možném obcházení sankcí mluvit s premiérem Petrem Fialou a ministryní obrany Janou Černochovou (oba ODS).
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Soud snížil šéfredaktorovi Legalizace trest za šíření toxikomanie

Krajský soud v Ostravě znovu uložil za šíření toxikomanie šéfredaktorovi magazínu Legalizace Robertu Veverkovi i časopisu peněžité tresty. Veverkovi ho ale ze sto tisíc korun zmírnil na osmdesát tisíc korun a časopisu ze 150 tisíc na 130 tisíc korun. Soud se případem musel opětovně zabývat poté, co Veverkově stížnosti vyhověl Ústavní soud (ÚS). Středeční rozsudek je opět pravomocný, lze proti němu podat znovu jen dovolání k Nejvyššímu soudu.
před 8 hhodinami

Oznámení o zvýšení penze už nebude chodit poštou

Lidé, kteří pobírají starobní, invalidní či pozůstalostní důchod, už nebudou informace o jeho navýšení dostávat poštou. Místo dopisu najdou údaje o valorizaci své penze na portálu České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) po přihlášení či ve své datové schránce, pokud ji mají. Kdyby dál stáli o zasílání dopisu, budou o něj muset úřad požádat, a to do konce září. Osoby pod 70 let pak budou muset poštovné také uhradit.
před 8 hhodinami
Načítání...