HIV pozitivním hrozí kvůli novele zákona další stigmatizace

Praha – Lidem s HIV pozitivním testem (na AIDS) hrozí diskriminace. Důvodem je novela zákona o ochraně veřejného zdraví, kterou ve středu schválila vláda. Novela totiž zavádí mimo jiné povinnost informovat o nemoci v zařízeních sociálních služeb, kam patří například noclehárny, azylové domy nebo poradny. Dosud musel HIV pozitivní člověk informovat zejména lékaře. I zde se ale lidé setkávali s problémy. Řada z nich má potíže i v zaměstnání.

Novelu kritizuje Česká společnost AIDS pomoc, která už se obrátila i na ombudsmanku Annu Šabatovou. „Nemáme problém s tím, když se HIV pozitivním stanoví informační povinnost tam, kde to dává logický smysl. Bohužel předkladatelé zde vůbec nerespektují fakta o tom, jakým způsobem se může HIV přenášet,“ řekl České televizi právník společnosti Jakub Tomšej.

HIV pozitivní člověk by tak podle novely například musel oznamovat svou nemoc i v případě, kdyby šel jen do poradny za sociálním pracovníkem. Nyní musí HIV pozitivní lidé oznámit tuto skutečnost ve zdravotnickém zařízení. Podle Tomšeje se ale i tam stává, že je neošetří nebo se tak stane za ponižujících podmínek. „Zaznamenali jsme i případy, kdy lidé nějakou službu potřebují, ale raději si pro ni nejdou, protože nechtějí být vystaveni stigmatizaci,“ upozornil Tomšej.

Lékaři by přitom měli být na HIV pozitivní pacienty připraveni. „Když si představíme, že na druhé straně bude sociální pracovník, který nikdy HIV pozitivního člověka neviděl ani o něm nemá dostatek informací, tak zde ta stigmatizace může být ještě větší,“ obává se JakubTomšej. Česká společnost AIDS pomoc proto doufá, že zákon ještě dozná změn a v navrhované podobě parlamentem neprojde. Oslovit chce také některé zákonodárce, kteří mají možnost podat v parlamentu pozměňovací návrhy.

Video Tomšej: Pozornost by se měla soustředit hlavně na prevenci
video

Tomšej: Pozornost by se měla soustředit hlavně na prevenci

Počet HIV pozitivních roste, náklady na prevenci ale dramaticky klesají

Lidé s HIV mají už nyní problémy s diskriminací v zaměstnání. Pokud podle zkušeností společnosti AIDS pomoc přijde nakažený člověk kvůli HIV o místo, předsudky okolí mu brání najít jiné. Kvůli tomu se nakažení lidé v těžké životní situaci dostávají také do finanční tísně. Česká společnost AIDS pomoc proto začátkem roku spustila kampaň proti diskriminaci HIV pozitivních v zaměstnání.

V České republice počet nakažených neustále roste. Lidé se nemoci přestali bát a podceňují její rizika. Stále méně lidí chodí i na testování. V Praze a Ostravě se přitom všichni mohou nechat otestovat zdarma. Tomšej vidí problém i v nedostatečné osvětě. „Zatímco počet HIV pozitivních stoupá, náklady, které ministerstvo zdravotnictví vynakládá na preventivní akce, se dramaticky snižují… Informace o HIV jsou v populaci poměrně nedostatečné,“ upozorňuje. Více o nemoci včetně bezplatné telefonní linky na webu AIDS pomoc.