Dohnal podá na Válkovou žalobu, pokud nevyřídí jeho rozklad proti odvolání

Praha - Bývalý šéf Vězeňské služby Petr Dohnal připravuje žalobu za nečinnost na ministryni spravedlnosti Helenu Válkovou. Zatím ji nemohl podat z procesních důvodů. Podle Dohnala bylo jeho odvolání z funkce ředitele Vězeňské služby nezákonné. A ministryně podle něj znovu porušila zákon, když pozastavila rozklad, který proti svému odvolání Dohnal podal.

„Ocitl jsem se v právním vakuu, které české zákony neznají a nepřipouštějí. Trvá to už čtyři měsíce, a nikdo to neřeší,“ uvedl Dohnal. „Nemohl jsem být fakticky převeden do záloh, nebo ustanoven na jiné služební místo. Jsem doma, ačkoliv jsem stále příslušníkem Vězeňské služby,“ popsal.

Válková přerušila řízení o rozkladu v polovině července, a to týden před uplynutím lhůty, v níž měla ministryně rozhodnout. Ministerstvo zdůvodnilo přerušení tím, že čeká na rozhodnutí Generální inspekce bezpečnostních sborů ohledně údajně předražené zakázky z Dohnalovy éry. Kdy a zda vůbec bude řízení o rozkladu pokračovat, bude podle ministerstva záviset na výsledcích prověřování podezřelých zakázek.

Podle Dohnala však Válková rozhodnutí o rozkladu pouze účelově oddaluje. Údajně předražené vězeňské zakázky s ním prý nijak nesouvisí. Zdůraznil, že není ani podezřelý, ani stíhaný. Už dříve navíc podotkl, že všechny obdobné zakázky podléhají schválení ministerstva spravedlnosti.

Video Dohnal chce hnát ministryni Válkovou k soudu
video

Dohnal chce hnát ministryni Válkovou k soudu