Místní rozvoj uvolní 621 milionů na obnovu památek

Praha - Celkem 621 milionů korun uvolní ministerstvo pro místní rozvoj na obnovu českých památek. Podmínkou však je, že žadatelé peníze vyčerpají do konce roku 2015. Většinu této sumy tvoří dotace z evropských fondů. Resort už schválil čtyři projekty za celkem čtvrt miliardy korun, o zbytku rozhodne do konce října.

Dotaci z Integrovaného operačního programu už má schválenou oprava a revitalizace měšťanského domu v Třeboni (26 milionů korun), kostela Narození Panny Marie v Želivě (47 milionů korun), objektů na hradě Špilberk (90,5 milionu korun) a klášterního areálu barokního Velehradu (63,8 milionu korun). Na schválení čeká ještě 15 projektů. 

„Do ukončení příjmu žádostí 30. června zaevidovali pracovníci Centra pro regionální rozvoj ČR celkem 19 projektových žádostí. Dožadovaná dotace z evropských fondů u nich činí celkem 1,483 miliardy korun. Dalších 261,69 milionu korun činí spolufinancování ze státního rozpočtu,“ uvedla Veronika Vároši z odboru komunikace ministerstva.

Na všechny projekty se však nedostane, protože na podporu památek bylo připraveno 528 milionů korun z evropských fondů a 93 milionů korun přidá stát ze svého rozpočtu. O tom, která další památka dotaci dostane a v jaké výši, rozhodne ministerstvo do konce října. „V tuto chvíli posuzujeme náhradní projekty,“ podotkla Vároši.