Každé dvanácté dítě se u nás narodí předčasně

Praha – V Česku přibývá předčasně narozených dětí. Do řádného termínu nevydrží každé dvanácté. Příčinou je podle vědců zejména odkládání rodičovství i větší zastoupení umělých oplodnění. Péče o nezralé novorozence bude podle odborníků čím dál důležitější. Celkově totiž na svět přichází méně dětí.

Jen v loňském roce musel zbývající dobu do řádného termínu nahradit inkubátor hned u devíti tisíc dětí. Nejnovější výzkumy přitom ukazují, jak je u takových případů důležitá péče rodičů. Lékaři na to proto reagují a začínají je co nejdříve zapojovat. Blízký kontakt s rodiči tak u novorozence snižuje riziko infekcí a zlepšuje celkový stav. „Nejenom, že to vyrovnává vegetativní systém a spánkové rytmy dítěte, ale ono se především kolonizuje kmeny, které nejsou nemocniční,“ dodává primář neonatologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Richard Plavka.

Každodenní blízký kontakt rodičů s dítětem ale současně pro nemocnice znamená vyšší finanční zátěž. „Klientem novorozeneckého oddělení totiž není jenom dítě, ale celá rodina. Stavební úpravy, které by tomuto vyhovovaly, by vyšly na 600 milionů až na miliardu korun,“ zmínil předseda České neonatologické společnosti Lumír Kantor. Problém by mohly vyřešit evropské fondy.

Video Lékaři zapojují rodiče do užší péče o předčasně narozené
video

Lékaři zapojují rodiče do užší péče o předčasně narozené

Speciální péče ale inkubátorem zdaleka nekončí. Každé dříve narozené dítěte je podle lékařů nutné dlouhodobě sledovat. Jejich následné problémy vycházejí z nezralosti všech systémů. Jedinci mohou být náchylnější k onemocněním, v pozdějším věku se u nich projevují odchylky v emočním i sociálním vývoji, zmínila vedoucí lékařka Centra komplexní péče pro děti s perinatální zátěží Daniela Marková.

K tomu, aby se takové problémy začaly řešit včas, u nás slouží dvanáct center komplexní péče. Díky čím dál šetrnějším metodám v prvních dnech se ale lékařům daří snižovat počet těch nejvážnějších následků, jako je obrna nebo slepota.

Předčasně narození v ČR:

  • 2002 - 6% dětí
  • 2013 - 8,3% dětí

Zdroj: Česká neonatologická společnost