Mrznout bude až těsně před Vánoci

Praha – Teploty by pod nulu měly klesnout až těsně před vánočními svátky. Meteorologové totiž očekávají, že teplotně nadprůměrné až průměrné počasí vydrží po celou dobu astronomického podzimu, tedy až do 21. prosince. Vyplývá to z výhledové měsíční předpovědi, kterou dnes zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Nejvyšší teploty budou přitom už následující týden, tedy o 24. listopadu, postupně by se potom mělo podle meteorologů ochlazovat na hodnoty odpovídající přicházejícímu vánočnímu času. Průměrné týdenní maximální teploty se budou pohybovat zpočátku kolem šesti stupňů Celsia, na konci období kolem dvou stupňů. Průměrné minimum klesne ze dvou stupňů v posledním předvánočním týdnu na minus jeden stupeň Celsia.

Srážkově bude období mezi 24. listopadem a 21. prosincem podprůměrné až průměrné. Relativně nejvíc srážek by mohlo spadnout v prvním a posledním týdnu měsíce. Naopak nejméně bude pršet v týdnu od 8. do 14. prosince.

Dlouhodobá průměrná teplota pro zbytek listopadu a první dvě třetiny prosince je podle meteorologů 0,2 stupně Celsia. Největší teplo v tomto období bylo v roce 2006 s průměrem 4,5 stupně. Nejchladněji bylo v roce 1969, kdy průměr činil minus 5,3 stupně Celsia.

Srážek v období od 24. listopadu do 21. prosince spadlo průměrně mezi 34 až 48 milimetry. Nejméně napršelo v roce 1953, a to pouhé čtyři milimetry, naopak nejvíce v roce 1974 s úhrnem 82 milimetrů.


Nicméně samotný ČHMÚ dlouhodobě upozorňuje na to, že dlouhodobý výhled nepostihuje všechny možné odchylky od nejpravděpodobnějšího vývoje počasí, ale vyjadřuje jen očekávaný trend ve vývoji počasí.