Odvolací soud potvrdil Švábovi za jeho gang doživotí

Praha - Vrchní soud v Praze dnes potvrdil doživotí Michaelu Švábovi a jeho komplici Liboru Skopalíkovi v kauze gangu únosců a vyděračů. Ti do zahraničí unášeli bohaté české podnikatele, z nichž dva nepřežili. Trest 30 let vězení za dvě vraždy zůstal také Petru Klementovi. Třem obžalovaným soud tresty zmírnil. Verdikt je pravomocný, lze se proti němu pouze dovolat k Nejvyššímu soudu.

Doživotí uložil Švábovi a komplici Liboru Skopalíkovi v červenci pražský městský soud. Zbylých pět trestů rozdal od devíti do třiceti let. Žalobkyně v odvolacím jednání navrhla tresty přísnější. „Jednali na základě předem domluveného plánu. Četnost trestné činnosti se blížila zaměstnaneckému poměru,“ uvedl dnes předseda odvolacího senátu Jiří Lněnička s tím, že Švábovi bylo podle něj zřejmé, že sám by na naplánovanou trestnou činnost nestačil, a proto založil zločineckou skupinu. Několikaleté tresty třem obžalovaným ale soud zmírnil na čtyři až osm let.

Šváb dnes odmítl, že by kdy dal dohromady mafiánský gang. Trestnou činnost z let 2011 až 2013 již dříve částečně přiznal, tvrdí ale, že například mezi dvěma skutky uběhl více než rok a spáchal je vždy s jinými lidmi. Přiznal, že oběti vybíral a všechno zařídil, nebyla to ale podle něj činnost gangu, kterou si představuje jako častější. Vinu na vraždách odmítl.

Švábova advokátka: Obhajoba neměla stejné postavení jako obžaloba

Švábova advokátka Jindra Čiháková novinářům řekla, že podle ní obhajoba neměla stejné postavení jako obžaloba; důkazy se prý řádně neprošetřily a počítá s dovoláním k Nejvyššímu soudu. Podobně jako většina ostatních obhájců navrhovala zrušení verdiktu a vrácení kauzy k novému projednání. Zbylí právníci chtěli zproštění obžaloby.

Video V kauze Švábova gangu potvrzeny tři výjimečné tresty
video

V kauze Švábova gangu potvrzeny tři výjimečné tresty

Soud podle Romana Haise, obhájce Libora Skopalíka, nerozlišil správně tresty. Ohledně případného dovolání se chce poradit s klientem, ve hře je prý i ústavní stížnost. Skopalík může po 20 letech žádat o podmíněné propuštění na rozdíl od Švába, kterému se podle rozsudku doba, kterou stráví ve věznici se zvýšenou ostrahou, nezapočítá do doby výkonu trestu, po níž může žádat o svobodu.

Klementovi navrhovala žalobkyně vrchního státního zastupitelství Eva Prskavcová doživotí za aktivní podíl na vraždách. Soud ale souhlasil s předchozím rozsudkem městského soudu, podle kterého trest 30 let vychází z rozdělení rolí v gangu, kdy je organizování posouzeno přísněji než práce vykonavatele.

Únosy podnikatelů: Jeden z unesených podnikatelů zemřel na sklonku roku 2012 v poušti u Dubaje po dušení plastovou fólií a úderech kamenem do hlavy. Jeho tělo se dosud nenašlo. Druhého skupina zastřelila loni v březnu v Itálii, kam ho převezla z francouzského Nice. Ve stejné době přijel na popud Švába do Nice i další byznysmen, toho však patrně zachránilo to, že do ciziny dorazil s celou rodinou.

Rok před první vraždou vylákal gang do Valencie někdejšího českého provozovatele internetových portálů, jenž se musel z tamního zajetí vyplatit částkou 34 milionů korun. Šváb si následně vyhlédl i úspěšného českého hráče pokeru, kterého vábil na smyšlený privátní turnaj do Cannes. Plán mu ale nevyšel.


Odsouzení na sebe svalovali vinu

Soud řešil také odvolání státního zastupitelství ve prospěch expolicisty Dimitrova, který svou výpovědí pomohl gang odhalit. Žalobce pro něj žádal pozici spolupracujícího obviněného, kterou ale městský soud neuznal, což soud dnes označil jako chybu. Dimitrovovi potvrdil 20 let vězení, což je spodní hranice výjimečného trestu, kterým je až 30 let za mřížemi, případně doživotí.

Dimitrovovu výpověď od začátku zpochybňovali zbylí obžalovaní. Šváb tvrdí, že byla účelová a vyšetřovatelé z ní používali, co se jim hodilo. Podobně se prý chová státní zastupitelství, které podle něj manipuluje s důkazy. Ohledně usmrcení dvou podnikatelů svalovali Klement a Dimitrov vinu vzájemně na sebe. Byla to prý vždy shoda okolností, nikoliv naplánovaný čin. Šváb usmrcení označil jako omyl.

Zbývající členové skupiny Miloslav Malík, Jiří Přeučil a Skopalíkův bratr Petr půjdou za mříže na osm, 5,5 a čtyři roky.