Dva roky od amnestie jsou věznice opět plné, vznikají proto nové areály

Praha - Dva roky po prezidentské amnestii a české věznice jsou opět plné. Trest si aktuálně odpykává víc než 18 700 lidí, tedy stejně jako v roce 2012. Vězeňská služba tak musí rozšiřovat kapacity. Příští rok proto otevře dva nové areály, jeden na jižní Moravě a druhý ve středních Čechách.

Amnestie exprezidenta Václava Klause před dvěma lety osvobodila víc než šest a půl tisíce vězňů. Třeba z Kuřimské věznice byla propuštěna čtvrtina odsouzených, před amnestií tam přitom nebylo jediné volné lůžko.

Za dva roky se ale věznice stihly znovu naplnit. V té Kuřimské je v současnosti 472 vězňů, kapacita je přitom jen o 16 odsouzených víc. Věznice je tedy obsazena téměř z 98 %. A podobně jsou na tom i další věznice, kterých je v Česku dohromady 35. Třeba věznice v Pardubicích, Příbrami nebo Olomouci jsou naplněny z víc než sta procent.

Obsazenost věznic

  • Pardubice 109%
  • Příbram 106%
  • Olomouc 104%
  • Heřmanovice 99%
  • Mírov 98%

Část volných paland přitom obsadili prezidentem amnestovaní vězni. „To číslo je okolo 25 procent, je to přesně 1 498 osob, které byly amnestovány a vrátily se do výkonu trestu,“ upřesnil Pavel Horák z vězeňské služby. Současný počet vězňů je tak srovnatelný s dobou před amnestií.

Video Dva roky od amnestie jsou věznice opět plné, vznikají proto nové areály
video

Dva roky od amnestie jsou věznice opět plné, vznikají proto nové areály

Opět se proto zaplňují oddělení, která byla kvůli nízkému počtu odsouzených zakonzervovaná a zároveň jsou dokončovány nové objekty. Celkem kapacita káznic vzroste v roce 2015 o 330 míst na 20 350 lůžek. „Nejdříve bude otevřena pobočka Velké Přílepy, která je určena pro výkon trestu odsouzených žen,“ dodal Horák.

Amnestie podobná té před dvěma lety se v nejbližší době zřejmě opakovat nebude. Prezident Zeman už dříve řekl, že toto právo využívat nechce.