V Rusku se nadměrně loví tuleni i vyzy. Zkorumpovaný systém to dovoluje, tvrdí kritici

Přílišný lov vyz a tuleňů v Rusku zneklidňuje vědce. Oficiálně se chytají jen pro vědecké účely, ale ve skutečnosti je to značný problém.

Vyza velká, které se v Rusku také říká běluga, leží zapletena v síti na můstku zrezivělé lodi, která připlula do přístavu na ruském Dálném východě. „Špinavá děvko, ty na nás nezapomeneš!“ křičí na ni jeden námořník. Vedle ní leží další tři bělugy a několik tuleňů se dusí za pokřiku těch, kdo je ulovili. Tolik záběry jednoho ruského dokumentárního filmu, píše agentura AFP.

Tento film nazvaný „Narodili se svobodní (Born Free)“ poukazuje na nedostatek transparentnosti a kontroly nad obchodem s mořskými savci, který Rusku umožnil stát se hlavním dodavatelem některých druhů mořských savců do akvárií a vodních parků v celém světě, zejména v Číně. „Začali jsme natáčet film o akváriích, ale nedokážu si představit rozsah tohoto byznysu a do jaké míry je prolezlý korupcí,“ říká autorka dokumentu Gajane Petrosjanová.

Vyzy jsou určené jen pro vědu – teoreticky

Ruská vláda každoročně povoluje odchyt 150 bělug pro zoologické zahrady a akvária, uvádí viceprezident sdružení Rada pro mořské savce Dmitrij Glazov. Vydává rovněž povolení k odchytu asi tuctu tuleňů, kteří jsou velmi žádaní. Jeden tuleň stojí v přepočtu 22 milionů korun.

Rusko oficiálně vyvezlo celkem 91 živých mořských savců, mezi nimiž jsou tuleni, velryby a delfíni. Z nich bylo 84 podle ruských celníků prodáno od roku 2016 do Číny. Ochránci zvířat ovšem tvrdí, že počet odchycených živočichů je mnohem vyšší. Podle nich se za kvótami, oficiálně učenými pro výchovné a vědecké účely, skrývá lov pro komerční cíle.

„Jestliže je tuleň odchycen pro vzdělávací a kulturní účely v Rusku a pak je prodán do Číny, je to protizákonné,“ zdůrazňuje advokát Maxim Krupskij, který pomáhá vědcům odmítajícím obchod se zvířaty.

V Rusku nikdo neví, kolik zvířat zbývá

Přestože tuleni a bělugy nyní nejsou na seznamu ohrožených druhů, ruští vědci se obávají, aby jejich počet výrazně neklesl. „Pokud jde o četné druhy mořských savců, neznáme jejich počty, protože se od sovětských dob neprováděla žádná odpovídající studie,“ říká Glazov.

Vyza velká
Zdroj: CC BY-SA 3.0/Jonathan Cardy/Wikimedia Commons

Podle odhadů z roku 2010 žijí na ruském Dálném východě dvě oddělené skupiny bělug. Aby byla zajištěna jejich reprodukce, nesmělo by se odchytit více než 15 kusů z každé skupiny ročně. V praxi se však rybáři soustřeďují na jednu jedinou skupinu žijící v Ochotském moři a chytají až 80 kusů za jednu sezonu, především mladé samice, které jsou pro reprodukci nezbytné, tvrdí Glazov.

Problémy jsou i s lovem tuleňů, který úřady povolují. Chycení tuleni však pocházejí z velmi vzácného druhu, jenž spíše než plankton požírá mořské savce. Počty tuleňů tohoto druhu, který žije na ruském Dálném východě, nepřesahují několik málo stovek kusů, odhaduje Erich Hoyt ze Sdružení na záchranu velryb a delfínů. Mnohé země, zejména západní, upravují předpisy počty a přítomnost delfínů v akváriích a vodních parcích, ale Čína masivně dováží delfíny především z Ruska a staví nová akvária.

Ostré diskuse týkající se životních podmínek v zajetí, jakož i několik případů úmrtí cvičitelů tuleňů přiměly akvária jako je SeaWorld ve Spojených státech, aby je už ve svých představeních nepoužívala.

„Do té doby, než budeme znát přesný počet mořských savců, je nezbytné zavést na jejich odchyt moratorium,“ vyzývá Dmitrij Glazov.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Z kontinentální Evropy odstartovala orbitální raketa. Po několika sekundách spadla

Z kosmodromu Andöya Spaceport na severu Norska v neděli po několika odkladech odstartovala ke zkušebnímu letu raketa Spectrum německé startupové firmy Isar Aerospace, která odvysílala živé záběry ze startu na portálu YouTube. Let ale trval jen několik sekund, raketa se brzy zřítila zpět na zemský povrch, uvedla agentura AFP. I tak šlo o první start orbitální rakety z kontinentální Evropy mimo Rusko.
13:52Aktualizovánopřed 48 mminutami

Slintavka bývala v českých chlévech častým hostem. Farmáři podceňovali její šíření

Už když se slintavka a kulhavka šířila v českých zemích v 19. století, znamenala pro hospodáře velkou hrozbu. Dobový tisk ukazuje, že lidé podceňovali to, jak extrémně nakažlivá nákaza je.
před 9 hhodinami

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
včera v 15:44

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
včera v 13:52

Z rudého snu noční můra. Před sto lety zamířila do Kyrgyzie tisícovka Čechoslováků

Interhelpo bylo československé dělnické družstvo, které pomáhalo budovat socialismus v sovětském Kyrgyzstánu. Vzniklo v květnu 1923 a před sto lety, 29. března 1925, vyjel první transport jeho členů do tehdejší Kyrgyzie. Celkem tam dorazila asi tisícovka Čechů a Slováků a přestože se část z nich později stala oběťmi stalinských čistek, družstvo se významně podílelo na vybudování průmyslového potenciálu asijské republiky.
včera v 10:00

Před polednem nastane zatmění Slunce. Bude vidět i z Česka

V sobotu nastane částečné zatmění Slunce, které bude pozorovatelné i z Česka. Měsíc zakryje až 22 procent slunečního disku, přičemž nejvýraznější zatmění bude patrné na severozápadě Čech. Úkaz začne krátce před půl dvanáctou dopoledne a potrvá zhruba do jedné hodiny odpoledne. Půjde o jedno z nejlépe pozorovatelných zatmění v posledních letech, protože Slunce bude v době maxima vysoko nad obzorem, uvedl Pavel Suchan z České astronomické společnosti.
včera v 08:00

Nejstarší vanilku v Evropě našli vědci na Pražském hradě

Pražský hrad byl v době Rudolfa II. centrem evropské kultury, obchodu i umění. Dokládá to i nový objev přímo ve Vladislavském sále. Archeologové tam našli vůbec nejstarší důkaz o použití vanilky v Evropě.
28. 3. 2025

Dva týdny extrémů. Světem se prohnala mimořádná vlna horka

Tropické noci v březnu, teploty vyšší oproti průměru až o sedm stupňů a pokoření stovek teplotních rekordů v Evropě i Asii. Uplynulá vlna veder byla mimořádná rozsahem i výkyvy teplot.
28. 3. 2025
Načítání...