Mrakodrapy, kterým nevadí zemětřesení. Mají šlachy, nebo jsou ze dřeva

Ve 21. století na následky zemětřesení zemřelo už přes 900 tisíc lidí. Jak vypadají domy, které mají odolat i těm nejhorším katastrofám způsobeným otřesy půdy?

Rizika zemětřesení ve 21. století výrazně rostou. Podle studie profesora R. M. Allena způsobila zemětřesení v prvních deseti letech našeho století smrt asi 900 tisíc lidí. To je přibližně polovina počtu osob, které otřesy půdy připravily o život za celé 20. století.

  • Každé město je tvořené stovkami budov z různých dob a odlišné kvality. Sebekvalitnější stavba vytvořená speciálně tak, aby odolala zemětřesení, může spadnout, pokud by byla zasažena troskami řítících se nestabilních domů v jejím okolí.

Je to dáno několika faktory, především počtem lidí na planetě. S rostoucím zalidněním a hustotou populace se zvyšuje riziko, že zemětřesení zasáhne hustě zalidněné místo a počet obětí bude růst. Profesor Allen v práci zveřejněné v odborném časopise Treatise on geophysics tvrdí, že počet obětí ve 21. století ještě bude narůstat.

Přestože pokrok technologií, které jsou schopné obyvatele proti následkům zemětřesení chránit, je velmi rychlý, rizik přibývá mnohem více. Těmi největšími jsou rychle rostoucí metropole s milionovými populacemi v rozvojových zemích. Tam se staví co nejrychleji výškové budovy bez potřebné ochrany před otřesy půdy – a také na velmi nevhodných místech.

  • V polovině 20. století leželo v oblastech se středním až vysokým ohrožením deset velkých měst, na začátku 21. století jich bylo už šestnáct. Žebříček je řadí podle toho, kolik lidí by tam zemřelo při zemětřesení magnitudy 6.
  • Prvních pět míst zaujímají tyto metropole: Káthmándú (Nepál): 69 tisíc lidí, Istanbul (Turecko): 55 tisíc, Dilí (Indie): 38 tisíc, Quito (Ekvádor): 15 tisíc a Manila (Filipíny): 13 tisíc lidí.

Proto se v řadě ohrožených zemí pokoušejí vytvořit stavby, které by měly být schopné zemětřesení odolávat.

Jaké materiály nejlépe vydrží zemětřesení?

Studie mapující ohrožení staveb zemětřesením uvádějí, že z používaných materiálů zdaleka nejlépe odolává obyčejné dřevo. R. C. Herdman ve své zprávě pro americkou vládu z roku 1995 popsal, že právě dřevěné stavby díky své pružnosti odolávají zemětřesení skvěle. Dřevo se sice při pohybech půdy ohýbá a deformuje, praská však jen výjimečně – pravděpodobnější je posun celého domu.

Roku 2006 testovali v Japonsku sedmipatrovou dřevostavbu na zemětřesení o magnitudě 7,5 stupně Richterovy stupnice. Podívejte se, jak dům odolal:

  • Zakladatel západní architektury, římský stavitel Marcus Vitruvius žijící v prvním století před naším letopočtem, stanovil tři role architektury: firmitas (síla), utilitas (funkčnost) a venostas (krása). Podle řady kritiků moderní architektury se dnes příliš upřednostňuje krása na úkor prvního pilíře. Následky zemětřesení jsou nejlepším důkazem, že je to pravda.

Zdaleka největší problém dnes znamená železobeton tolik oblíbený ve druhé polovině 20. století; podle Herdmanovy práce jsou takové stavby pro obyvatele téměř stejně rizikové jako domy z nevyztuženého zdiva. Díky některým architektonickým prvkům, které přenášejí síly skrze stavbu, se sice dají rizika zmenšit, celkově je však železobetonová konstrukce vůči zemětřesením značně citlivá. Navíc betonové panely mohou u méně kvalitně provedených staveb z domů odpadávat…

Moderní ocelové konstrukce, jež jsou u výškových staveb nyní nejčastější, odolávají většinou zemětřesením velmi dobře, pád celých budov je u nich téměř vyloučen. Největší riziko zde spočívá ve spěchu při stavbě, jenž vede ke konstrukčním vadám. Ty - zejména nekvalitně provedené sváry - mohou způsobovat řadu problémů.

Jak vypadá budova odolná proti zemětřesení?

Konkrétních způsobů, jak postavit dům, který zemětřesení odolá, je mnoho. Většinou se používá více postupů současně.

Nejpoužívanějším systémem jsou izolované základy budovy. Znamená to, že budova není přímo spojena s povrchem pod ní. Mezičlánek tvoří právě takzvané izolátory - mají za úkol, aby se pohyb země při zemětřesení co nejméně přenášel na samotnou stavbu. Tyto izolátory tvoří buď elastické látky, které se při pohybu dokáží vrátit do původní podoby, anebo kluzné systémy, jež zpomalují pohyb budovy vůči povrchu. V praxi se nejčastěji používá kombinace obou systémů.

Podívejte se, jak tento druh ochrany funguje:

Aktivní ochrana

Ještě modernější (ale pochopitelně také dražší) způsoby jsou aktivní. Ty jsou normálně „vypnuté“, jen pasivně vyhledávají pomocí různých senzorů, že se blíží nebo nastává zemětřesení. Když ho zjistí, zapnou aktivní ochranu.

Nejpoužívanějším způsobem ochrany jsou kyvadla. Některé výškové budovy mají na svém vrcholu umístěna velmi hmotná tělesa. Jejich pohyb je ovládán počítačem, který dokáže vypočítat, jak silně a kam působí zemětřesení. Program pak posune těleso tak, aby působilo proti pohybu země. Tyto systémy se používají také jako ochrana proti silnému větru, který může posunovat horními patry mrakodrapů.

Praktická ukázka aktivní ochrany budovy:

Ještě modernější systém (používaný však zatím spíše výjimečně) funguje jako jakési umělé šlachy. Budovy, které jsou tímto systémem vybavené, mají soustavu silných lan ovládaných počítačem. Ten může řídit jejich napětí a manipuluje lany tak, aby stabilizoval dům proti pohybům zemětřesení – podobně jako šlachy drží člověka vzpřímeného.

Velkou slabinou všech aktivních systémů je fakt, že aby fungovaly, potřebují dostatek energie. A právě během nejsilnějších zemětřesení dochází často k poruchám a dokonce i celkovým kolapsům rozvodných sítí.

Kromě globálních systémů, které chrání celé domy, existují také menší systémy, které brání v poškození konkrétních míst ve stavbách. Používají je například muzea na ochranu nejvzácnějších památek. Tady je ukázka toho, jak fungují:

Ještě bizarnější je systém, který byl vloni představen v Číně. Zatím existuje jen jako návrh a vizualizace, ale pokud někdy vznikne, měl by bohatým Číňanům umožnit, aby se jejich postel stala současně ochranným prostředkem proti zemětřesení: 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Mechanismus z Antikythéry mohl být nefunkční, naznačuje studie

Nejslavnější mechanický stroj z antiky – mechanismus z Antikythéry – dalece převyšuje jakékoliv jiné technologie z této doby. Nový výzkum ale otestoval hypotézu, že ve skutečnosti to zase takový zázrak nebyl.
před 23 hhodinami

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
25. 4. 2025Aktualizováno25. 4. 2025

Rakovina krade motivaci. Vědci popsali, jak ovládne mozek

Lidé trpící rakovinou přicházejí o vůli bojovat, často marně hledají sílu dál žít. Až doposud věda předpokládala, že je to vedlejší dopad únavy z nemoci, ale teď našli přímo způsob, jak rakovina připravuje mozek o motivaci.
25. 4. 2025
Doporučujeme

Zabili Heydricha i posílali depeše. Válku přežila jen polovina parašutistů

Byla jich stovka, přišli z nebes a fatálně ovlivnili průběh druhé světové války – českoslovenští parašutisté vyslaní z Velké Británie měli na území tehdejšího protektorátu plnit rozmanité úkoly. Od sabotáží a předávání informací exilové vládě až po útoky na přední představitele nacistické správy. V podstatě počítali s tím, že se do vlasti vrací pro smrt. Konce války se jich dožila pouhá polovina. A ti, kdo přežili, se následně po roce 1948 uznání nedočkali. Většinu z nich naopak čekalo ponížení, perzekuce a některé dokonce vykonstruovaná obvinění a smrt.
25. 4. 2025

Hubbleův kosmický dalekohled funguje i jako stařeček

Už 35 let je na oběžné dráze Hubbleův kosmický dalekohled. Díky němu astronomové například zjistili, že v centrech galaxií jsou supermasivní černé díry, poprvé změřili rychlost rozpínání vesmíru nebo uviděli ty nejvzdálenější galaxie. Zařízení pořídilo také řadu ikonických snímků. Je pojmenované po americkém astronomovi Edwinu Hubbleovi, který jako první zjistil, že ve vesmíru existuje víc galaxií a že se vesmír rozpíná. Dalekohled na oběžnou dráhu dopravil raketoplán Discovery.
24. 4. 2025

Nová studie objasnila vliv masivního výbuchu sopky na výkyvy v počasí

Erupce sopky Hunga Tonga–Hunga Ha’apai (HT), která se odehrála 15. ledna 2022, byla naprosto jedinečnou a bezprecedentní událostí ve známých dějinách. Podle studie zveřejněné před pár dny v prestižním mezinárodním časopise, na které se podílel i český klimatolog Aleš Kuchař, způsobil tento jev mimo jiné i prodloužená období nízkých teplot v Evropě během následující zimy a jara.
24. 4. 2025

Zahřívaný tabák může ohrozit děti nečekaným způsobem. Polykají uvolněné plíšky

V Česku přibývá případů, kdy malé dítě omylem spolkne plíšek, který se používá v zařízeních ohřívání tabáku. Končí pak hospitalizované v nemocnici.
24. 4. 2025

Polští chovatelé kvůli ptačí chřipce utratili přes sedm milionů kusů drůbeže

V Polsku řádí ptačí chřipka. Chovatelé kvůli tomu museli utratit přes sedm milionů kusů drůbeže. Úřady už na zvládání viru vynaložily v přepočtu téměř půl miliardy korun. Do země dorazili evropští experti, kteří mají posoudit nastavená opatření. Podle ředitele polské rady chovatelů drůbeže Dariusze Goszczyńského počet zlikvidovaných kusů není problém. „V Polsku máme asi 1,5 miliardy kusů drůbeže,“ vysvětlil. Vývoz masa a vajec zatím ohrožený není. U vajec ale experti očekávají mírné zdražení.
24. 4. 2025
Načítání...