Zrůda z Grbavice dostala 45 let

Sarajevo – Na 45 let za mříže dnes soud v Sarajevu poslal někdejšího člena bosenskosrbských polovojenských milicí Veselina Vlahoviče za zločiny během občanské války v Bosně. Vlahović si za svůj krutý přístup k Bosencům (dříve Muslimům) a Chorvatům vysloužil označení zrůda z Grbavice. Podle místních médií jde o maximální možný trest za válečné zločiny; Vlahovičovi je nyní 44 let.

Vlahoviče, pocházejícícho z Černé Hory, zadržela v roce 2010 španělská policie, která ho ještě téhož roku vydala bosenským úřadům. Proces začal v dubnu 2011.

Předsedající soudce Zoran Božić konstatoval, že se Vlahović provinil v 66 bodech obžaloby. Mezi zločiny, z nichž byl uznán vinným, jsou vraždy 31 lidí, znásilnění 13 žen, mučení a oloupení desítek civilistů v sarajevských čtvrtích Grbavica a Vraca, které byly pod srbskou kontrolou. Čtení rozsudku trvalo takřka dvě hodiny, soudce v něm zmínil všechny podrobnosti včetně případu, kdy Vlahović usekl své oběti hlavu, nebo jak v Grbavici znásilnil ženu, která byla v sedmém měsíci těhotenství, a to před zraky její malé dcery.

Zadržení Veselina Vlahoviče
Zdroj: ČT24

Vlahović, který velel polovojenské jednotce Bílí andělé, byl znám tím, že za propuštění lidí, kterých se zmocnil, žádal výkupné. „Oběti, které si nemohly vykoupit život, byly odvedeny na známé místo na hoře Trebević a tam zastřeleny ranou do hlavy,“ uvedl Božić. Při líčení zločinů Vlahoviče, kterému se také přezdívalo „pán života a smrti“, uvedl soudce například útrapy jedné rodiny. Jejích 13 členů nechal obžalovaný vyhnat z domova a tři z mužů přinutil běžet přes minové pole. Následně vyprovokoval přestřelku s protivníkem, v jejímž středu se rodina ocitla. Jedna žena tehdy zemřela a tři osoby, z toho jedno děvče, byly zraněny a ponechány na místě svému osudu.

Telefonát Alexandra Tolčinského (zdroj: ČT24)

Bosna prošla v 90. letech nejhorším evropským ozbrojeným konfliktem od konce druhé světové války. Země nadále zůstává rozdělena mezi někdejší válečné rivaly, kteří žijí ve dvou autonomních částech - muslimsko-chorvatské Federaci Bosny a Hercegoviny a Republice srbské.

Vydáno pod