Zemřel nejpřekládanější izraelský spisovatel Amos Oz, hlásal usmíření mezi Židy a Araby

3 minuty
Události ČT: Zemřel Amos Oz, jeden z nejznámějších izraelských spisovatelů
Zdroj: ČT24

Ve věku 79 let zemřel na rakovinu izraelský spisovatel Amos Oz. O jeho úmrtí informovala v pátek na Twitteru jeho dcera Fania Ozová-Salzbergerová. Ozovo rozsáhlé beletristické a publicistické dílo bylo přeloženo do více než čtyř desítek jazyků. Jeho romány se těší oblibě i v České republice.

„Můj milovaný otec právě zemřel na rakovinu. Nemoc měla rychlý průběh. Zemřel v poklidu ve spánku, obklopen těmi, kteří ho milují,“ napsala na Twitteru autorova dcera.

Oz byl nejvíce překládaným spisovatelem v historii Izraele a zároveň politickým aktivistou, který dlouhá desetiletí hlásal usmíření mezi Židy a Araby. Jeho díla byla přeložena do 41 jazyků včetně češtiny. 

Jeruzalémský rodák napsal víc než 30 prozaických děl – románů, sbírek povídek či textů pro děti, ale i stovky esejů a článků na politická témata, které vycházely v izraelském i zahraničním tisku.

Izraelský spisovatel Amos Oz hostem pořadu Na Plovárně

Za svou tvorbu získal řadu ocenění, například Mírovou cenu německých knihkupců či Izraelskou cenu za literaturu. Uznávaný intelektuál na vlastní kůži zažil dvě arabsko-izraelské války a přes 30 let strávil v kibucu.

Za jediné možné řešení izraelsko-palestinského konfliktu považoval rozdělení dnešního území Izraele na izraelský a palestinský stát. „To, co se děje v Izraeli, je srážka mezi oprávněným nárokem izraelských Židů na určité území se stejně oprávněným nárokem palestinských Arabů,“ řekl jednou.

Osudy postav jeho románů se splétaly s izraelskou historií

Ozova tvorba se vyznačovala pronikavým psychologickým vhledem do komplikovaných vnitřních světů zpravidla nepříliš úspěšných a nepříliš šťastných postav. Jejich osudy se splétaly s osudy Izraele i s konflikty s okolními arabskými zeměmi.

Narodil se v květnu 1939 jako Amos Klausner v Jeruzalémě v rodině východoevropských Židů, kteří se přistěhovali do tehdejší britské mandátní Palestiny v polovině 30. let. Jeho otec pocházel z Oděsy, studoval v litevském Vilniusu a později v Jeruzalémě pracoval jako knihovník a spisovatel. Matka pocházela z Polska a od roku 1931 studovala tři roky na Univerzitě Karlově historii.

Ozův prastrýc Josef Klausner byl při prezidentské volbě v roce 1948 protikandidátem Chaima Weizmanna za Stranu svobody (Cherut).

Oze hluboce poznamenala sebevražda jeho matky, bylo mu tehdy dvanáct let. V patnácti se odstěhoval do kibucu Chulda, kde ho adoptovala místní rodina. Tehdy si změnil příjmení z Klausner na Oz, což v hebrejštině znamená síla.

Když mu vyšly první povídky, kibuc ho vyslal studovat filozofii a literaturu na Hebrejskou univerzitu v Jeruzalémě. Poté se do kibucu vrátil a působil jako učitel na střední škole. Později přednášel literaturu na Ben Gurionově univerzitě v Beerševě.

Českým čtenářům se Oz představil v první polovině devadesátých let

Českým čtenářům se Oz představil poprvé v roce 1993 románem Černá skříňka. Česky vyšly i další romány, Fima, Panter ve sklepě a Můj Michael, ale i výběr esejů Mír, láska a kompromis či Jak vyléčit fanatika.

Amos Oz celkem čtyřikrát navštívil Prahu. Naposledy do české metropole zavítal v roce 2013 na převzetí mezinárodní literární Ceny Franze Kafky. V témže roce mu česky vyšla povídková kniha Scény z venkovského života. Předtím byl v Praze v letech 1994, 2003 a 2009.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump dal smartphonům a další elektronice výjimku z cel

Prezident Spojených států Donald Trump podle amerických médií udělil výjimku z nových cel na dovoz chytrých telefonů, počítačů nebo například čipů z Číny. Oznámil to úřad pro cla a ochranu hranic.
17:37Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Cestou k míru je dát Rusku okupované ukrajinské oblasti, tvrdil Witkoff Trumpovi

Zvláštní vyslanec Spojených států Steve Witkoff se minulý týden, necelých 48 hodin po schůzce s vyjednavačem vyslaným ruským vládcem Vladimirem Putinem, sešel s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Tomu sdělil, že nejrychlejším způsobem, jak zajistit příměří na Ukrajině, by bylo podpořit strategii, která by Rusku zajistila vlastnictví čtyř ukrajinských regionů, které se Moskva pokusila nelegálně anektovat. Informovaly o tom zdroje agentury Reuters.
09:26Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Rafah se stává nárazníkovou zónou, zní z Jeruzaléma

Oblast města Rafah v Pásmu Gazy se stává izraelskou nárazníkovou zónou, prohlásil po sobotním obsazení takzvaného koridoru Morag izraelský ministr obrany Jisrael Kac. Ten zároveň obyvatele Pásma Gazy varoval, že izraelská armáda rozšíří bojové operace do většiny území oblasti, což si vynutí jejich evakuaci. Izrael 18. března v Pásmu Gazy zahájil novou ofenzivu, čímž přerušil křehké příměří uzavřené s teroristickým hnutím Hamás v lednu.
14:39Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Celní bitva světových gigantů zasáhne v Číně i Hollywood

Americko-čínská obchodní válka má mnoho bitevních polí. Už léta čelí v Číně Hollywood tvrdé cenzuře. A nyní se chystá další omezení: sníží se roční počet povolených premiér.
před 5 hhodinami

Členové WHO dosáhli předběžné dohody o řešení budoucích pandemií

Členové Světové zdravotnické organizace (WHO) dosáhli po třech letech diskusí předběžné dohody o způsobu řešení budoucích pandemií, řekla agentuře AFP spolupředsedkyně vyjednávacího orgánu, která je zároveň francouzskou velvyslankyní pro světové zdravotnictví, Anne-Claire Amprouová.
12:31Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Silný a chladný vítr ochromil části Číny

Severní oblasti Číny zasáhly silné větry připomínající tajfun, které si mimo jiné vynutily uzavření historických památek v Pekingu, narušily cestování a do některých oblastí přinesly sněžení a krupobití. Očekává se, že vítr by měl začít slábnout v neděli večer.
před 9 hhodinami

V centru Athén vybuchla bomba u kanceláří železničního dopravce

V rušné čtvrti v centru Athén v pátek večer vybuchla bomba umístěná před kancelářemi hlavní řecké železniční společnosti Hellenic Train, informuje agentura AP s odvoláním na místní úřady. Podle dostupných informací nedošlo k žádným zraněním.
před 14 hhodinami

Nejhorší, okomentoval Trump portrét od britské malířky. Ten od Putina ho dojal

Americký prezident Donald Trump v nedávné době ohodnotil dva své portréty a jeho názory na umění se neobešly bez konfrontace. Zatímco obraz od britské malířky Sarah A. Boardmanové označil za „nejhorší ze všech“, jiná podobizna, namalovaná z podnětu ruského vůdce Vladimira Putina, mu připadala jako „laskavý“ dar.
před 14 hhodinami
Načítání...