Zemřel expremiér Čič: Muž, který se vždy přidal k těm, kdo vládli

Bratislava – V Bratislavě zemřel první slovenský polistopadový premiér a pozdější šéf ústavního soudu Slovenska Milan Čič. Informovala o tom kancelář prezidenta SR, kterou osmdesátiletý politik naposledy vedl. Zhruba před dvěma týdny se na neurochirurgii podrobil náročné operaci hlavy.

Čič vstoupil do politiky už za socialismu. Byl ministrem spravedlnosti ve slovenské vládě v letech 1988 až 1989, kdy skončili ve vězení známí slovenští disidenti Ján Čarnogurský a Miroslav Kusý. Po politických změnách v Československu se Čič v prosinci 1989 stal slovenským premiérem a tuto funkci vykonával do 27. června 1990. Krátce byl i slovenským ministrem vnitra, v letech 1990 až 1992 poslancem Federálního shromáždění, v roce 1992 místopředsedou poslední federální vlády Jana Stráského a zároveň předsedou Federálního úřadu pro hospodářskou soutěž.

V letech 1993 až 2000 předsedal slovenskému ústavnímu soudu, v roce 2000 se neúspěšně pokusil o návrat do politiky ve Straně demokratického středu. V roce 2001 se neúspěšně ucházel o funkci župana Bratislavského kraje (hejtman) a v roce 2006 o funkci soudce Ústavního soudu SR. Od roku 2004 vedl prezidentskou kancelář.

Sám Čarnogurský považuje vztahy s Čičem za korektní, i když se Čič později přidal k Vladimíru Mečiarovi. „Tím se Milan Čič vyznačoval po celý život - vždy patřil k vládnoucímu seskupení, ale nikdy se osobně neangažoval při potlačování oponentů, lidských práv a podobně. Tím možná napomáhal hladkému přechodu od jedné moci ke druhé,“ prohlásil Čarnogurský podle deníku Sme.

Prezident Václav Klaus Čiče v kondolenčním dopise svému slovenskému partnerovi Ivanu Gašparovičovi označil za „velkou osobnost slovenské politiky a právní vědy“, která přispěla k dobrým vztahům mezi Českou republikou a Slovenskem i po rozdělení federace. „Obdivoval jsem jej, že i poté, co skončil ve funkci prvního předsedy Vašeho Ústavního soudu, nezamířil na odpočinek, ale stál Vám po boku po celých posledních osm let jako vedoucí Vaší kanceláře,“ napsal Klaus.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Děti v Portugalsku častěji mizí z domova než z ulic, upozorňuje expert

Za posledních pět let bylo v Portugalsku nahlášeno 532 pohřešovaných dětí. Údaje zveřejnil Institut pro podporu dětí u příležitosti Mezinárodního dne pohřešovaných dětí.
před 1 mminutou

Rusko oznámilo nové údery na Kyjev, cizince vyzývá k odchodu

Ruské ministerstvo zahraničí v pondělí uvedlo, že za ukrajinský úder na Starobilsk zahajuje „odvetné“ údery na vojenskoprůmyslové objekty, velitelská stanoviště a místa rozhodování v Kyjevě. Moskva rovněž vyzvala zahraniční občany i diplomaty, aby město opustili. Ukrajina se již pátým rokem brání plnohodnotné ruské invazi.
16:17Aktualizovánopřed 6 mminutami

Indii „zamořilo“ satirické hnutí švábů

Miliony Indů uchvátila nová virální Lidová strana švábů, která se označuje za „hlas líných a nezaměstnaných“. Satirickou kampaň spustila nejapná poznámka předsedy nejvyššího soudu na adresu mladé generace. Protestní hnutí se během týdne stalo symbolem disentu mezi indickou generací Z, kterou trápí nezaměstnanost a frustrace z politického vedení, jež přehlíží mladé. Fenomén se už rozšířil do Pákistánu.
před 17 mminutami

SNS žádá odvolání jí navrženého ministra Taraby

Nejmenší slovenská vládní strana SNS žádá odvolat ministra životního prostředí Tomáše Tarabu, kterého do této funkce navrhla po parlamentních volbách z roku 2023. Předseda SNS Andrej Danko v pondělí po schůzce s premiérem Robertem Ficem (Smer) řekl, že návrh je definitivní. Fico odchod šéfa resortu připustil, v nejbližších dnech se tak ale nestane. Taraba uvedl, že na funkci ministra rezignuje, pokud se do konce září se SNS nedohodne.
13:22Aktualizovánopřed 55 mminutami

Duchovní ruské pravoslavné církve Ilarion byl zadržen v Česku, píší Novinky.cz

Duchovní ruské pravoslavné církve Ilarion byl zadržen v Česku pro podezření z převozu zakázaných látek, píší Novinky.cz. Telegramový kanál Ilariona uvádí, že duchovní považuje událost za provokaci. Policejní mluvčí Michaela Richterová potvrdila, že v neděli večer policisté zadrželi na čerpací stanici u dálnice D6 vozidlo, ve kterém byly tři sáčky s neznámou bílou látkou. Šlo o jednotky gramů. Zatím není nikdo obviněný, informovala Richterová.
15:21Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Řecké vinařství upadá. Pomoci má modernizace a turismus

Současná situace vinařů v Řecku je podle prezidenta Ústředního družstevního svazu vinařských produktů (KEOSOE) Christose Markoua obzvlášť obtížná. Odpovědí na slepou uličku, v níž se tamní vinařství ocitlo, podle něj není ústup, ale komplexní modernizace.
před 1 hhodinou

„Zpomalte.“ Papež zveřejnil encykliku o AI

Papež Lev XIV. ve svém prvním významném dokumentu vyzval vlády, aby zpomalily vývoj systémů umělé inteligence, a varoval, že tyto systémy šíří dezinformace, upřednostňují konflikty a hrozí, že svět zavedou na cestu nekonečné války.
před 3 hhodinami

Na Filipínách po zřícení rozestavěného domu zemřeli čtyři lidé

Čtyři lidé zemřeli a dalších sedmnáct se pohřešuje ve filipínském městě Angeles poté, co se tam v neděli zřítila rozestavěná devítipatrová budova. Informuje o tom agentura Reuters s odvoláním na záchranáře. Podle úřadů jsou mezi mrtvými a zasypanými hlavně stavební dělníci. Záchranáři z trosek vyprostili blíže neurčený počet lehce zraněných lidí, další se z nich dokázali dostat sami.
před 5 hhodinami
Načítání...