Zemřel bývalý německý prezident Walter Scheel

Ve věku 97 let zemřel bývalý německý prezident Walter Scheel. S odvoláním na zdroje z prezidentské kanceláře to napsal na svém serveru deník Süddeutsche Zeitung, podle něhož politik dlouhodobě trpěl zdravotními problémy. Scheel zastával vrcholný úřad ve spolkové republice v letech 1974 až 1979.

Scheel po druhé světové válce vstoupil do Svobodné německé strany (FDP) a jako její politik se v roce 1961 dostal do vlády konzervativního kancléře Konrada Adenauera, kde působil jako ministr pro hospodářskou spolupráci.

Po volbách v roce 1969 se podílel na vytvoření první koaliční vlády sociální demokracie a FDP a v kabinetu Willyho Brandta se stal vicekancléřem a ministrem zahraničí.

Po Brandtově demisi v roce 1974 vedl Scheel devět dní německou vládu, než se kancléřské funkce ujal Helmut Schmidt. Ve stejný den, kdy Schmidt převzal vládu, ale Scheel kabinet opustil, protože byl mezitím zvolen prezidentem.

Funkce se ujal 1. července 1974, po skončení svého pětiletého funkčního období však znovu nekandidoval i vzhledem k tomu, že kvůli rozložení sil v německém parlamentu neměl šanci na vítězství.