Zeman s Gašparovičem: Prioritou jsou společné investice do dopravy

Bratislava – Prezident Miloš Zeman zavítal na svou první zahraniční návštěvu na Slovensko. Se svým protějškem Ivanem Gašparovičem se shodli na tom, že by obě země měly především spolupracovat v oblasti dopravy a carga. Zeman označil společné vztahy Česka a Slovenska za nadstandardní, i díky tomu nastínil nápad, že by mohla vzniknout společná hokejová liga. Případné jmenování Livie Klausové velvyslankyní na Slovensku nechtěli prezidenti komentovat.

Podle Zemana už dlouhá léta konflikty mezi oběma zeměmi nejsou, ovšem nabízí se prý celá řada výzev. Podle českého a slovenského prezidenta je prioritou vzájemných vztahů Česka a Slovenska spolupráce v oblasti dopravních investic, dopravní infrastruktuře nebo také v oblasti armády. Shodují se oba také na postojích vůči Evropské unii i na tom, že je potřebné udržet společnou evropskou měnu. 

„Měli bychom například zlepšit dopravní spojení mezi Slovenskou a Českou republikou, měli bychom usilovat o intenzivnější spolupráci našich podniků. Jako příklad jsme si říkali Cargo, protože touto spoluprací by na středoevropském, případně i na celoevropském trhu mohl vzniknout silný a úspěšný hráč,“ řekl Zeman novinářům.   

O možnosti spojení českého nákladního železničního dopravce ČD Cargo a slovenské firmy Železničná spoločnosť Cargo Slovakia hovořili už dříve premiéři obou zemí. Jenže podle slovenských médií by se slovenská společnost mohla taktéž spojit s polskou stranou.

Miloš Zeman:

„Přijel jsem na svou první návštěvu na Slovensku nejenom kvůli zachovávání tradice, ale především kvůli tomu, že vztahy mezi Českou a Slovenskou republikou jsou nadstandardní.“

Zeman si také pochvaloval objem zahraničního obchodu Česka se Slovenskem, který dosahuje 4,7 procenta. Tedy stejně jako USA a několikanásobně více než Rusko. Pogratuloval proto Slovensku, že v této oblasti předehnalo Moskvu a dohnalo dokonce Washington. 

Zeman by také rád, aby se vynikající vzájemné vztahy projevily i ve sportovní oblasti, chtěl by proto vznik společné česko-slovenské hokejové ligy. „Hokejová liga by mohla být nosným projektem, o kterém bychom mohli uvažovat,“ řekl. I když přiznal, že na společnou fotbalovou soutěž dosud nenazrál čas. 

Miloš Zeman jako první český prezident vzal hned na úvodní zahraniční cestu podnikatele, kromě sportu by totiž rád propojil i velké firmy. Nový prezident chce domácím podnikům v zahraničí co nejvíc pomáhat. Už během prvních hodin návštěvy dohodl možnou účast českých podniků při dostavbě jaderné elektrárny v Jaslovských Bohunicích.

Český prezident slíbil, že se se slovenskými představiteli bude často setkávat, především na schůzkách V4, kterou by rád rozšířil na formát V5 o Slovinsko.

A Zeman z Bratislavy radil i české vládě. Aby překonalo Česko krizi, měla by prý investovat. „V této politické struktuře v podstatě není nikdo, kdo by se investic zastal, neboť, jak obecně známo, investice nemají volební právo. Tím pádem jsou handicapovány proti různým zájmovým a lobbistickým skupinám,“ řekl v úvodním projevu na fóru Zeman. „Pro podnikatele není ani tak důležité snížení daní, jak nabízí pravice, jako získání zakázek,“ dodal prezident na slovensko-českém podnikatelském fóru v Bratislavě. 

Zeman kritizoval i levici, která podle něj bude z populistických důvodů „nafukovat nejrůznější sociální dávky“. „A tím bude zbytečně zvyšovat státní dluh,“ uvedl Zeman.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Pentagon chystá 1500 vojáků na možný zásah v Minnesotě, píše WP

Pentagon nařídil 1500 vojákům v aktivní službě, aby se připravili na možné nasazení ve státě Minnesota. Píše to list The Washington Post (WP). Prezident Donald Trump pohrozil, že k potlačení protestů proti imigračním agentům využije zákon o povstání. V sobotu se střetly stovky demonstrantů s davem krajně pravicových aktivistů. Ti uspořádali pochod proti místním obyvatelům původem ze Somálska a na podporu imigračních úřadů.
před 20 mminutami

Miller loajálně slouží Trumpovi a věří v „železná pravidla síly“

V amerických médiích vznáší územní nároky USA na Grónsko a prezentuje vidění světa založené na právu silnějšího. Stephen Miller působí jako jeden z nejbližších poradců amerického prezidenta Donalda Trumpa. Svou práci pro něj začal psaním projevů s protiimigrační rétorikou. V americké administrativě si dokázal vybudovat pevné postavení především díky loajalitě vůči Trumpovi, kterou mu prokazoval i během nejtemnějších momentů jeho kariéry.
před 1 hhodinou

Nová pravidla umožní spotřebitelům požadovat opravu výrobků

Od 31. července letošního roku budou muset členské státy Evropské unie uplatňovat ve svých vnitrostátních předpisech nová unijní pravidla na podporu oprav zboží. Cílem těchto opatření je především vytvořit systém, který upřednostňuje opravu výrobku před nákupem nového. Předčasná likvidace opravitelného zboží totiž každoročně vede k obrovskému množství odpadu a spotřebě zdrojů. Spotřebitelé by tak nově měli mít právo požadovat, aby prodejci opravili výrobky, které jsou dle práva EU technicky opravitelné.
před 2 hhodinami

Francie posílí armádu, chce jít Evropě příkladem

Francie pracuje na výrazném posílení armády. Prezident Emmanuel Macron tento týden představil priority – chystá náborovou kampaň, spolupráci s evropskými spojenci a modernizaci na základě ukrajinských bojových zkušeností.
před 3 hhodinami

Indonéské úřady našly trosky pohřešovaného letadla. Pátrají po cestujících

Indonéské úřady v neděli oznámily, že lokalizovaly trosky letadla, které se pohřešovalo v provincii Jižní Sulawesi poblíž hory pokryté mlhou, ale stále pátrají po 11 cestujících. Na palubě letadla, které si pronajalo indonéské ministerstvo pro námořní záležitosti a rybolov za účelem provádění leteckého dohledu nad rybolovem, bylo osm členů posádky a tři cestující. Cestující byli zaměstnanci ministerstva. Letadlo směřovalo do Makassaru, hlavního města provincie Jižní Sulawesi, poté, co odletělo z provincie Yogyakarta, než bylo přerušeno spojení.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Státy by měly přispět miliardu dolarů za stálé členství v Radě míru, žádá Trump

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa žádá příspěvek ve výši nejméně jedné miliardy amerických dolarů (20,9 miliardy korun) od každé země, která se chce stát stálým členem jeho nové Rady míru, píše agentura Bloomberg s odvoláním na návrh charty organizace. Trump by se stal jejím prvním předsedou a rozhodoval by o zemích, které do ní budou přizvány. Kritici mají obavy, že se Trump snaží vytvořit konkurenci Organizace spojených národů (OSN), kterou dlouhodobě kritizuje, informuje Bloomberg.
00:48Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Po pádu laviny v rakouských Alpách zemřeli tři čeští skialpinisté, uvádí APA

Po pádu laviny v rakouských Alpách zahynuli tři čeští skialpinisté. Neštěstí se stalo v oblasti Murtal ve spolkové zemi Štýrsko. Informuje o tom agentura APA. Rakouské Alpy v sobotu zasáhla série tragických nehod, při pádu lavin ve spolkové zemi Salcbursko zemřelo dalších pět lidí.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Trump uvalí kvůli Grónsku clo na některé evropské země

Americký prezident Donald Trump oznámil desetiprocentní clo na Dánsko, Norsko, Švédsko, Francii, Německo, Británii a další země kvůli jejich postupu ohledně Grónska. V platnost mají vstoupit 1. února. Od června se pak mají zvýšit na 25 procent. Trvat mají, dokud se neuzavře dohoda o Grónsku. Francouzský prezident Emmanuel Macron označil hrozbu za nepřijatelnou, podle britského premiéra Keira Starmera je uvalování cel naprosto chybné. Reagují i další unijní politici.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...