„Zachraň nás, Železná lady.“ Výzva míří před nedělními prezidentskými volbami v Turecku k vyzyvatelce zatím neotřesitelného vládce země Recepa Tayyípa Erdogana. Meral Aksenerová je liberálně konzervativní politička a jako jediná žena má šanci zamíchat kartami, které v preferencích jednoznačně favorizují právě Erdogana.
Železná lady proti Erdoganovi. Tureckého prezidenta vyzývá sekulární kandidátka Aksenerová
Říká se jí vlčice, Železná lady anebo feministka. Meral Aksenerová, šéfka středopravicové Strany dobra, před nedělními volbami vyzývá prezidenta Erdogana z opozičních řad hlasitě a pevně.
„Cílem naší hry je získat moc. Zatím se hrálo jen na jednu branku, ale teď jich máme víc. Uvidíte jiné Turecko,“ slibuje Aksenerová. Spolu s tím voličům nabízí demontáž nově nastaveného prezidentského systému a naopak obnovu právního státu a kontaktu s EU.
Co ale mluví spíš proti ní, je její minulost. Jedenašedesátiletá politička kdysi hájila barvy Strany národní akce, ultranacionalistické a rasistické partaje. Kvůli této historii její současnou Stranu dobra mnozí dávali na roveň evropským populistům.
Aksenerová to ale striktně odmítá. „Chceme znovu vybudovat demokracii. V její plné podobě, se všemi základy a pravidly,“ hlásá kandidátka.
Muslimka a vnučka řeckých migrantů mluví hlavně o souběhu sekulárního státu a tolerance víry. Chce nastolit rovnoprávnost napříč skupinami, a i když je jedinou ženskou prezidentskou kandidátkou, gender rozhodně nebere jako své hlavní téma. I když od svých podporovatelek sbírá šátky, kterými si zakrývají vlasy, a slibuje, že pokud zvítězí, vyvěsí je v prezidentském paláci.
Stále větší část Turků Aksenerové věří a očekávání nejsou malá. „Zaprvé očekávám, že posílí právo a soudní systém, očekávám práci ve veřejném sektoru, bez diskriminace, očekávám společnost bez polarizace,“ říká její podporovatel Mahmut Kaptan.
To, spolu s obnovenou svobodou projevu, jsou a budou největší výzvy současného Turecka. Země, jejíž politické scéně dominuje 16 let jeden politik, má v neděli příležitost zvolit si změnu.
Kdo vyzve Erdogana?
Volby to budou napínavé. Aksenerová má podle politologů přinejmenším šanci s předem rozdanými kartami zamíchat. Průzkumy sice potvrzují Erdoganovu dominanci v prvním kole, to druhé by ale mohlo být těsné.
„Pro prezidenta Erdogana je teď těžké získat nové hlasy, protože vzhledem ke zkušenostem z minulosti nečekal překvapivé výkony opozičních kandidátů,“ upozorňuje politolog Sinan Ulgen z Centre for Economics and Foreign Policy Studies.
Naděje vzbuzuje podle turkologů kromě Aksenerové i kandidát největší opoziční strany Muharrem Ince. Také on by mohl postoupit do druhého kola, pokud současný prezident Erdogan nezíská hned v neděli přes padesát procent hlasů.
Prezidentské a parlamentní volby se měly v Turecku původně konat až v listopadu 2019. Erdogan je ale uspíšil a zdůvodnil to tím, že země potřebuje silného prezidenta, aby mohla čelit ekonomickým výzvám a konfliktu v Sýrii.
Tyto volby jsou prvními volbami hlavy státu od loňského referenda, v němž voliči těsně schválili změnu parlamentního systému na systém prezidentský.
Turecká ekonomika se v poslední době potýká zejména s vysokou inflací, což začínají pociťovat i obyvatelé na růstu cen. Minulý měsíc snížila mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's hodnocení úvěrové spolehlivosti této osmdesátimilionové země, jejíž přehřátá ekonomika čelí podle této agentury riziku tvrdého přistání.