Zakladatel americké internetové společnosti Amazon Jeff Bezos, šéf automobilky Tesla Elon Musk i někteří další z nejbohatších lidí ve Spojených státech mají za posledních dvacet let na kontě alespoň jeden rok, za který neodvedli ani cent na federálních daních z příjmu. Uvedla to investigativní skupina ProPublica, která se dostala k rozsáhlému souboru dat amerického finančního úřadu IRS o přiznáních tisíců nejbohatších Američanů. Záznamy podle ní ukazují, že tito lidé mohou zcela legálně každoročně odvádět částky představující pouze nepatrný zlomek svých zisků.
Záznamy finančního úřadu ukazují, jak bohatí v USA neplatí daně, píše ProPublica
ProPublica uvádí, že získala dosud nikde nezveřejněné informace o daňových záznamech pokrývajících časový úsek delší než patnáct let. Data podle ní poskytují bezprecedentní vhled do finančního života amerických podnikatelských titánů včetně zakladatele softwarové společnosti Microsoft Billa Gatese, šéfa internetového podniku Facebook Marka Zuckerberga nebo investora Warrena Buffetta.
„V součtu tyto informace rozmetávají základní mýtus amerického daňového systému – že všichni přispívají spravedlivým dílem a že nejbohatší Američané platí nejvíc,“ uvádí ProPublica. „Záznamy IRS ukazují, že ti nejbohatší mohou, a to zcela legálně, platit daně z příjmu, které odpovídají jen malému zlomku ze stovek milionů, ne-li miliard, o které jejich majetky každý rok narostou,“ pokračuje článek.
Neplatil ani Bloomberg či Soros
Mezi těmi, kdo podle webu za některé z posledních roků neodvedli žádné daně z příjmu, jsou kromě Bezose a Muska také podnikatel a bývalý starosta New Yorku Michael Bloomberg a finančník George Soros. Zakladatel Amazonu podle zjištění organizace ProPublica federální vládě nic neodvedl v letech 2007 a 2011, zatímco Soros zaznamenal stejný výsledek dokonce tři roky za sebou.
Ve snaze dobrat se jejich „skutečné míry zdanění“ reportéři srovnali částky, které odvedlo 25 nejbohatších Američanů s tím, o kolik se podle časopisu Forbes za stejné období zvýšila hodnota jejich majetku. Za roky 2014 až 2018 dosáhl nárůst částky 401 miliard dolarů, přičemž celkové odvody za uvedených pět let činily 13,6 miliardy USD, tedy asi 3,4 procenta. Pro americkou domácnost s ročním příjmem na střední hodnotě 70 tisíc dolarů (1,5 milionu korun) mezitím platila 14procentní daň z příjmu.