Záplavy v Afghánistánu mají stovky obětí

Záplavy na severu Afghánistánu, způsobené přívalovými dešti, si vyžádaly nejméně tři sta obětí, uvedl podle agentury AP Světový potravinový program. Vládnoucí Taliban hovoří o stovkách obětí. V pátek tiskové agentury uváděly, že při záplavách v severoafghánské provincii Baghlán zemřelo nejméně pět desítek lidí.

Jen ve dvou okresech nejvíce postižené provincie Baghlán zemřely přes dvě stovky lidí a záplavy tam zničily přes dva tisíce domů, řekl už dříve úředník Mezinárodní organizace pro migraci agentuře AFP. V sousední provincii Tachár podle médií zahynulo nejméně dvacet lidí.

Hlavní mluvčí Talibanu Zabíhulláh Mudžáhid napsal, že „stovky lidí podlehly těmto kalamitním záplavám“. Velké množství dalších lidí podle něho utrpělo zranění. Nejhůře zasažené jsou vedle Baghlánu provincie Badachšán, Ghór a Herát, specifikoval mluvčí.

Voda zaplavila také mnoho zemědělské půdy v této zemi, kde je asi osmdesát procent obyvatel závislých na zemědělské produkci. Mluvčí Talibánu popisoval i značné hospodářské škody. Vláda podle něj uvolnila všechny dostupné zdroje na pomoc zasaženým oblastem.

Nejzasaženější a neschopen reagovat

Afghánská vláda také v sobotu uvedla, že letectvo pomáhá evakuovat lidi v provincii Baghlán, které voda uvěznila v jejich zničených domech. Podle AP byly do nemocnic v regionu dopraveny stovky zraněných.

Už v dubnu zemřelo při záplavách v Afghánistánu nejméně sedmdesát lidí, připomenula AP.

Podle úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) patří Afghánistán k zemím nejhůře postiženým důsledky klimatických změn a je zároveň nejméně schopen na takové události reagovat. V zemi je totiž humanitární krize způsobená dlouholetou válkou a opětovné převzetí moci radikálně islamistickým hnutím Taliban v roce 2021 vedlo k omezení zahraniční pomoci a zavedení sankcí, které tvrdě dopadají na místní ekonomiku.

Humanitární pomoc přitom potřebují zhruba tři čtvrtiny z asi čtyřiceti milionů Afghánců. Na devadesát procent obyvatel středoasijské země žije pod hranicí chudoby.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Europoslanci schválili změny emisních norem, automobilky získají více času

Europoslanci ve čtvrtek schválili změny emisních norem oxidu uhličitého pro nové osobní automobily a dodávky, které automobilkám poskytnou více času na splnění emisních cílů. Nově by automobilky měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok. Výrobci automobilů se tak podle Evropské komise vyhnou placení pokut za nesplnění emisních cílů už letos.
12:37Aktualizovánopřed 15 mminutami

Mluvčí německé vlády popřel, že by Merz vyhlásil nouzový stav kvůli migraci

Mluvčí nové německé vlády ve čtvrtek pozdě odpoledne dementoval, že by kancléř Friedrich Merz vyhlásil národní nouzový stav v migračních a azylových otázkách. Takovou informaci předtím přinesl deník Die Welt s odvoláním na své zdroje. Cílem opatření podle listu mělo být pozastavení platnosti takzvané dublinské dohody, která mimo jiné stanoví, že za vyřízení žádosti o azyl je zodpovědná ta země Evropské unie, v níž podal cizinec žádost o azyl jako v první. To by se dotklo také Česka, které s Německem sdílí hranici dlouhou 817 kilometrů.
17:28Aktualizovánopřed 17 mminutami

Konkláve zvolilo papeže

Konkláve ve čtvrtek odpoledne zvolilo novou hlavu římskokatolické církve. Z komína na Sixtinské kapli ve Vatikánu vyšel kolem 18. hodiny bílý kouř. Jméno by měl kardinál Dominique Mamberti oznámit během pár desítek minut. Nástupce papeže Františka, který zemřel 21. dubna ve věku 88 let, vybíralo 133 kardinálů-volitelů od středy.
10:05Aktualizovánopřed 31 mminutami

USA a Velká Británie dosáhly klíčové obchodní dohody

USA a Spojené království oznámily komplexní obchodní dohodu. Washington s okamžitou platností ruší cla na britskou ocel a hliník a snižuje dovozní sazbu na automobily na deset procent, píše ve čtvrtek odpoledne zpravodajský server BBC News. Podle britského premiéra Keira Starmera dohoda podpoří vzájemný obchod i tvorbu pracovních míst v obou zemích.
před 1 hhodinou

Steinmeier: Německo se z druhé světové války poučilo, proto podporuje Ukrajinu

Německo se z druhé světové války poučilo, proto dnes podporuje Ukrajinu v její obraně proti Rusku. V projevu u příležitosti 80. výročí konce druhé světové války to ve Spolkovém sněmu řekl německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Poděkoval všem, kteří se na osvobození Německa od nacistické hrůzovlády podíleli, včetně Rusů, Ukrajinců a Bělorusů. Současné Rusko ale podle něj využívá historických lží, aby ospravedlnilo agresivní válku. Výročí si připomínají i další státy.
15:36Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Češi zpřísnění hraničních kontrol v Bavorsku pocítí, uvedla policie

Cestující z Česka pocítí při cestě do Bavorska zpřísnění kontrol na německých pozemních hranicích, o kterém ve středu rozhodl nový ministr vnitra Alexander Dobrindt. Agentuře DPA to řekl mluvčí spolkového policejního ředitelství v Mnichově. Kontroly zpřísnilo už i Sasko, s nímž Česko rovněž sousedí. Premiér Petr Fiala (ODS) ve středu ujistil, že případné komplikace vyplývající ze zpřísnění kontrol bude česká vláda řešit.
11:49Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Ukrajinský parlament ratifikoval dohodu s USA o nerostném bohatství

Ukrajinský parlament odsouhlasil dohodu se Spojenými státy o nerostech. Pro bylo 338 zákonodárců, proti nikdo, píše agentura Reuters. Dohoda, kterou ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil za vyváženou a spravedlivou, umožní Američanům přístup k ukrajinským přírodním zdrojům. Vznikne také společný investiční fond na obnovu válkou zničené země.
13:50Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Rusko porušuje jím vyhlášené příměří, hlásí Kyjev

Rusko podle Ukrajiny porušuje třídenní příměří, které samo vyhlásilo. Brzy ráno Moskva vypustila naváděné bomby na ukrajinské město Sumy. Žádné drony ani rakety ale údajně Rusko nevyslalo. Kyjev rovněž uvedl, že na východě země pokračují pozemní útoky ruských vojáků. Ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha označil „příměří“ za frašku.
06:13Aktualizovánopřed 4 hhodinami
Načítání...